Karapınar, Karamürsel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Karapınar
—  Köy  —
Kocaeli
Kocaeli
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Kocaeli
İlçe Karamürsel
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 528
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 262
İl plaka kodu 41
Posta kodu 41500
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Karapınar, Kocaeli ilinin Karamürsel ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün tarihine ait bilgiler ...

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy tipik bir Boşnak köyüdür.Gelenek, görenek ve yemekleri Boşnak börekleri meşhurdur. Köydeki Boşnaklar , kültürlerini korumuşlardır. Köy halkı halen Boşnakçayı yaygın bir biçimde kullanmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kocaeli iline 37 km, Karamürsel ilçesine 5 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Türkiye'de Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

== Nüfus ==850

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 528
1997 734

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Hayvancılık konusunda Karamürsel in en etkin bölgesidir. Özellikle Kurban Bayramlarında köye olan ilgi inanılmaz derecede artış göstermektedir. Bunun yansıması sonucu Karamürsel de bulunan kasap esnafının %90 nı Karapınarlılar oluşturmaktadır. köyde tarımsal kalkınma kooperatifi binası bulunmakta ve hizmet vermektedirKöyün muhteşem konumundan dolayı özellikle İstanbul bölgesinden gelen insanlar sayesinde köyde yeni yapılaşmalar oluşmuş ve köy nüfusunda mevcut köy halkı dışında "İstanbullular" olarak anılan bir nüfus ortaya çıkmıştır. Yaz aylarında daha belirgin bir şekilde İstanbullu nüfusu artış göstermektedir.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Rasim Güvenaltın
2004 - Muzaffer Altınbaş
1999 - Muzaffer Altınbaş
1994 - Muzaffer Altınbaş
1989 - Kadir Bilgiç
1984 - İhsan Bilgiç

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ve ilkokulda 3. sınıfa kadar eğitim verilmektedir. Bunun yanı sıra taşımalı eğitimden de yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi bulunmamaktadır. Sağlık ocağı Kocaeli Büyükşehir Belediyesince yapımına yeni başlanan kültür sitesi içerisinde planlanmaktadır. Köy Muhtarlığına ait 2 adet minibüs bulunmakta ve köye ulaşım her saat başı yapılmaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, elektrik ve sabit telefon hatları mevcuttur. Karamürsel köyleri arasında 3 adet Camisi ve 2 imamı olan tek köydür. Merkez camisi yeni ibadete açılmış olup Karamürsel merkez camisinden daha modern durumdadır.

Karapınar köyü 1999 Depreminden sonra önemli değişiklikler göstermiştir. Özellikle köy halkının Karamürselde yaşayan nüfusunun büyük bir bölümü depremden sonra Karapınar Köyündeki arazilerine konutlar ve villalar yaparak köyün çehresinin değişmesine büyük etken olmuşlardır. Doğal olarak bu etki sonucu köyün nüfusunda artış olmuştur. Gelir düzeyi olarak Karamürsel köyleri arasında en üst düzeyde olan köylerden biridir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]