Ebu Abbas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ebu Abbas
Doğum Muhammad Zaidan
10 Aralık 1948
Safed
Ölüm 8 Mart 2004 (55 yaşında)
Irak
Milliyet Filistin
Meslek Asker

Ebu Abbas, (asıl adı: Muhammad Zaidan), (d. 10 Aralık 1948, Safed – ö. 8 Mart 2004, Irak). Filistinli yarı askeri grup Filistin Kurtuluş Cephesi'nin (FKC) kurucusu ve lideri.

1977'de kuruluşundan beri, Abbas liderliğindeki FKC, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) bir üyesi oldu ve hem FKÖ'den hem de Yaser Arafat'ın El-Fetih hareketinden destek gördü. Abbas'ın adı, 1985'te İtalyan yolcu gemisi Achille Lauro'nun kaçırılması ile duyuldu. ABD ve İtalya'dan gelen yoğun politik baskılar sonucu, Tunus Abbas'ı sınırdışı etti. Abbas da bunun üzerine Bağdat'a sığındı. Irak'ta kaldığı süre boyunca (Saddam'ın devrilmesine kadar) FKC yönetimini elinde tuttu.

5 Nisan 2003'te Suriye'ye kaçmak üzereyken, ABD güçleri tarafından Irak'ta yakalandı. İtalya yargılanmak üzere iadesini istedi. Pentagon, Abbas'ın 9 Mart 2004'te gözetim altında iken doğal nedenlerle öldüğünü duyurdu. FKC, Amerikalıların liderlerini öldürdüğünü iddia etti. Amerikan makamları Abbas'ın cenazesini, Batı Şeria'daki Ramallah'ta gömülmek üzere Filistin Kızılay'ına vermeyi kabul ettiyse de İsrail buna engel oldu ve cenaze Şam'daki şehitler mezarlığına gömüldü.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]