Salyangoz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
11.33, 14 Ocak 2021 tarihinde ಮಲ್ನಾಡಾಚ್ ಕೊಂಕ್ಣೊ (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24646794 numaralı sürüm (Fixed the file syntax error.)
Salyangoz
Grapevinesnail 01.jpg
Roman salyangoz (Helix pomatia)
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Mollusca
Sınıf: Gastropoda
Alt sınıf: Orthogastropoda
Çiftleşme öncesi birbirleriyle temas halinde olan iki salyangoz

Salyangoz, yumuşakçalar (Mollusca) şubesinin Orthogastropoda sınıfındaki kabuklu kara hayvanlarının ortak adı.

Salyangozlar, tatlısularda, denizlerde ve bütün çevrede görülebilen hayvanlardır. Nemli yerlerde bulunurlar ve yağışın bol olduğu ve havanın tam soğumadığı sonbahar aylarında sürekli görülürler. Vücutlarında bol miktarda su bulunduğu için çok soğuk havalarda donarlar. Çok sıcak havalarda ise su kaybederek kuruyabilirler. Geçtikleri yerlerde iz bırakmalarını sağlayan parlak renkli sümüksü bir sıvı üretirler. Kabuklarıyla gövdelerinin arasındaki kurumuş sümüksü sıvı, vücutlarındaki nemi kaybetmemelerini sağlar. Kışın toprak altına ya da ağaç kovuklarına girerek etkinliklerini azaltırlar. Yazın çok sıcak olduğunda da benzer şeklide davranırlar. Çoğunlukla otobur olmakla beraber, etobur ya da hepçil olabilirler. Salyangozlar en çok yağmur yağdığında ortaya çıkarlar.

Salyangoz ekonomik bir üründür. Deniz salyangozunun bazı türleri tüketim için denizden toplanmaktadır. Yenilebilir kara salyangozunun da birçok faydaları vardır.

Beslenmeleri

Genellikle otobur olan salyangozlar, bitkinin taze sürgünlerini yediği için zarara sebep olabilirler. Çiftçiler ürünlerini salyangozlardan korumak için çeşitli yöntemlere baş vururlar. Az sayıda oldukları takdirde, toplayıp uzak bir yere götürerek ya da çok olduklarında bahçe duvarlarına, sebze aralarına, ağaçlara sarımsak suyu dökerek ya da sarımsak asarak uzak kalmalarını sağlarlar. Kullanılan diğer bir yöntem ise, bakır şeritler asmaktır. Bakır şeritlerin salyangozların salgıladığı sümüksü maddeyle etkileşime girerek bir elektrik akımı oluşturduğu ve uzaklaşmalarına neden olduğu düşünülmektedir.

Salyangozların tempoları sanki kaplumbağa yürüyüşü, hatta daha yavaştır.

Salyangozlarla beslenen çok sayıda hayvan vardır. Kuşlar, küçük memeli hayvanlar, kertenkeleler, kurbağalar, kırkayaklar, Böcekler ve bazı büyük salyangoz türleri salyangozlarla beslenen canlılardandır.

Nudibranchia takımından
Glaucus atlanticus

Çiftleşme

Türdeşlerinin herhangi biriyle çiftleşebilir; çünkü erdişi'dir yani hem erkek hem dişidir. Kafasını toprakdaki bir deliğe sokarak yumurtlar.

Sınıflandırma

Cephalaspidea takımından Hydatina physis
Cephalaspidea takımından Bullina lineata
Clionidae takımından Clione limacina
Notaspidea takımından Pleurobranchus mamillatus
Sorbeoconcha takımından Potamides migralis
Aglajidae takımından Chelidonura varians

Galeri

Dış bağlantılar