Agapanthus

Vikipedi, özgür ansiklopedi


Agapanthus
Agapanthus 600pix.jpg
Agapanthus çiçekleri
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Plantae
Bölüm: Magnoliophyta
Sınıf: Liliopsida
Takım: Asparagales
Familya: Agapanthaceae
Cins: Agapanthus
L'Hér.

Metne bakınız.

Agapanthus çiçeği açılmışken

Agapanthus (Şefkat çiçeği ya da Mavi Teber), latince anlamının karşılığı aşk çiçeği 6 ila 10 türü bulunan Güney Afrika bitkisidir. Alliaceae familyasında ya da Agapanthaceae familyasında kabul edilirler. ilk kez hollandalılar tarafından Güney Afrika'dan alınarak Avrupa'ya götürülmüştür ve üretimi yapılmaya başlamıştır.

Morfolojik özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu bitki her yıl ilkbahar ve yaz aylarında mavi çiçeklerini açtırır ve bu çiçekleriyle uzunluğu 1 metreye kadar ulaşır. Yaprakları her daim yeşil kalır yaprakları zambak yaprağına benzer. Ilıman ve sıcak yerleri sever sıcak ve kurak yerler için idealdir dayanıklı bir bitkidir. Soğanlı bir bitkidir. Soğuk yerlerde soğanlar sonbaharda topraktan çıkarılmalıdır.

Türler[değiştir | kaynağı değiştir]

2003 yılı itibarıyla Zonneveld & Duncan Agapanthus'u 6 türe ayırmıştır (A. africanus, A. campanulatus, A. caulescens, A. coddii, A. inapertus, A. praecox) 4 ayrı çeşit de 1965'te Leighton tarafından (A. comptonii, A. dyeri, A. nutans, A. walshii) belirlenmiştir. Alfabetik olarak şöyle sıralanabilir:

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelişimi hala devam etmekte olan Agapanthus bulunduğu topraklara ayrı uyum göstermektedir. Genelde mavi renk olan çiçekleri, Kaliforniya'da aynı bitki birkaç yıl sonunda beyaz renge dönüşmüştür. Ancak bitki aynı toprağa tekrar ekildiğinde tekrar mavi renkte çiçekler vermiştir. Agapanthus'un gelişimi hala incelenmektedir ve yüzlerce hibrid Agapanthus incelenmektedir. Bitki Avrupa'da ilk kez 17. yüzyılda John Parkinson tarafından serasında yetiştirilmiştir. Ekimi yaz sonlarında yapılan Agapanthus'un gelişmesi 3 ila 4 yılı alır.

Türkiye'de ise sıcak toprağa ihtiyaç duyan Agapanthus Trakya'nın ve Anadolu'nun bitki örtüsünde gelişim gösterememiş ve bitkinin çiçeği değişken hava şartlarından dolayı açmamaktadır. Ama Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde, kısa bir süreliğine de olsa yazları çiçeklerini açabilir. Bunun yanı sıra ev seralarında Dünya'nın dört bir yanında olduğu gibi yetiştirilebilir.