Müzler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
15.20, 5 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24277783 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
Kleio, Euterpe ve Thalia
Dokuz müz

Müzler veya Musalar (Yunanca Mουσαι - Mousai, Latince "Musa") Yunan mitolojisinde kardeş tanrıçalar. Geleneksel olarak dokuz tanedirler. Çoğunlukla "ilham perisi" olarak tanımlanırlar. Başlangıçta muhtemelen sadece "şiir" tanrıçası iken zamanla bilim ve diğer sanatlarla da ilişkilendirilmişlerdir.[1] Hiçbir Müz plastik sanatlarla (heykel, resim) ilişkili kılınmamıştır. Bu, belki de inanıldıkları toplumlarda el ile çalışmanın değersiz sayılması yüzündendir.[2]

Bu sözcük ise etimolojik olarak, akıl, düşünce, yaratıcılık yeteneği gibi anlamlara gelen "men" kökünden gelmektedir. Latince musa. Hesiodos`un Theogony`sine göre, Müzler tanrıların kralı Zeus ile bellek tanrıçası Mnemosyne'in kızlarıdır. Bu yüzden Müzlere "Bellek'in Kızları" veya "Ahenk'in Kızları" da denir.[2]

Efsaneye göre Zeus, Mnemosyne ile tam dokuz gece geçirmiştir ve her gece için bir müz doğmuştur. Müzleri sıralarsak:

Müzlerin adları hemen hemen her şiirde geçer, fakat kendilerine ait bir destanları yoktur. Genellikle Apollon önderliğindeki bir koroda, tanrıların bütün şenliklerinde şarkı söyler, dans ederler.

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. ^ "Muse." 18 Mart 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Britannica.com
  2. ^ a b Estin, Colette; Laporte, Hélène (2000). Yunan ve Roma Mitolojisi (Le Livre de la Mythologie Grecque et Romaine). Ankara: TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları. ss. 107, 254. ISBN 978-975-403-260-4. 

Dış kaynaklar

  • Erhat, Ezra (2004 ), Mitoloji Sözlüğü İstanbul:Remzi Kitabevi (Büyük Fikir Kitapları Dizisi) ISBN 9789751403919