İçeriğe atla

Ak sungur

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ak sungur
Korunma durumu

Asgari endişe altında (IUCN 2.3)
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Falconiformes
Familya: Falconidae
Alt familya: Falconinae
Cins: Falco
Tür: F. rusticolus
İkili adlandırma
Falco rusticolus
Linnaeus, 1758

Ak sungur veya akdoğan (Falco rusticolus), doğangiller (Falconidae) familyasından Doğan (Falco) cinsinin, çok büyük, iri ve geniş gövdeli yırtıcı bir kuş türü.

Kanatlarını genellikle düz tutar. Normal uçuşu alçaktan, düz ve neredeyse hantal sayılabilecek kadar ağırdır; ancak kanat vuruşları oldukça esnektir ve avını kovalarken çok büyük hız kazanır. 48–65 cm uzunluğunda ve 160–220 cm kanat genişliğindedir.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Şahin büyüklüğünde ve iri başlıdır. Kanatlarının dip tarafları geniş, uçları küt, kuyruğu geniştir. Giysisi çok değişkendir. Başı ve üst tarafı küçük siyah benekler içeren beyaz biçim (Grönland), gri form (İzlanda) ya da koyu gri form (İskandinavya) olabilir. Alt tarafı beyazdır; ancak siyah çizgiler ve benekler bulunur. Genci daha koyudur; üst tarafı grimsi kahverengi, alt tarafı kirli sarıdır. Birbirlerine çok yakın olan uzun ve koyu renk kalın çizgileri vardır. Hepsinin kanat örtüleri daha koyu, alt taraflarındaki uçuş telekleri ise daha açıktır ve primerlerinin dip taraflarında beyazımsı bir alan vardır.[1]

Beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel yapısı büyük bir alaca doğan gibidir, ama alaca doğandan kanatları daha uzun kuyruğu daha geniştir. Alaca doğanın belirli bir yükseklikten avını yakalamak için yaptığı kambur duruşundan ziyade genellikle yatay takip ile küçük memeli, kar tavuğu (Lagopus) ve yaban sıçanı gibi avları yakalar.

Ötüşü[değiştir | kaynağı değiştir]

Yuva civarında ötüşü gür, haşin ve pes bir "raiyeh-raiyeh-raiyeh".[1]

Üreme[değiştir | kaynağı değiştir]

Ak sungur tundra ve dağlarda, ağaç veya uçurum kenarlarında yuvalar ve de yuvasına 2-6 arasında yumurta koyar.

Dağılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzey Amerika adaları, Avrupa ve Asya'da dağılım gösterir. Çoğunlukla yerlidir ama bazı ak sungurlar üreme mevsimi dışında göçebedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Kuş Gözemcisinin Cep Kitabı Avrupa'nın Kuşları, Peter Hayman ve Rob Hume, Çeviri: Beyser Semizoğlu, 2005, Kuş Araştırmaları Derneği Yayınları, sy.77 ISBN 975-00270-0-0

Kitap[değiştir | kaynağı değiştir]