İçeriğe atla

Aelia Paetina

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aelia Paetina

Aelia Paetina 1. yüzyılda yaşamış Romalı bir kadındır. Babası MS 4 yılında konsül olmuş olan Sextus Aelius Catus'dur. Annesinin kim olduğu biliinmemektedir. Babası muhtemelen çok küçükken ölmüştü zira Praetorian Muhafızı Lucius Seius Strabo tarafından büyütülmüştür.

Aelia Paetina 28 yılında sonradan Roma imparatoru olacak olan Claudius ile evlenmişti. Claudius'un ikinci karısıydı. Tek çocukları 30 yılında doğan Claudia Antonia'ydı. Claudius 31 yılının Ekim ayında evlatlık erkek kardeşinin iktidardan düşüp öldürülmesinden sonra Paetina'dan boşanmıştı. Suetonius'a göreyse Claudius Paetina'dan ufak tefek hakaretleri yüzünden boşanmıştı.

48'de Claudius'un üçüncü karısı Valeria Messalina'nın ölümünün ardından azledilmiş adamlarından Tiberius Claudius Narcissus, Claudius'un Paetina ile yeniden evlenmesini desteklemişti. Narcissus bir çocukları olduğunu ve Paetina'nın Claudius'un Messalina'dan olan çocukları Claudia Octavia ve Britannicus'u da kendi çocukları gib benimseyeceğini söylemişti.

Bir başka azledilmiş Gaius Julius Callistus ise Claudius'un Paetina ile evlenmesine karşıydı ve böyle bir durumda Paetina'nın daha da küstahlaşacağını söylemişti. Marcus Antonius Palla ise Claudius'a yeğeni Genç Agrippina'yı önermişti. Neticede Claudius Agrippina ile evlenmişti.