Muhbir (gazete)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
13.28, 7 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24362276 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
(fark) ← Önceki hali | Güncel sürüm (fark) | Sonraki hali → (fark)

Muhbir, Osmanlı İmparatorluğu'nda Ali Suavi tarafından 1866 yılında çıkarılmaya başlanan gazete.

Bir yıl yayımlanabilen gazetenin sahibi Filip Efendi’ydi ancak gazeteyi Sadrazam Âli Paşa’ya açık bir cephe alan Ali Suavi yönetiyordu. Muhbir'le, devlete karşı bağımsız ve eleştirel bir gazetecilik ortaya çıktı ve ulusal bir meclisin tesisi arzulanıyordu. Gazete, Girit’te mağdur duruma düşen Türk ve Müslümanlara yardım kampanyası açmıştı ve büyük bir kitlenin desteğini toplamıştı. Dolayısıyla insanları mobilize eden bir yöne sahipti. Gazete, ilk olarak bir aylık süreyle kapatıldı ancak daha sonra Âli Kararnâme ile yayın hayatına son verildi. Gazete, kapatılmasını Türk gazetesi olmasına bağlıyordu.[1] Avrupa’ya kaçan Ali Suavi, gazeteyi Londra’da çıkardı ve yurt dışında yayımlanan ilk Türkçe gazete niteliğine alarak sürgündeki muhalefeti de başlattı.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Tanzimat'tan Cumhuriyete Türkiye Ansiklopedisi, Cilt I, İletişim Yayınları, 2003: s. 79.
  2. ^ Demir, Kenan. "Osmanlı'da Basının Doğuşu ve Gazeteler" (PDF). Iğdır Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi, Sayı / No. 5, Nisan 2014. s. 74-78. 12 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Şubat 2020.