Gaius Julius Callistus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Gaius Julius Callistus Roma İmparatorları Caligula ve Claudius döneminde yaşamış azat edilmiş bir Yunandı. Callistus başlangıçta Caligula'nın adamıydı ve kendisine büyük yetkiler verilmişti. Elindeki bu otoriteyi servetini artırmak için kullanmıştı. Caligula'ya imparatorluk politikaları ve imparatora düzenlenen sayısız komplolar gibi çeşitli konularda fikir verirdi. Nüfuzunu arkadaşlarına yardımcı olmak için kullanmıştır. Domitius Afer'in ihanet davası bu şekilde buyruğuyla düşmüştü. Ancak Callistus da Caligula'nın gazabından payına düşeni almıştı. Yakalanan bir suikastçi Callistus'un adını işbirlikçisi olarak verdiğinde Caligula buna inanmıştı. Callistus ancak yalvararak hayatını kurtarmıştı.

Bu itimatsızlık Callistus'un Caligula'ya sırtını dönmesine neden olmuş olabilir. Eski kaynaklarda kendisi Caligula'nın öldürülmesinin arkasındaki esas isim olduğu belirtilir. Claudius Caligula'nın yerine geçtiğinde suikaste katılanların çoğunu affetmişti.

Yeni imparator Claudius'u etkilemek için Callistus Caligula'nın muhtelif defa Claudius'u öldürmesi için kendisine emir verdiğini ama kendisinin bunu reddettiğini söylemişti. Claudius Callistus'un görevde kalmasına izin vermişti. Claudius imparatorluğun idaresini bir dizi azat edilmiş arasında bölüştürmüştü ve Callistus Adalet ve Hukuk Bakanı olmuştu. Görevi mahkemeleri takip etmek ve duruşmaları idare etmekti. Callistus Claudius'u arkadaşı Scribonius Largus'u özel doktoru olarak tutmaya ikna etmişti. İmparatoriçe Valeria Messalina'nın ölümünden sonra Callistus'un yerine Caligula'nın eski karısı Lollia Paulina'yı önermişti.

Callistus'un kişisel hayatı ve sonu hakkında çok fazla şey bilinmiyor. Claudius'un hükümdarlığı sona erdiğinde çoktan ölmüştü. İddialara göre Callistus kızı Nymphidia'yı Caligula'nın metresi olmaya zorlamıştı. Callistus'un torunu Nymphidius sonradan bu birlikteliğin ürünü olduğunu iddia etmmiş ve Dört İmparator Yılı olarak bilinen dönemde başa geçmeye çalışmıştı.