Konstanz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
15.23, 3 Ocak 2021 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24548505 numaralı sürüm (→‎top: düzeltme)
Konstanz
Şehir
Konstanz
Almanya üzerinde Konstanz
Konstanz
Konstanz
Eyalet Baden-Württemberg
Regierungsbezirk Freiburg
Landkreis Konstanz
İdare
 • Oberbürgermeister Ulrich Burchardt (CDU)
Yüzölçümü
 • Toplam 54,11 km² (2.089 mil²)
Rakım 405 m (1.328 ft)
Nüfus
 (31 Aralık 2015)
 • Toplam 82.859
Alan kodları 07531, 07533
Plaka kodu KN
Resmî site
www.konstanz.de

Konstanz, Almanya'nın İsviçre sınırında, Baden-Württemberg eyaletinde ve Konstanz Gölü kıyısında yer alan, 80.000 nüfuslu bir şehirdir. Şehirde iki yüksek okul ve Konstanz Üniversitesi vardır. Bu üniversitelerde okuyan yaklaşık 12.000 öğrenci, şehrin nüfusunu etkilemiştir. Konstanz Almanya'nın sevilen turistik bir şehri olmaktan çıkmış ve genç kültürel bir öğrenci şehri olmuştur. Şehrin tarihi Romalılar zamanına kadar dayanmaktadır.şehirde birde müze bulunmaktadır.

Ulaşım

Konstanz'da ulaşım hizmetleri büyük demiryollar ile batıda Singen'e ve Almanya'nın bütün kısımları ile bağlanır. Güneyde İsviçre içinde Weinfelden'de büyük yönlere bağlanır. Hizmetler, Deutsche Bahn AG tarafından ve ayrıca İsvicre Thurbo şirketi ve onun Alman bayisi tarafından temin edilir. En yakın havaalanı Friedrichshafen'de olup buraya gölde çalışan hızlı feribotlarla ulaşılabilir ve Konstanz'ı göl kıyısındaki kasabalara bağlar. Havaalanı esas olarak iç hatlarda hizmet verir, fakat İstanbul Atatürk Havalimanı ve Londra Stansted Havaalanı'na tarifeli uçuşlarla ulaşım mümkündür. En yakın uluslararası havaalanları Stuttgart, Basel ve Zürih olup, Konstanz'dan direkt tren seferlerine sahiptir. Şehir içindeki otobüs seferleri SüdbadenBus GmbH tarafından verilir.

İlave olarak Konstanz ve Friedrichshafen 2005 yılından beri Constance ve Fridolin adlı iki katamaran ile bağlanmaktadır.