Akçat, Karamürsel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Akçat
—  Mahalle  —
Kocaeli
Kocaeli
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kocaeli
İlçe Karamürsel
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0262
İl plaka kodu
Posta kodu 41500

Akçat, Kocaeli İli, Karamürsel ilçesine bağlı 13 km uzaklıkta bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Halkı Manav halkindandir. Yaklaşık 800 yıllık geçmişe sahip olup kurucusu Akça Dede'nin mezarı bulunmaktadir. 19. asra kadar Kozlar mevkiinde bulunmaktaydı. Ancak yeniçeri baskınları ve işkencelerine maruz kalmaları nedeniyle şimdiki yerleşim yerine geçmişlerdir. Dışarıya karşı fazla açık olmayan mahalle uzun yıllar Rum köyleriyle komşuluk yapmışlardır. 93 Harbi neticesinde civâr mevkiilere Boşnaklar, Lazlar, Çerkesler ve Gürcüler iskân edildi. 1920'de Rumlar kaçmak durumunda kaldı. Daha sonra mübâdele ile Pomaklar iskân edildi.

Köy camii Yunan askerleri tarafından yakılmış ve tekrar inşaa edilmiştir. Savaşlarda Yunanlar tarafından köyün camisi yakılıp yıkılmış ancak minaresini yıkmayı başaramamışlardır. Uzun yıllar çift minareli köy olarak anılmıştır. Gölcük depreminde sahip olduğu camisiz minareyi kaybetmiştir. Akçat beldesi 2011 yılında yeniden köy statüsüne geçmiştir.

Ekonomisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Halkın geçim kaynağı; uzun yıllar ipek böceği yetiştiriciliğidir ve Bursa'ya çok yakın olmaları nedeniyle Bursanın ipek kozası ihtiyacına katkıda bulunmuşlardır. Eskiden keten ve yün ipliklerinden dokumacılıkla da uğraşırlardı. Ayrıca davarcılık, tütün, ayçiçek, buğday ve son yıllarda özellikle meyvacılık çok gelişmiştir.

Akçat Şifalı Suyu[değiştir | kaynağı değiştir]

Suyu bol olan bir belde olup "Akçat Şifa Suyu" ile tanınmaktadır. İzmit Körfezi etrafında birçok yerde satılmaktadır. Akçat Şifa suyunun kimyasal analizlerinde sertliğinin son derece düşük olması nedeniyle özellikle yaşlılar için kireçlenmeye karşı şifa niteliğindedir. Akçat şifa suyunun ayrıca birçok deri hastalığına (çoğunlukla sivilce, egzama gibi) iyi geldiği de deneyimlerle gözlenmiştir. Yeşilliği bol olan bir belde olup son derece temiz bir havaya sahiptir.

Kaynak[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • [1] Fotograflarla Akçat