TBMM Kütüphanesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
18.45, 17 Aralık 2020 tarihinde Evolutionoftheuniverse (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24433194 numaralı sürüm (k (via JWB))
TBMM Kütüphanesi
Ülke Türkiye
Kuruluş 28 Eylül 1920
Konum Çankaya, Ankara
Koleksiyon
Toplanan öğeler
Boyut 210.000 (İnternet kataloğu)
Erişim ve kullanım
Hizmet verdiği nüfus Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri, Araştırmacılar
Diğer bilgiler
Müdür Prof. Dr. Abdulhakim Koçin
Kadro 103
Website Resmî site

Türkiye Büyük Millet Meclisi Kütüphanesi; kuruluş tarihi 1908'e dayanan bir parlamento kütüphanesidir. 21 Aralık 1960 tarihinden beri şu anki binasında hizmet vermektedir.[1]

Koleksiyon

Kütüphane koleksiyonunda yaklaşık 400.000 eser bulunmaktadır. 20.01.2020 tarihi itibarıyla kütüphane kataloğunda bulunan eser künye sayısı 211.226'dır.[2]

Yazma eserler

TBMM Kütüphanesinde 112 adet yazma eser bulunmaktadır[3]. Bunlardan en ilgi çekenler arasında Krasnoyarsk tutsaklar kampında 1915-1918 yılları arasında tek çizgili deftere yazılmış Vaveyla[4] adlı gazete ve Buhara Halk Şurası Cumhuriyeti tarafından TBMM Kütüphanesine hediye edilen Kur'anı Kerim[5] bulunmaktadır.

Açık erişim sistemi

TBMM Kütüphanesi kurumsal politikası doğrultusunda uygun gördüğü eserleri TBMM Açık Erişim Sistemi11 Şubat 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. aracılığı ile tüm kullanıcılarına sunmaktadır.[6] Açık erişim sistemi içerisinde siyasi parti yayınları, kurumsal yayınlar, Osmanlıca yazılmış nadir eserler, çeşitli araştırma raporları vb. eserler bulunmaktadır.

Veritabanları

TBMM Kütüphanesi okuyucuları için tasarlanmış ve kütüphane kaynaklarını baz alan kurum içi kullanıma uygun bilgi sistemlerine sahiptir.

Gazete Dokümantasyon veritabanı

TBMM Kütüphanesi 1997 - 2014 arasını kapsayan tam metin ve konu başlığı yönelimli olarak düzenlenmiş bir gazete veritabanına sahiptir. Bu veritabanı sadece kütüphane içerisinde hizmet vermektedir.

Dergi Dokümantasyon veritabanı

TBMM Kütüphanesi abone olduğu yerel dergilerin makalelerini konu, yazar vb. ipuçlarından tarayabilecek kendi ürünü olan bir dergi veritabanına sahiptir. Bu veritabanı sadece kütüphane içerisinde hizmet vermektedir.

Bina

Türkiye Büyük Millet Meclisi binası, daha önceki iki meclis binasından farklı olarak, başlangıç aşamasında parlamento binası olarak planlanmış; bu planlama çerçevesinde Kütüphane için de özel bir hizmet alanı olarak bugün kütüphanenin hizmet verdiği alan düşünülmüştür.

2.550 m² kullanım alanında hizmet vermekte olan Kütüphane, son derece yerinde bir karar sonucu olarak, Meclis ana binasında parlamenterlere en yakın konumda bulunmaktadır.

Kütüphane girişinin hemen sağında ve solunda, Parlamento üyelerinin faydalanması için yerli ve yabancı gazetelerin ve dergilerin sunulduğu okuma salonları yer almaktadır. Giriş koridorunun devamında, yönetici odaları ve çalışma ofisleriyle, ödünç verme ve fotokopi birimleri yer almakta, koridorun sonunda ise, Büyük Okuma Salonu bulunmaktadır.

Büyük Okuma Salonu’nda, bilgiyi bünyesinde bulunduran danışma / referans kaynakları hizmete sunulurken, kütüphane koleksiyonunun büyük bölümünü oluşturan diğer kitaplar ile gazete ve dergilerin eski sayıları salonun altında yer alan dört katlı depoda muhafaza edilmektedir.

Kütüphanenin giriş katında ve bir alt katında hizmet veren teknik hizmet ofislerinin yanı sıra, Halkla İlişkiler Binasının hemen yanında yer alan bir okuma salonu da özellikle milletvekili danışmanlarına hizmet vermektedir.[1]

Birimler

Kütüphanede bulunan birimler şunlardır.

  • Kataloglama birimi
  • Süreli yayınlar ve sağlama birimi
  • Ödünç verme birimi
  • Dergi dokümantasyon birimi
  • Tutanak dokümantasyon birimi
  • Mikrofilm birimi
  • Danışma birimi

Kütüphaneden yararlanma

TBMM Kütüphanesi sadece kurum içinde çalışan üyelerine hizmet vermekle birlikte, araştırmacıların ihtiyaç duyduğu kaynakların sadece TBMM Kütüphanesi'nde bulunması koşuluyla tüm ülkeye açıktır.

Kütüphaneden dış araştırmacı olarak faydalanmak için Kütüphane ve Arşiv Başkanlığı araştırma başvuru formu'nu19 Kasım 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. doldurmak gerekmektedir.

Kaynakça