Polioksimetilen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
18.05, 31 Aralık 2020 tarihinde YBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24521132 numaralı sürüm (Arşiv bağlantısı eklendi)
Polioksimetilen

Polyoxymethylene.svg

Kimyasal Adı
Kimyasal formül (CH2O)n
Eş Anlamlılar Poli(oksimetilen) glikol
Molekül ağırlığı Değişken
CAS numarası 9002-81-7
ATC kodu
Yoğunluğu 1.41–1.42 (gr/cm3)
Görünüşü Renksiz katı
Ergime noktası
Kaynama noktası
Kaynakça ve sorumluluk reddi
Cam tüp eklemelerini birlikte tutan polioksimetilenden yapılmış kıskaç

Asetal poliasetal ve polyformaldehydeolarak da bilinen Polioksimetilen(POM) [1] çok sertlik, az sürtünme ve mükemmel boyutsal kararlılık gerektiren hassas parçalarda kullanılan bir mühendislik termoplastiğidir.

Sertlik, kayganlık, ve boyutların değişmemesini gerektiren küçük parça uygulamalarında çok kullanılır.

Birçok sentetik polimer de olduğu gibi küçük formül farklarıyla Delrin, Kocetal, Ultraform, Celcon, Ramtal, Duracon, Kepital, Polypenco ve Hostaform gibi değişik isimlerle değişik kimyasal madde üreticileri tarafından pazarlanır. POM yüksek mukavemeti, sertliği ve −40  °C'ye kadar sertliği ile karakterizedir. POM çok kristalli bileşimi nedeniyle doğası gereği opak beyazdır ancak tüm renklerde mevcuttur. POM 1.410–1.420 g/cm3 yoğunluğuna sahiptir.[2]

Enjeksiyon kalıplanan POM için tipik uygulamalar küçük dişliler, gözlük çerçeveleri, bilyalı rulmanlar, kayak takımları, bağlantı elemanları, silahlar, bıçak sapları ve kilit sistemleri,kıskaçlar, ney başparesi gibi yüksek performanslı mühendislik bileşenlerini içerir. Bu malzeme otomotiv ve tüketici elektroniği endüstrisinde yaygın olarak kullanılır.


Kaynakça

  1. ^ "MatWeb:acetal". 11 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Ticona MSDS for Hostaform". 12 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi.