Ahmet Aksu (sosyolog)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Ahmet Aksu (d. 1959, Ankara), Türk toplumbilimci.

Ahmet Aksu, 1977'de Ankara İHL’yi bitirdikten sonra girdiği Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı Ankara Ticaret Turizm Yüksek Öğretmen Okulu'nun kapanması nedeniyle bu okuldan 2. sınıfta ayrılmak zorunda kaldı. Ardından Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ni kazanarak 1982 yılında bu okuldan mezun oldu. Aynı yıl Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih bölümünü kazandı. Buradan mezun olduktan sonra 1992 yılında İngiltere London Southank Üniversitesi Kamu Yönetimi ve Ekonomik Araştırmalar bölümünde yüksek lisans yaptı. 2000 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde "Türkiye'de Turizm Bölgelerinde Sağlık Hizmetleri" başlıklı teziyle doktorasını tamamladı.

1990–91 yılları arasında Ankara Üniversitesi Avrupa Toplulukları Uygulama Merkezi'nde Temel Eğitim ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nü bitirerek Avrupa Birliği uzmanı oldu.

1977–1985 yılları arasında Tarım ve Orman Köy İşleri Bakanlığı, 1985-2002 yılları arasında Sağlık Bakanlığı'nda yöneticilik dahil değişik görevlerde bulundu. Avrupa ve Uzakdoğu'da birçok ülkede eğitim, staj, kurs ve uluslararası toplantılara katılarak sertifika aldı. Sağlık-Sen Kurucu Genel Başkanı olana dek çeşitli dernek, vakıf ve STK'ların kurucu ve yöneticiliğini yaptı. Ayrıca Memur-Sen Konfederasyonu'nun kurucuları arasında yer aldı. 2003-2008 yılları arasında Memur-Sen Genel Başkanlığını yapmıştır. İyi derecede İngilizce bilen Aksu evli ve 2 çocuk babasıdır.