Abdullah Öcalan'ın sorgulanması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İmralı Cezaevi ve Abdullah Öcalan'ın mahkeme görüntüsü.

Abdullah Öcalan'ın sorgulanması, PKK'nın kurucu lideri Abdullah Öcalan'ın İmralı adasında Albay Hasan Atilla Uğur tarafından sorgulanmasıdır. Sorgu görüntüleri 1999 yılında gizli bir şekilde kayıt altına alınmıştır. Öcalan sorgu görüntülerinde genellikle Kürtleri Türkiye'ye bağlayıp, artık Türkiye için çalışacağı gibi görüşlerini ifade etmiştir. Öcalan'ın sorgulamada söyledikleri kamuoyunda ve PKK yandaşları arasında infial yaratmıştır.[1][2][3][4][5][6]

Görüntüler ilk olarak İşçi Partisi'ne yakın Ulusal Kanal'da yer aldı. Ardından, İşçi Partisi genel başkanvekili Hasan Basri Özbey düzenlediği basın toplantısıyla, görüntüleri kamuoyuyla paylaştı. Görüntülerden sonra Abdullah Öcalan Hasan Basri Özbey'i mahkemeye vermiştir.[7][8]

Olay PKK ve Öcalan yandaşları arasında ayrışmaya yol açmıştır. Bir kesim Öcalan'ın idam edilmekten korktuğu için bu sözleri söylediğini iddia etmiştir. Albay Uğur'a söylediği “Devletime hizmet etmek istiyorum, beni asacak mısınız?” cümlesi iddiaların kanıtı olarak gösterilebilir. Öcalan yakalandığında Kürtçü kesimler tarafından kendisine mahkemeyi tanımadığını bildirmesi gibi istekler sunulduğunu ancak bunu reddettiğini ve çocukları PKK tarafından öldürülen şehit ailelerine karşı da acılarını paylaştığını söyleceğini belirtmiştir.[8]

Öcalan'ın sorgu sırasında söylediği bazı şeyler;[9][10][11]

"Yani ben milliyet itibariyle dediğim gibi anne tarafı bir baba tarafı bir olan şeydenim. Kendimi her Türkten daha iyi Türk gibi hissederim yani ben bunu her zaman da söyledim."

"Hiçbir milliyetçi Türk hatta kendini benden daha iyi Türk saymasın"

“Kürt halkı akılsızdır, menfaatine düşkündür, güce tapar”

"Her şeyimi Türkçe yürütüyorum pratik olarak en iyi bir Türküm öyle değil mi?"

"Benim ilk üyeliğim Ülkü Ocakları'nadır, Daha önce Ülkü Ocakları'na hem de Komünizmle Mücadele Derneği'nin seminerlerine gidiyordum."

“Büyük Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ne hizmet etmek acılarımı biraz olsun hafifleticektir”

“Türk ulusu ağacın asıl köküdür. Kürtler büyük bir daldır.”

"Doğu'daki halkın cumhuriyetin taze kanı haline getirilmesi söz konusu"

"Devlet bana hizmet imkanı versin, inanılmaz girişimler ortaya çıkacak"

"Gel diyorsun şu doğru, yap... Yapayım. Benim için bir emir diyorum."

"Apo... Ortaya çıkan durumdaki adam değil. Farklı biri olacak. İş yapacak, hizmeti olacak... Milyonlarca insanın gücünü (Kürtlerin) ilaç gibi kullanacağız diyorum tekrar"

“(PKK’nın kalanı) hepsi orada (Kuzey Irak’ta) yoğunlaşsın... İşte bu Barzani ve Talabani'nin nefes alamaz duruma getirilmesidir. Türkiye’nin on yıldır, yirmi yıldır yapamadığını biz yapacağız. Önerim Erbil’i almaktır.”

"Amerika’nın bütün meselesi Barzani ve Talabani’yi devlet haline getirmektir. Asıl prensleri Barzani’dir, aynı İsrail’in prensi olduğu gibi. Talabani ve Barzani maşadır. Şimdi benim durumumdan sonra Amerika’nın en büyük yatırımı bunlara olacak ve Türkiye için tehdit bana göre daha da büyüyecektir. Bunların oyunlarını boşa çıkarmak için ben hizmete hazırım, örgütü sizin uygun göreceğiniz şekilde bunların üstüne yöneltebilirim."

Kaynak[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Haber, Internet (6 Şubat 2014). "Abdullah Öcalan'ın sorgu görüntüleri ilk kez yayınlandı". 22 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Eylül 2022. 
 2. ^ "Abdullah Öcalan'ın İmralı'daki sorgu görüntüleri". Urfanatik Haber. 22 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Eylül 2022. 
 3. ^ "Öcalan'ın sorgu görüntüleri yayınlandı". Al Jazeera Turk - Ortadoğu, Kafkasya, Balkanlar, Türkiye ve çevresindeki bölgeden son dakika haberleri ve analizler. 22 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Eylül 2022. 
 4. ^ "Öcalan'ın sorgusunda güldüren ayrıntı!". Gazete Vatan. 22 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Eylül 2022. 
 5. ^ "Öcalan'ın yeni sorgu görüntüleri yayınlandı". CNN TÜRK. 22 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Eylül 2022. 
 6. ^ "Öcalan'ın İmralı'daki sorgu görüntüleri ortaya çıktı". Ensonhaber. 22 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Eylül 2022. 
 7. ^ odatv4.com. "İşçi Partisi'nden flaş Öcalan kararı". www.odatv4.com (İngilizce). Erişim tarihi: 22 Eylül 2022. 
 8. ^ a b Aydınlık (2 Aralık 2014). "Varan 6 / Abdullah Öcalan: Barzani'yle herkes oynar". 22 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Eylül 2022. 
 9. ^ "Öcalan'ın sorgusunda güldüren ayrıntı!". Gazete Vatan. 22 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Eylül 2022. 
 10. ^ "Öcalan'ın Sorgu Görüntüleri Ortaya Çıktı". Onedio. 22 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Eylül 2022. 
 11. ^ "Öcalan'ın yeni sorgu görüntüleri ortaya çıktı". İstanbul Gerçeği. 22 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Eylül 2022.