Cygnus olor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
08.29, 9 Mayıs 2020 tarihinde Nanahuatl (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 22392373 numaralı sürüm (Taşındı: Kategori:Almanya faunası -> Kategori:Almanya'daki kuşlar (Katalitik))
Sessiz kuğu
Cygnus olor flirt edit.jpg
Korunma durumu
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Anseriformes (Kazsılar)
Familya: Anatidae
(Ördekgiller)
Cins: Cygnus
Tür: C. olor
Cygnus olor
Gmelin, 1789
Sinonimler

Anas olor Gmelin, 1789
Cygnus olor immutabilis Sthenelides olor
Cygnus paloregonus

Sessiz kuğu (Cygnus olor), ördekgiller (Anatidae) familyasına ait bir kuğu türü.

Özellikler

Erişkinleri 125–170 cm büyüklüğünde, 200–240 cm kanat açıklığına sahiptirler. Erkekler, dişilerden daha büyüktür ve onların gagasında daha büyük bir topuz vardır. Uçan en ağır kuşlardan biridir. Erkekler 12 kg, dişiler ise 9 kg civarındadır. Boyutu, portakal rengi-kırmızımsı gagası ve beyaz kuş tüyü, bu kuğuyu yakın çevrelerde neredeyse yanlış anlaşılamaz yapar. Genç kuşlar, "kuğu yavruları" olarak adlandırılırlar, ilk yıl boyunca olgun erişkinler gibi parlak beyaz değildirler ve gagaları portakal rengi değil siyahtır. Renkleri saf beyazdan kahverengimsi sarıya, griye kadar değişebilir. Ama gri-sarımsı kahverengi renklilik, dünyadaki kuğu yavrularında daha yaygındır.

Davranış

Sığ suda veya bir gölün kenarında inşa ettiği büyük yığınlarda yuva yaparlar. Bu tekeşli kuşlar, her yıl aynı yuvayı tekrar kullanır, ihtiyaç duyduklarında onarırlar veya tekrar inşa ederler. Suya batmış olarak bulunan bitkilerle beslenirler, uzun boyunlarıyla bitkilere uzanırlar.

Resimler

Dış bağlantılar