2017 Dünya Atletizm Şampiyonası - Erkekler 100 metre

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Erkekler 100 metre
2017 Dünya Atletizm Şampiyonası
Mekan Londra Olimpiyat Stadyumu
Tarih 4 Ağustos​ (ön eleme turu & eleme serileri)
5 Ağustos​ (yarı final & final)
Sporcu sayısı 45 ülkeden 60 sporcu
Kazanan derece 9.92
Madalya kazananlar
goldmedal    ABD
silvermedal    ABD
bronzemedal    Jamaika
← 2015
2019 →
2017 Dünya Atletizm Şampiyonası'ndaki
müsabakalar
Athletics pictogram.svg
Koşu etkinlikleri
100 m   erkekler   kadınlar
200 m erkekler kadınlar
400 m erkekler kadınlar
800 m erkekler kadınlar
1500 m erkekler kadınlar
5000 m erkekler kadınlar
10.000 m erkekler kadınlar
100 m engelli kadınlar
110 m engelli erkekler
400 m engelli erkekler kadınlar
3000 m su engelli erkekler kadınlar
4 × 100 m bayrak erkekler kadınlar
4 × 400 m bayrak erkekler kadınlar
Yol etkinlikleri
Maraton erkekler kadınlar
20 km yürüyüş erkekler kadınlar
50 km yürüyüş erkekler kadınlar
Saha etkinlikleri
Yüksek atlama erkekler kadınlar
Sırıkla atlama erkekler kadınlar
Uzun atlama erkekler kadınlar
Üç adım atlama erkekler kadınlar
Gülle atma erkekler kadınlar
Disk atma erkekler kadınlar
Çekiç atma erkekler kadınlar
Cirit atma erkekler kadınlar
Kombine etkinlikler
Heptatlon kadınlar
Dekatlon erkekler

2017 Dünya Atletizm Şampiyonası'nda erkekler 100 metre yarışması Londra Olimpiyat Stadyumu'nda 4 ve 5 Ağustos'ta gerçekleştirildi. Bu yarışma Usain Bolt'un son yarışması olarak ilan edildi. Yarışı takım arkadaşı Christian Coleman'ın önünde Justin Gatlin kazandı, Bolt ise üçüncü oldu.

Rekorlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yarışmadan önce rekorlar aşağıdaki gibiydi:[1]

Rekor Derece Atlet Ülke Tarih Yer
Dünya rekoru 9.58A Usain Bolt Jamaika Jamaika 16 Ağustos 2009 Berlin, Almanya
Şampiyona rekoru
Dünyada yılın en iyi derecesi 9.82A Christian Coleman Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri 7 Haziran 2017 Eugene, Amerika Birleşik Devletleri
Afrika rekoru 9.85A Olusoji Fasuba Nijerya Nijerya 12 Mayıs 2006 Doha, Katar
Asya rekoru 9.91A Femi Ogunode Katar Katar 4 Haziran 2015 Wuhan, Çin
22 Nisan 2016 Gainesville, Amerika Birleşik Devletleri
Kuzey, Orta Amerika ve Karayipler rekoru 9.58A Usain Bolt Jamaika Jamaika 16 Ağustos 2009 Berlin, Almanya
Güney Amerika rekoru 10.00A Robson da Silva Brezilya Brezilya 22 Temmuz 1988 Meksiko, Meksika
Avrupa rekoru 9.86A Francis Obikwelu Portekiz Portekiz 22 Ağustos 2004 Atina, Yunanistan
Jimmy Vicaut Fransa Fransa 4 Temmuz 2015 Saint-Denis, Fransa
7 Haziran 2016 Montreuil, Fransa
Okyanusya rekoru 9.93A Patrick Johnson Avustralya Avustralya 5 Mayıs 2003 Mito, Japonya
Slovakya rekoru 10.16A Ján Volko Slovakya Slovakya 5 Haziran 2017 Prag, Çek Cumhuriyeti
35 yaş erkekler dünya rekoru 9.95A Justin Gatlin Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri 25 Haziran 2017 Sacramento, Amerika Birleşik Devletleri

Yarışmada aşağıdaki yeni rekorlar kırıldı:[2]

Rekor Derece Atlet Ülke Tarih
Slovakya rekoru 10.15A Ján Volko Slovakya Slovakya 4 Ağustos 2017
35 yaş erkekler dünya rekoru 9.92A Justin Gatlin Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri 5 Ağustos 2017

Katılım kriteri[değiştir | kaynağı değiştir]

Baraj[3]
10.12

Program[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarih Saat Tur
4 Ağustos​ 2017 19:00 Ön eleme turu
4 Ağustos​ 2017 20:20 Eleme serileri
5 Ağustos​ 2017 19:05 Yarı finaller
5 Ağustos​ 2017 21:45 Final

Tüm saatler (UTC+01:00) yerel saatine göredir.

Sonuçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ön eleme turu[değiştir | kaynağı değiştir]

Eleme kuralı: Her seride ilk 3 (Q) ve bunlar dışındaki en hızlı 2 kişi (q) bir üst tura yükselir.[4]

Rüzgar: 1. Seri: +1.4 m/s, 2. Seri: +1.1 m/s, 3. Seri: +0.9 m/s, 4. Seri: +0.7 m/s

Sıra Seri Kulvar Atlet Ülke Derece Notlar
1 3 3 Ján Volko  Slovakya (SVK) 10.15 Q, NR
2 2 4 Emre Zafer Barnes  Türkiye (TUR) 10.22 Q
3 3 6 Mario Burke  Barbados (BAR) 10.23 Q
4 3 8 Abdullah Akbar Mohammed  Suudi Arabistan (KSA) 10.23 Q, SB
5 4 3 Ramon Gittens  Barbados (BAR) 10.25 Q
6 1 6 Emmanuel Matadi  Liberya (LBR) 10.27 Q
7 4 5 Joseph Millar  Yeni Zelanda (NZL) 10.29 Q
8 4 6 Warren Fraser  Bahamalar (BAH) 10.30 Q
9 1 3 Brendon Rodney  Kanada (CAN) 10.37 Q
10 1 7 Mark Otieno Odhiambo  Kenya (KEN) 10.40 Q
11 2 6 Chavaughn Walsh  Antigua ve Barbuda (ATG) 10.44 Q
12 2 2 Hassan Saaid  Maldivler (MDV) 10.45 Q
13 4 8 Ambdoul Karim Riffayn  Komorlar (COM) 10.59 q
14 4 7 Jean Tarcicius Batambok  Kamerun (CMR) 10.71 q, PB
15 3 2 Rolando Palacios  Honduras (HON) 10.73
16 3 7 Bui Ba Hanh  Vietnam (VIE) 10.76 SB
17 1 4 Phearath Nget  Kamboçya (CAM) 10.99 SB
18 2 7 Dyland Sicobo  Seyşeller (SEY) 11.01
19 1 8 Masbah Ahmmed  Bangladeş (BAN) 11.08
20 3 4 Said Gilani  Afganistan (AFG) 11.13 PB
21 4 2 Scott James Fiti  Mikronezya Federal Devletleri (FSM) 11.23 PB
22 3 5 Paul Ma'unikeni  Solomon Adaları (SOL) 11.31 PB
23 1 2 Mohamed Lamine Dansoko  Gine (GUI) 11.41 SB
24 4 4 Gwynn Uehara  Palau (PLW) 11.47 SB
25 1 5 Dysard Dageago  Nauru (NRU) 11.60
26 2 8 Jeki Lanki  Marshall Adaları (MHL) 11.91 PB
27 2 3 Mobera Tonana  Kiribati (KIR) 11.91 SB
28 2 5 Ielu Tamoa  Tuvalu (TUV) 12.12 PB

Eleme serileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Eleme kuralı: Her seride ilk 3 atlet (Q) ve sonraki 6 en hızlı (q) yarı finale yükselir.[5]

Rüzgar: 1. Seri: -0.1 m/s, 2. Seri: -0.6 m/s, 3. Seri: 0.0 m/s, 4. Seri: -0.2 m/s, 5. Seri: +0.9 m/s, 6. Seri: +0.3 m/s

Sıra Seri Kulvar Atlet Ülke Derece Notlar
1 3 4 Julian Forte  Jamaika 9.99 Q, PB
2 1 9 Christian Coleman  Amerika Birleşik Devletleri 10.01 Q
3 3 6 Ben Youssef Meïté  Fildişi Sahili 10.02 Q
4 4 4 Su Bingtian  Çin 10.03 Q, SB
5 3 2 Reece Prescod  Büyük Britanya 10.03 Q, PB
6 2 3 Abdul Hakim Sani Brown  Japonya 10.05 Q, PB
6 5 5 Justin Gatlin  Amerika Birleşik Devletleri 10.05 Q
8 6 7 Usain Bolt  Jamaika 10.07 Q
9 4 2 Chijindu Ujah  Büyük Britanya 10.07 Q
10 1 5 Jak Ali Harvey  Türkiye 10.13 Q
10 6 4 James Dasaolu  Büyük Britanya 10.13 Q
12 2 9 Yohan Blake  Jamaika 10.13 Q
12 4 9 Christopher Belcher  Amerika Birleşik Devletleri 10.13 Q
14 2 6 Xie Zhenye  Çin 10.13 Q
15 6 3 Jimmy Vicaut  Fransa 10.15 Q
15 3 5 Akani Simbine  Güney Afrika 10.15 q
17 5 7 Andrew Fisher  Bahreyn 10.19 Q
17 6 6 Shuhei Tada  Japonya 10.19 q
19 1 4 Cejhae Greene  Antigua ve Barbuda 10.21 Q
20 4 3 Asuka Cambridge  Japonya 10.21 q
21 2 7 Emre Zafer Barnes  Türkiye 10.22 q
22 1 3 Emmanuel Matadi  Liberya 10.24 q
23 3 3 Alex Wilson  İsviçre 10.24 q
24 5 3 Kim Kuk-young  Güney Kore 10.24 Q
24 1 6 Ramon Gittens  Barbados 10.24
26 1 7 Julian Reus  Almanya 10.25
27 2 8 Emmanuel Callender  Trinidad ve Tobago 10.25
28 2 5 Ján Volko  Slovakya 10.25
29 5 2 Keston Bledman  Trinidad ve Tobago 10.26
30 5 6 Gavin Smellie  Kanada 10.29
31 1 2 Senoj-Jay Givans  Jamaika 10.30
32 5 8 Abdullah Akbar Mohammed  Suudi Arabistan 10.31
33 4 5 Joseph Millar  Yeni Zelanda 10.31
34 6 9 Hassan Taftian  İran 10.34
35 6 2 Brendon Rodney  Kanada 10.36
36 4 8 Mark Otieno Odhiambo  Kenya 10.37
37 2 4 David Lima  Portekiz 10.41
38 6 8 Warren Fraser  Bahamalar 10.42
39 3 7 Mario Burke  Barbados 10.42
40 3 8 Hassan Saaid  Maldivler 10.45
41 6 5 Diego Palomeque  Kolombiya 10.51
42 4 6 Jeremy Dodson  Samoa 10.52
43 2 2 Ambdoul Karim Riffayn  Komorlar 10.72
44 1 8 Jean Tarcicius Batambok  Kamerun 10.75
4 7 Mosito Lehata  Lesotho DQ R 162.7
5 9 Thando Roto  Güney Afrika DQ R 162.7
3 9 Andre De Grasse  Kanada DNS
5 4 Chavaughn Walsh  Antigua ve Barbuda DNS

Yarı finaller[değiştir | kaynağı değiştir]

Eleme kuralı: Her seride ilk 2 atlet (Q) ve sonraki 2 en hızlı (q) finale yükselir.[6]

Rüzgar: 1. Seri: -0.5 m/s, 2. Seri: -0.2 m/s, 3. Seri: +0.4 m/s

Sıra Seri Kulvar Atlet Ülke Derece Notlar
1 3 4 Christian Coleman  Amerika Birleşik Devletleri 9.97 Q
2 3 6 Usain Bolt  Jamaika 9.98 Q
3 2 4 Yohan Blake  Jamaika 10.04 Q
4 2 9 Reece Prescod  Büyük Britanya 10.05 Q
5 1 2 Akani Simbine  Güney Afrika 10.05 Q
6 1 6 Justin Gatlin  Amerika Birleşik Devletleri 10.09 Q
7 3 8 Jimmy Vicaut  Fransa 10.09 q
8 2 6 Su Bingtian  Çin 10.10 q
9 3 7 Chijindu Ujah  Büyük Britanya 10.12
10 1 7 Ben Youssef Meïté  Fildişi Sahili 10.12
11 1 5 Julian Forte  Jamaika 10.13
12 2 7 Jak Ali Harvey  Türkiye 10.16
13 2 8 Christopher Belcher  Amerika Birleşik Devletleri 10.20
14 2 2 Emmanuel Matadi  Liberya 10.20
15 1 4 James Dasaolu  Büyük Britanya 10.22
16 1 3 Asuka Cambridge  Japonya 10.25
17 3 2 Shuhei Tada  Japonya 10.26
18 3 3 Emre Zafer Barnes  Türkiye 10.27
19 2 5 Abdul Hakim Sani Brown  Japonya 10.28
20 1 9 Xie Zhenye  Çin 10.28
21 2 3 Alex Wilson  İsviçre 10.30
22 3 5 Andrew Fisher  Bahreyn 10.36
23 1 8 Kim Kuk-young  Güney Kore 10.40
24 3 9 Cejhae Greene  Antigua ve Barbuda 10.64

Final[değiştir | kaynağı değiştir]

[7] Rüzgar: -0.8 m/s

Sıra Kulvar Atlet Ülke Derece Reaksiyon Koşu Süresi Notlar
1., altın madalya sahibi 8 Justin Gatlin  Amerika Birleşik Devletleri 9.92 0.14 9.78 WMR SB
2., gümüş madalya sahibi 5 Christian Coleman  Amerika Birleşik Devletleri 9.94 0.12 9.82
3., bronz madalya sahibi 4 Usain Bolt  Jamaika 9.95 0.18 9.77 SB
4 7 Yohan Blake  Jamaika 9.99 0.14 9.85
5 6 Akani Simbine  Güney Afrika 10.01 0.14 9.87
6 3 Jimmy Vicaut  Fransa 10.08 0.15 9.93
7 9 Reece Prescod  Büyük Britanya 10.17 0.15 10.02
8 2 Su Bingtian  Çin 10.27 0.22 10.05

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Records & Lists – 100 meters". IAAF. 5 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Temmuz 2017. 
  2. ^ "Records Set - Final" (PDF). IAAF. 14 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ağustos 2017. 
  3. ^ IAAF World Championships London 2017 – Standards (PDF), IAAF, 2016, erişim tarihi: 31 Temmuz 2017 
  4. ^ "100 metres Men Preliminary Rounds Results". IAAF. 5 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2017. 
  5. ^ "100 metres Men Heats Results". IAAF. 6 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2017. 
  6. ^ "100 metres Men Semi-finals results". IAAF. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2017. 
  7. ^ "100 metres Men Final Results". IAAF. 6 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2017.