Akçat, Karamürsel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Akçat . Kocaeli İli, Karamürsel ilçesine bağlı 13 km uzaklıkta bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Belde halkı Oğuzların Kayı boyundan oldugu düsünülen Manav halkindandir. Yaklaşık 800 yıllık geçmişe sahip beldenin kurucusu Akça Dede'nin mezarı bulunmaktadir. Geleneklerine bağlı olan belde Osmanlı İmparatorluğunun son yıllarına kadar Kozlar denilen mevkiide bulunmaktaydı. Ancak [[yeniçeri]] baskınları ve işkencelerine maruz kalmaları nedeniyle şimdiki yerleşim yerine geçmişlerdir. Dışarıya karşı fazla açık olmayan belde uzun yıllar Rum köyleriyle komşuluk yapmışlardır. Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş savaşında çok şehit ve gazi vermiştir. Savaşlar sonrası Rumların Yunanistana göç etmeleri nedeniyle bu köylere yerleştirilen Boşnak, Laz, Çerkes, Gürcü ve Balkan Muhacir köyleri ile komşuluk yapmışlardır.

Akçat halkı kurtuluş savaşında defalarca çevre köylerde konuşlanan Yunanların baskınına uğramıştır. Bu baskınlara her ne kadar mukavemet gösterilse de sonunda köy Yunanlar tarafından yakılmış ve tekrar inşaa edilmiştir. 1999 Kocaeli depreminde sahip olduğu "camisiz minaresi"'ni kaybetmiştir. Savaşlarda Yunanlar tarafından köyün camisi yakılıp yıkılmış ancak minaresini yıkmayı başaramamışlardır. Uzun yıllar çift minareli köy olarak anılmıştır. Akçat beldesi 2011 yılında yeniden köy statüsüne geçmiştir.

Yine savaş sırasında şimdilerde "kestanelik" olarak adlandırılan bölgeye çevre köylerden kaçan binlerce sivil toplanmış; gözlem için gönderilen uçaklar bu kalabalığı tespit etmiştir. Bunun neticesinde Yunanlar "sarıotluk - başkiraz" tarafından sivil halka saldırmak istemişlerdir. Bunu haber alan köyün ileri gelenleri; düşmana pusu kurarak, ormanlık alanda yapılan karşı saldırı neticesinde yunan bölüğünü bozguna uğratarak yüzbaşılarını öldürmüşlerdir.

Ekonomisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Halkın geçim kaynağı; uzun yıllar ipek böceği yetiştiriciliğidir ve Bursa'ya çok yakın olmaları nedeniyle Bursanın ipek kozası ihtiyacına katkıda bulunmuşlardır. Eskiden keten ve yün ipliklerinden dokumacılıkla da uğraşırlardı. Ayrıca davarcılık, tütün, ayçiçek, buğday ve son yıllarda özellikle meyvacılık çok gelişmiştir. Akçat'ın en meşhur yiyeceği [[höşmerim]] tatlısıdır.

Akçat Şifa Suyu[değiştir | kaynağı değiştir]

Suyu bol olan bir belde olup "Akçat Şifa Suyu" ile tanınmaktadır. İzmit Körfezi etrafında birçok yerde satılmaktadır. Akçat Şifa suyunun kimyasal analizlerinde sertliğinin son derece düşük olması nedeniyle özellikle yaşlılar için kireçlenmeye karşı şifa niteliğindedir. Akçat şifa suyunun ayrıca birçok deri hastalığına (çoğunlukla sivilce, egzama gibi) iyi geldiği de deneyimlerle gözlenmiştir. Yeşilliği bol olan bir belde olup son derece temiz bir havaya sahiptir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]