İçeriğe atla

Yenilebilir kara salyangozu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kara salyangozları yenilebilir canlılardır. Salyangozlar genel olarak doğadan toplanılabilir. Türkiye'de doğada sıklıkla görülen salyangoz türleri arasında Helix lucorum ve Cornu aspersum Müller (bahçe salyangozu) sayılabilir.[1] Yenilebilir salyangozlardan sadece Cornu aspersum türü kârlı salyangoz yetiştirciliğine uygundur. Dev Afrikalı salyangoz da yetiştiriciliğe uygundur, ancak bu türün yetiştirme şartları diğer salyangoz türlerinin yetiştirme şartlarından çok farklıdır.[2]

Doğadan toplanmışa karşı yetiştirilmiş salyangoz[değiştir | kaynağı değiştir]

Geleneksel olarak, yenilebilir salyangoz doğadan toplanmaktadır. Ancak, talep çoğalınca ve doğal stokları azaltınca, kara salyangozu yetiştiriciliği doğadan toplanmasının yanı ekonomik bir alternatif olup sektörü geliştirilmeye başlanmıştır.

Salyangoz yetiştiriciliği, doğadan salyangozun toplanmasına göre birkaç açıdan avantajlıdır:

  • Çevrenin dengesi: Doğadan hasat işleri kontrolsüzlüğü doğaya zarar veriyor ve salyangoz nüfusu azalıyor. Yetiştiricilikle beraber, salyangozların doğadaki nüfusu negatif etkilenmiyor hatta nüfusunun artmasına katkıda bulunuyor.
  • Ekonomik boyut: Toplacılar ve işçiler doğadan hasat edilmiş üründen daha az kazanç sağlayabilirken, ürünü pazarladıktan sonra çoğunlukla işletme tesisleri, ağlar ve pazarlama zincirleri kazancın asıl payına sahip oluyor. Yetiştiricilik, bu gelir dağılımını daha dengeli kılmaktadır. Buna karşın, yetiştirilen salyangoz ürünlerini elde etmek, yabani salyangozun ürünlerine göre daha zahmetli ve uzun bir süreç içermektedir.
  • Ürün kalitesi: Doğadan toplanmış salyangozun, doğada çeşitli beslenme kouşlları, yaş ve sağlık durumu ve toplanırken başka hangi tür veya doğadaki diğer maddelerde karıştığının belirsiz olması açısından yetiştirilmiş salyangoz ğürünlerine nazaran daha az güvenilir bir tercih olarak yer almaktadır. Yeiştirilen salyangozların beslenmeleri ve sağlık durumları takip edildiğinden bu gibi belirsizlikler en aza indirilir. Kontrollü ve bilinçli salyangoz yetiştiriciliğiyle, salyangozların tür, yaş, besin rejimleri bellidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Yıldırım, M. Zeki; Kebapçı, Burçin Aşkım; Gümüş (Ocak 2004). "Edible snails (terrestrial) of Turkey". Turkish Journal of Zoology. 28 (4). TÜBİTAK. ss. 329-335. 25 Haziran 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Haziran 2024. 
  2. ^ Cobbinah, J.R. (1990), Snail Farming in West Africa - A practical guide, CTA