Ossiriand

Vikipedi, özgür ansiklopedi
21.05, 5 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24289744 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
(fark) ← Önceki hali | Güncel sürüm (fark) | Sonraki hali → (fark)
Brilthor nehri, bir Matěj Čadil çalışması

J. R. R. Tolkien’in hayalî Orta Dünya evreninde Ossiriand, Beleriand’ın doğusunda bir bölgedir.

Ossiriand, ya da Yedi Nehir Ülkesi Birinci Çağ’da Beleriand’ın en doğusundaki bölgeydi ve Gelion nehri ile Ered Luin arasında yer alıyordu. Yedi Nehir, sırasıyla kuzeyden güneye şunlardır:

  1. Gelion nehri
  2. Ascar ya da Rathlóriel nehri
  3. Thalos nehri
  4. Legolin nehri
  5. Brilthor nehir
  6. Duilwen nehri
  7. Adurant nehri

Ascar’ın kuzey kıyıları boyunca, Nogrod’a giden Cüce Yolu geçiyordu. Ossiriand yeşil ve ormanlık bir ülkeydi ve halkı Sindar değildi. Birinci Çağ’ın ilk zamanlarında –henüz Ay göğe yükselmeden önce, Teleri Elflerinden Nandor denilen halk Denethor’un liderliğinde Ossiriand’a giriş yaptı ve Thingol tarafından bu topraklara yerleşme izni verildi. Onlardan sonra, ülkeye Şarkıcılar anlamında –Teleri kavminin eski adı ve Nandor’un daha sonra da hep kullandığı- Lindon olarak adlandırıldı. Bu Elf halkı, Laiquendi veya Yeşil Elfler olarak olarak anıldılar. Liderleri Denethor bir Ork baskınında öldürüldükten sonra bir daha lider belirlemediler ve birçoğu Doriath’a göç etti. Ossiriand’ın kuzeyinde Thargelion ülkesi uzanıyordu ve Adurant nehrinin güneyinde ise daha sonraları –ikinci yaşamlarını bu topraklarda yaşayan Lúthien ve Beren’den ötürü- Yaşayan Ölüler Ülkesi denilecek topraklar uzanıyordu. Ossiriand Öfke Savaşı’ndan sonra su üzerinde kalan tek Beleriand bölgesiydi, bununla birlikte Ulu Deniz Belegaer eski Ascar nehir yatağı boyunca Mavi Dağlar sıradağlarını yararak Lhún Körfezi’ni oluşturdu. İkinci ve Üçüncü çağlarda eskiden Ossiriand ve Thargelion olarak bilinen diyarlar Lindon ismiyle anıldı. Bu diyarlarda sırasıyla Gil-galad ve Círdan tarafından yönetildi.