Açıklanamayan sesler listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Aşağıdaki kimliği belirlenemeyen Açıklanamayan sesler listesi bulunmaktadır. Tüm ses dosyaları en az 16 kat hızında artış sağlanarak anlaşılırlığı arttırıldı ve frekansları yükseltilerek infrason'dan duyulabilir ve tekrarlanabilir bir frekans aralığına getirildi.

NOAA (tanımlanamayan)[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki tanımlanamayan sesler, Ekvator Pasifik Okyanusu özerk hidrofon dizisi'ni kullanarak ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi tarafından saptanan seslerdir.

Upsweep[değiştir | kaynağı değiştir]

Upsweep Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi'nin Ekvator özerk hidrofon dizileri ile tespit ettiği tanımlanamayan bir sesdir. Bu ses ses gözetim sistemi SOSUS Ağustos 1991'de Pasifik Deniz Çevre Laboratuvarı kayda başladığında mevcuttu. Süresi boyunca her saniyede uzun dar bant yukarıya süpürülen ses katarları bulunmaktadır. Bu da Pasifik boyunca kaydedilmesi için yeterli oldu.
Ses mevsimlik olup genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında doruklarına ulaştığı görünüyor, ama bu kaynakta veya oluştuğu ortamdaki mevsimsel değişiklikler nedeniyle mi olup olmadığı belli değildir. Kaynak kabaca 54°G 140°B / 54°S 140°W / -54; -140 civarında olup yakında volkanik deprem bölgesi de bulunmakta, ama sesin kökeni çözülememiştir. Genel kaynak düzeyi 1991 yılından bu yana düşüş eğilimindedir ama sesler hala NOAA Ekvator özerk hidrofon dizilerince tespit edilebilir.[1]


Whistle[değiştir | kaynağı değiştir]

Whistle ses spektogramı
Whistle ses spektogramı

Whistle (ıslık) Pasifik okyanusunda bulunan özerk hidrofon dizileri ile tespit edilen tanımlanamayan bir sestir. 7 Temmuz 1997'de kayıt edilmiştir. Sinyalin kaynağı bilinmemekte ve başka hiçbir hidrofon tarafından da kaydedilmemiştir. Enerjinin bandı 1 ve 6 Hz arasındaki orta su akımlarının bağlanma, "tıngırdatmayı" gösterir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Upsweep". National Oceanic and Atmospheric Administration. 3 Nisan 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2011. 
  2. ^ "Whistle". National Oceanic and Atmospheric Administration. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2011.