Avcıköy, Karamürsel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Avcıköy
—  Mahalle  —
Kocaeli
Kocaeli
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kocaeli
İlçe Karamürsel
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İklim türü Karadeniz iklimi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 273
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 262
İl plaka kodu 41
Posta kodu 41500
İnternet sitesi:

Avcıköy, Kocaeli ilinin Karamürsel ilçesine bağlı bir mahalledir.

Avcıköy'ü tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurtuluş Savaşı öncesine kadar bir Ermeni yerleşim mahallesi olan bu mahallenin adı Merdegöz (Merdigöz) idi. Lozan Antlaşması'nın sağladığı Mübadele (Göçmen değişimi) ile Yunanistan'ın Drama kentine bağlı Sariç Köyü'nden 150 hane ve Malgarita Köyü'nden de 150 hane toplam 300 hanelik göçmen kafilesi 1924 yılında Hasan Ağa adlı bir önderin önderliğinde yerleşmişlerdir.

Göçmenlerin köye yerleşmelerinden önce, Ermenilerin arasında Ahmet Çavuş ve Selim Ağa adlı kişilerin aileleri yaşıyordu. 1910 yılında burada Jandarma Asayiş Karakolu kurulmuş, daha sonra 1930 yılında Yalakdere'ye nakledilmiştir. Adı geçen iki Türk ailesi, Karakol'un işlerlik kazandığı dönemde buraya yerleşmiş olmaları gerekir.

Mahallenin eski adı olan Merdigöz, Cumhuriyet Hükümeti döneminde Avcı Köy olarak değiştirilmiştir. Burada içilmesi yararlı olduğu bilinen eski bir içme suyu kaynağı vardır. Göçmenler kendilerinin buraya gelmelerini sağladıklarına inandıkları Hasan Ağa'nın anısına olarak \"Hasan Pınar\" adını vererek ebedileştirmişlerdir. Mahallenin nüfusunun çoğunluğu İzmit ve İlçe merkezinde yaşamaktadırlar. Mahallenin ilçeye olan uzaklığı 22 km'dir. 31.05.2002, Selahattin Aktürk, Avcı Köyü Muhtarı.\"

Köylülerin aktardıkları bilgilere göre, bu mahallenin önceki yerleşikleri olan Ermeniler Osmanlı Devleti'nin bir lütufu olarak Mardin kenti dolaylarından bu köye yerleştirilmişlerdir. Geldiklere yere öykünerek köylerinin adını Mardingöz koymuşlardır. ya da kelime bozulmaya uğramışta olabilir. Mardinköy de olabilir. Ama mübadil yani yerdeğişim göçmenleri geldiğinde terkedilmiş olmasına rağmen Mardingöz olarak anılmaktaymış. Mahallenin kilisesi bugünkü ilkokulun bulunduğu alandaymış.

Mardingöz ya da Merdigöz

Ermeni Cemaatlerinin Mardin civarlarından neden buralara geldiklerine dair bir bilgileri yoktu. Bilgilerime göre iki olasılık olabilirdi. Birincisi Çukurova (Kilikya) bölgesi Ermenileri'nin Mardin dolayları da dahil, bu bölgeden Anadolu'nun diğer topraklarına göç zamanlarında da olabilir, ikinci olasılık ise Akmeşe Ermenilerin yerleştirilmelerine neden olan 1600'lü yıllardaki İran Şahı Abbas'ın zulmünden kaçarak İzmit Sancağı ya da diğer adı ile Kocaili İlbaylığı sınırları içersine gelmeleri de olabilir. Şah Abbas'ın zulmünden dolayı gelen bu büyük kafilenin büyük bir kısmı Adapazarı (Ada-Pazar) Nahiyesine -ki Adapazarı o zamanlar İzmit'e bağlı bir Bucak'tır (Nahiye) yerleşmişler diğer büyük bir bölüm Akmeşe'ye yerleşmişler.

Geri kalan Ermeniler ise İzmit Körfezi'nin güneyinde kalan Karamürsel ve diğer civar diğer Ermeni köylerine yerleştirilmişlerdir. Ama yerleşik Ermeni köyleri sonradan gelen bu yeni göçmen kafileleri kabul etmek istememişlerdir. Ancak diğer taraftan tıpkı Akmeşe'ye yerleşen Ermeni Cemaati gibi bu yeni gelen kafileler de geldiklere yerlere benzeyen yerlerde yaşamak istemekteymişler. Osmanlı yönetimi İzmit Körfezi güneyindeki ta İznik'e kadar olan ara bölgede, dağlık alanda var olan yoğun Rum Kökenli köylerin arasında, 1915'lere değin Osmanlı'nın en sadık tebaası olarak kabul edilen ve devletin üst kademelerinde çeşitli alanlarda hizmet kademelerine yükselmiş olan Ermenilere ait köylerin de olmasını istemiştir. Akmeşe'ye yerleşen Yunanistan Türk göçmenlerinin öyküleri ile Avcıköy (Merdigöz) göçmenlerinin öyküleri örtüşmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kocaeli il merkezine 50 km, Karamürsel ilçesine 18 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 276
2000 273
1997 317

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]