Ateş Yüzlü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
19.16, 17 Ekim 2017 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 19217246 numaralı sürüm (→‎top: düzeltme AWB ile)
(fark) ← Önceki hali | Güncel sürüm (fark) | Sonraki hali → (fark)
Ateş Yüzlü
Feuergesicht
Yazar Marius von Mayenburg
İlk gösterim 1998
Ülke Almanya
Orijinal dil Almanca

Ateş Yüzlü (Almanca: Feuergesicht), Alman oyun yazarı, Marius von Mayenburg'un 1997'de yazdığı ve ilk kez 1998'de Münih'te sergilenen oyun.

Almanya'da sergilenmesinin ardından İngiltere, İtalya, Yunanistan, Polonya, Fransa İspanya, Norveç, Portekiz, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Avustralya, Hollanda, Belçika, Finlandiya gibi ülkelerde de sahnelendi.

Türkiye'de ilk olarak 2002 yılında İstanbul Şehir Tiyatrosu, 2010 yılında ise Siyah Beyaz ve Renkli tiyatro grubu tarafından sahnelendi.

Oyunun konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun günümüz dünyasında orta sınıf bir ailenin evinde geçer. Evde hayat akar gider ama kimse olanların ve olabileceklerin farkında değildir. Kurt , toplumun baskı noktalarını kundaklar. Olga, kim olduğunu arayan kadın ve çocuk bedenine sıkışmış bir genç kızdır. Paul, tüm varlığını motosikletine bağlamış , içinde şiddet yaratan bir genç ve Olga 'nın sevgilisidir. Aile ; televizyon ,yemek ve bıkkınlık üçgeninde yaşamlarını sürdürürken , hayatın akışı onların duyargalarını öldürür; görmez, duyamaz , anlamaz olurlar.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]