Kudüs İbrani Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
18.04, 16 Ocak 2021 tarihinde Sp1dey (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24669700 numaralı sürüm (→‎Mezunları: Yazım ve noktalama düzenlemeleri)
Kudüs İbrani Üniversitesi
האוניברסיטה העברית בירושלים
Kuruluş 1918
Tür Devlet
Eğitim dil(ler)i İbranice ve İngilizce
Rektör Sarah Stroumsa (Ekim 2008)
Öğretim üyeleri 1.200
Kayıtlı 23.000
Konum Yeruşalim, İsrail
Web sitesi huji.ac.il

Kudüs İbrani Üniversitesi veya Yeruşalim İbrani Üniversitesi (İbraniceהאוניברסיטה העברית בירושלים HaUniversita HaIvrit BeYeruşalayim), İsrail'in ilk ve en eski üniversitesidir.

İlk yönetim kurulunda Yahudi bilim insanları olan Albert Einstein, Sigmund Freud, Martin Buber ve Chaim Weizmann da vardı. Yahudilik ile ilgili çalışmaların bulunduğu en büyük kütüphanesine sahiptir. Gershom Scholem, Yeshayahu Leibowitz, Daniel Kahneman ve Robert J. Aumann gibi bilim insanları fakülte üyeliği yapmıştır. Bazı İsrail başbakanları da bu üniversiteden mezun olmuştur. İbrani Üniversitesi üniversite sıralamalarında İsrail'de ve dünyada sürekli üst sıralarda yer almıştır.[1]

Tarihçe

Kudüs İbrani Üniversitesi'nin 1 Nisan 1925'te açılış töreni

Siyonizm akımın amaçlarından bir tanesi İsrail topraklarında bir üniversite kurmaktı. Bu fikir ilk olarak 1884 yılında Hovevei Zion topluluğunun Kattowitz konferasında teklif edildi. Bu fikrin büyük destekçilerinden biri eser ve çalışmalarını üniversiteye miras bırakan Albert Einstein'dı.

Kudüs'ün Scopus Dağı'nda (Har HaTzofim) 1918 yılında temeli atılan okulun açılış töreni 1 Nisan 1925'te gerçekleşti. Açılış törenine katılanlar arasında dünyanın önde gelen Yahudi liderleri, bilim insanları, aralarında Arthur Balfour, Edmund Allenby ve Herbert Samuel'in de bulunduğu İngiliz liderler, ve okulun ilk rektörü Judah Leon Magnes vardı.

1947'de büyük bir araştırma ve eğitim enstitüsü haline gelen okul 1949'da tıp ve hukuk dallarını da müfredata ekledi. 1940 yılında temeli atılan tarım enstitüsü ise 1952'de tam teşeküllü hale geldiği bildirildi.[2]

Kudüs'ün kuzeydoğusunda kalan okul ve okula servis yapan konvoylar 1948 Arap-İsrail Savaşı sırasında saldırılara maruz kaldı. Bölgeyi ele geçiren Ürdün 1949 Ateşkes Anlaşmasına uymayıp İsraillilerin bölgeye dolayısıyla üniversiteye girmesini engelledi. Üniversite, İsrail topraklarında bulunan batı Kudüs'te yapımı 1953'te biten yeni bir kampüs daha açmak zorunda kaldı.

1967'de Kudüs'teki iki kampüs ve Rehovot'taki tarım fakültesindeki öğrencilerin sayısı 12.500 idi.

1967'deki Altı Gün Savaşı ile Kudüs'ün tamamını eline geçiren İsrail Scopus dağındaki üniversiteyi tekrar inşa etti ve yapımı 1981'de tamamlandı. 31 Temmuz 2002'de Hamas'ın üstlendiği, bir Filistinli inşaat işçisi tarafından üniversitenin Frank Sinatra kafeteryasında yapılan bombalı saldırıda 5'i İsrailli, 3'ü ABD vatandaşı ve 1'i Fransız olmak üzere 9 kişi hayatını kaybetti ve birçok kişi yaralandı.

Kampüsleri

İbrani Üniversitesi'nin üçü Kudüs'te ve biri Rehovot'ta olmak üzere 4 kampüsü bulunur ve 2003 yılı itibarıyla 23.000 civarında öğrencisi vardır.[3]

Bombalı saldırıya uğrayan Frank Sinatra Öğrenci Merkezi

Scopus Dağı (Mount Scopus)

Doğu Kudüs'te yer alan bu kampüste İnsan Bilimleri, Hukuk, İktisat fakültelerinin yanı sıra Uluslararası Rothberg okulu, Frank Sinatra Öğrenci Merkezi, Harry S. Truman Barış Araştırma Enstitüsü, Mandel Yahudi Çalışmaları Enstitüsü bulunur.

Givat Ram kampüsü

Givat Ram

Adını Lübnan doğumlu Yahudi banker Edmond Safra'dan alan kampüste çeşitli bilim departmanları ve Yahudi Ulusal Kütüphanesi bulunur.

Ein Kerem

Sağlık alanında yoğunlaşan kampüste tıp, dişçilik ve moleküler biyoloji ile ilgili departmanlar vardır.

Rehovot kampüsü

Rehovot

1942'de açılan Tarım fakültesine[4] ve 1985'te eğitim vermeye başlayan Veterinerlik okuluna[5] ev sahipliği yapmaktadır.

Mezunları

2004 yılında Nobel Ödülü kazanan David Gross (fizik alanında), Aaron Ciechanover ve Avram Hershko (kimya alanında) İbrani Üniversitesi mezunlarıdır.

Ayrıca bakınız

Kaynakça

Dış bağlantılar