Aiol

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Antikçağ Yunanca Lehçeleri

Aiol, Antik Yunanistan yaşamış başlıca 4 Yunan kavminden (Akalar, Dorlar ve İyonlar) biridir. Buluntulara göre tarihleri M.Ö 1100 yılına dayanır.[1] Tesalya ve Boeotia bölgeleri ile Batı Anadolu'da Çandarlı Körfezi merkez olmak üzere Kuzey Ege'ye yerleşmişlerdir. Anadolu'da yerleştikleri bölgeye Aiolis denir. En ünlü 12 Aiol kenti şunlardır: Kyme (bugün Nemrutkale), Pitane (bugün Çandarlı), Larisa (bugün Buruncuk), Temnos (bugün Görece), Aigai (bugün Köseler Kalesi), Myrina (bugün Birkitepe), Notion (Bugün Sultanhisar), Neonitieikhos (bugün Yanıkköy), Gryneion (bugün Çıfıt Kalesi), Aigoressa, Elaea ve Smyrna (bugün Bayraklı-Eski İzmir). Frig Krallığı ile iyi ilişkileri vardı. Haklarındaki tarihi buluntular çok azdır.

Mitolojik Kökeni[değiştir | kaynağı değiştir]

İsimlerini diğer ana Yunan kavimleri gibi Hellen'nin soyuna dayanır. Hellen'in oğlu ve Tesalya (Aeolia) kralı olan Aeolus'tan gelirler.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Konuştukları lehçe, Aiol Lehçesi olarak adlandırılır.
  • Yunan sütun başlıkları içinde birine kendi isimlerini vermişlerdir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hall, Jonathan M. (2013). A history of the archaic Greek world, ca. 1200-479 BCE (2. bas.). Hoboken: Wiley-Blackwell. ISBN 978-1118301272.