Ahmet Selim

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Zeki Önal
Doğum1944
İstanbul, Türkiye
Ölüm19 Ağustos 2016 (72 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Takma adAhmet Selim
MeslekGazeteci, yazar

Ahmet Selim (1944 - 19 Ağustos 2016), Türk gazeteci, yazar.

Asıl adı Zeki Önal olup 1944 İstanbul doğumludur. Tahsil hayatını sırasıyla Mihrimah Sultan İlkokulu, Karagümrük Ortaokulu, İstanbul Erkek Lisesi ve İktisat Fakültesi'nde tamamladı. Lise öğrencisi iken kaleme aldığı Tanzimat’ı konu lan makale dönemin Yeni İstanbul gazetesinde yayımlanmıştır. Daha sonra değişik aralıklarda Yeni İstanbul, Son Havadis, Haber, Hakikat, Dünya, Bizim Anadolu, Sabah gibi gazetelerde yazıları neşredilmiştir. Yazar lise ilk yıllarını şu şekilde anlatmaktadır:

Sakal tıraşı oluyordum. Boyum 1.80’in, kilom 70’in üzerinde… Günde 4-5 gazete okuyorum, birkaç dergiyi muntazaman alıyorum. 200-300 ciltlik bir kitaplığım var. Siyasetle, felsefeyle, edebiyatla ilgileniyorum. Harıl harıl Batı klasiklerini okuyorum. Peyami Safa’nın, Necip Fazıl’ın, tiryakisiyim… Abdurrahman Şeref Güzel Yazıcı’nın derslerine gidiyorum. İsmail Hilmi Soykut Bey kompozisyonlarımı saklıyor, ileride adam olduğumda benimle gurur duyacak diye!.. Bazı federe takımlarla yapılan özel maçlarda top oynuyorum…[1]

1971 yılından itibaren eski Sabah gazetesinde 13 sene boyunca düzenli olarak makale, köşe yazısı ve başyazıları çıkmıştır. Yayın yönetimi görevini yürüttüğü Ufuk ve Dağarcık dergilerinde de yazıları yayımlanmıştır. 24 Şubat 1988'den kapatılıncaya kadar Zaman Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı.[2] kapatılan Aksiyon dergisinde de yazılar yayımladı. Yazılarının konusu tarih, din, siyaset ve futbol gibi geniş bir yelpaze oluşturmaktaydı. Çok sayıda basılmış kitabı bulunan yazar, evli ve bir çocuk babası olup 19 Ağustos 2016 tarihinde İstanbul'da ölmüştür.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Hayat bilgisi ana bilim dalı!". Aksiyon. Erişim tarihi: 27 Haziran 2009. [ölü/kırık bağlantı]
  2. ^ "Yazar Biyografi". Zaman. 28 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2009.