İçeriğe atla

Ahilleus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Aşil sayfasından yönlendirildi)
Poussin'in Akhilleus ve Kardeşleri Tablosu; Boston, ABD
Aleksander Ivanov. Kral Ahilleus'dan Hektor'un Naaşını istiyor; Moskova, Rusya

Ahilleus (Grekçe: Ἀχιλλεύς Akhileus) veya Aşil (Fransızca: Achille) annesi tanrıça, babası ölümlü bir kral olan yarı tanrıdır. Peleus ile su tanrıçası olan Thetis'in oğludur. Tarihin en büyük savaşçısı olarak kabul edilir. Yunan mitolojisinin en önemli kahramanlarından biridir. Troya Savaşı'nda Akhaların (Grek) tarafında savaşmıştır. Troya'nın Akhalar tarafından kuşatılıp on yıl süren bir savaşla kazanılması sürecinde yaşananlar, Homeros'un İlyada isimli eserinde anlatılmaktadır. Homeros'un MÖ 720'lerde yazmış olduğu on altı bin dizelik İlyada eserinde Akhilleus başkahraman olarak yer alır.

Annesi Thetis, oğlunu ölümsüzlük nehri Stiks'te yıkarken elini suya değdirmemesi öğütlendiği için onu sol topuğundan tutup suya batırmıştır. Yalnızca oradan vurulursa öleceğine inanılır. Efsaneye göre öleceğini bildiği hâlde Helen'i geri almak için yapılan ve en büyük savaş kabul edilen Troya Savaşı'na adının sonsuza kadar anılması için katılmış ve Truvalı Prens Paris tarafından sol topuğundan okla vurularak ölmüştür.

Bu yüzden ayak topuğunda yer alan tendona "aşil tendonu" adı verilir.[1]

Başka bir anlatı da şöyledir:

Homeros'un İlyada'da anlattığına göre, Truva Savaşı'nın onuncu yılında Akhilleus, en sevdiği kölesi Briseis'i Agamemnon'un alması üstüne, savaştan çekilerek, öfkeyle çadırına kapandı; savaş sürüp giderken Ahilleus'u savaşa katılmak üzere ikna etmek için pek çok deneme yapılır ancak yakın arkadaşı at sürücüsü Patroklos'un iknası başarılı olur. Sonunda Ahilleus savaşa katılır. Savaşa katıldıktan hemen sonra yakın arkadaşı Patroklos Hektor tarafından öldürülür. Bu Ahilleus'un öfkesini doruklara çıkarır ve Hektor'un sonunu hazırlar.

Hefaistos'un yaptığı büyük silah takımını(aralarında üstüne insanlığın bütün durumunu çizilmiş olduğu ünlü kalkan da vardı) kuşanıp, Truva kahramanı Hektor'u teke tek dövüşte öldürerek, Patroklos'un öcünü aldı. Hektor'un cesedini arabasının arkasında sürükleyerek Truva surlarının çevresinde yedi kez dönüp kısa bir süre sonra, Apollon ya da Paris'in attığı bir okla tek yaralanabilir yeri olan topuğundan yaralanarak öldü. Klasik antik çağda Akhilleus'un mezarının Achilleion antik kenti'nde yer aldığı düşünülmekteydi.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ KARAHAN, M; EROL, B (2004). "Aşil Tendon Yırtıklarına Yakla" (PDF). TOTBİD (Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği) Dergi. totbid.org.tr. 30 Haziran 2014 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Haziran 2015.