1996 Yaz Olimpiyatları'nda Amerika Birleşik Devletleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Olimpiyatlarda Amerika Birleşik Devletleri
IOC kodu  USA
NOC Amerika Birleşik Devletleri Olimpiyat Komitesi
Resmî sitewww.teamusa.org
1996 Yaz Olimpiyatları'nda
Sporcular 31 sporda 646 sporcu
Bayrak taşıyıcısı Bruce Baumgartner (açılış)
Michael R. Matz (kapanış)
Madalyalar
Derece: 1
Altın
44
Gümüş
32
Bronz
25
Toplam
101
Olimpiyatlar tarihi (özet)
Yaz Olimpiyatları
Kış Olimpiyatları

Amerika Birleşik Devletleri, Georgia eyaletinin başkenti Atlanta'da düzenlenen ve ev sahipliğini yaptığı 1996 Yaz Olimpiyatları'na 646 sporcuyla katıldı.

Madalya kazananlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Madalya Sporcu Spor Etkinlik
11 Altın Huish, JustinJustin Huish Okçuluk Erkekler bireysel
11 Altın Huish, JustinJustin Huish
Johnson, ButchButch Johnson
White, RodRod White
Okçuluk Erkekler takım
11 Altın Johnson, MichaelMichael Johnson Atletizm Erkekler 200 metre
11 Altın Johnson, MichaelMichael Johnson Atletizm Erkekler 400 metre
11 Altın Johnson, AllenAllen Johnson Atletizm Erkekler 110 metre engelli
11 Altın Adkins, DerrickDerrick Adkins Atletizm Erkekler 400 metre engelli
11 Altın Harrison, AlvinAlvin Harrison
Maybank, AnthuanAnthuan Maybank
Mills, DerekDerek Mills
Smith, LaMontLaMont Smith
Rouser, JasonJason Rouser*
Atletizm Erkekler 4 x 400 bayrak yarışı
11 Altın Austin, CharlesCharles Austin Atletizm Erkekler yüksek atlama
11 Altın Lewis, CarlCarl Lewis Atletizm Erkekler uzun atlama
11 Altın Harrison, KennyKenny Harrison Atletizm Erkekler üç adım atlama
11 Altın Barnes, RandyRandy Barnes Atletizm Erkekler gülle atma
11 Altın O'Brien, DanDan O'Brien Atletizm Erkekler dekatlon
11 Altın Devers, GailGail Devers Atletizm Kadınlar 100 metre
11 Altın Devers, GailGail Devers
Gaines, ChrysteChryste Gaines
Miller, IngerInger Miller
Torrence, GwenGwen Torrence
White, Carlette Guidry-Carlette Guidry- White*
Atletizm Kadınlar 4 x 100 metre bayrak yarışı
11 Altın Graham, KimKim Graham
Wallace, Maicel Malone-Maicel Malone- Wallace
Clark, Jearl MilesJearl Miles Clark
Stevens, RochelleRochelle Stevens
Wilson, LinettaLinetta Wilson*
Atletizm Kadınlar 4 x 400 metre bayrak yarışı
11 Altın Richmond, MitchMitch Richmond
Robinson, DavidDavid Robinson
Stockton, JohnJohn Stockton
O'Neal, ShaquilleShaquille O'Neal
Payton, GaryGary Payton
Pippen, ScottieScottie Pippen
Malone, KarlKarl Malone
Miller, ReggieReggie Miller
Olajuwon, HakeemHakeem Olajuwon
Barkley, CharlesCharles Barkley
Hardaway, AnferneeAnfernee Hardaway
Hill, GrantGrant Hill
Basketbol Erkekler
11 Altın Staley, DawnDawn Staley
Steding, KatyKaty Steding
Swoopes, SherylSheryl Swoopes
McClain, KatrinaKatrina McClain
McCray, NikkiNikki McCray
McGhee, CarlaCarla McGhee
Lacy, VenusVenus Lacy
Leslie, LisaLisa Leslie
Lobo, RebeccaRebecca Lobo
Azzi, JenniferJennifer Azzi
Bolton, RuthieRuthie Bolton
Edwards, TeresaTeresa Edwards
Basketbol Kadınlar
11 Altın Reid, DavidDavid Reid Boks Erkekler hafif orta sıklet
11 Altın Miller, ShannonShannon Miller Jimnastik Kadınlar denge aleti
11 Altın Strug, KerriKerri Strug
Miller, ShannonShannon Miller
Dawes, DominiqueDominique Dawes
Phelps, JaycieJaycie Phelps
Borden, AmandaAmanda Borden
Chow, AmyAmy Chow
Moceanu, DominiqueDominique Moceanu
Jimnastik Kadınlar takım karışık
11 Altın Rhode, KimKim Rhode Atıcılık Kadınlar double trap
11 Altın Wilson, StaciStaci Wilson
Roberts, TiffanyTiffany Roberts
Scurry, BrianaBriana Scurry
Venturini, TishaTisha Venturini
Milbrett, TiffenyTiffeny Milbrett
Overbeck, CarlaCarla Overbeck
Parlow, CindyCindy Parlow
Harvey, MaryMary Harvey
Lilly, KristineKristine Lilly
MacMillan, ShannonShannon MacMillan
Foudy, JulieJulie Foudy
Gabarra, CarinCarin Gabarra
Hamm, MiaMia Hamm
Akers, MichelleMichelle Akers
Chastain, BrandiBrandi Chastain
Fawcett, JoyJoy Fawcett
Futbol Kadınlar
11 Altın Stokes, ShellyShelly Stokes
Tyler, DaniDani Tyler
Williams, ChristaChrista Williams
Richardson, DotDot Richardson
Smith, JulieJulie Smith
Smith, Michele MaryMichele Mary Smith
Harris, DionnaDionna Harris
Harrigan, LoriLori Harrigan
Maher, KimKim Maher
Douty, Sheila Cornell-Sheila Cornell- Douty
Fernandez, LisaLisa Fernandez
Granger, MicheleMichele Granger
O'Brien, LeahLeah O'Brien
Berg, LauraLaura Berg
Boxx, GillianGillian Boxx
Softbol Kadınlar
11 Altın Rouse, JeffJeff Rouse Yüzme Erkekler 100 metre sırtüstü
11 Altın Bridgewater, BradBrad Bridgewater Yüzme Erkekler 200 metre sırtüstü
11 Altın Dolan, TomTom Dolan Yüzme Erkekler 400 metre bireysel karışık
11 Altın Schumacher, BradBrad Schumacher
Davis, JoshJosh Davis
Hall, GaryGary Hall
Olsen, JonJon Olsen
Fox, DavidDavid Fox*
Tucker, ScottScott Tucker*
Yüzme Erkekler 4 x 100 metre serbest bayrak yarışı
11 Altın Schumacher, BradBrad Schumacher
Berube, RyanRyan Berube
Davis, JoshJosh Davis
Hudepohl, JoeJoe Hudepohl
Olsen, JonJon Olsen*
Yüzme Erkekler 4 x 200 metre serbest bayrak yarışı
11 Altın Rouse, JeffJeff Rouse
Hall, GaryGary Hall
Henderson, MarkMark Henderson
Linn, JeremyJeremy Linn
Davis, JoshJosh Davis*
Grote, KurtKurt Grote*
Hargis, JohnJohn Hargis*
Schwenk, TrippTripp Schwenk*
Yüzme Erkekler 4 x 100 metre karışık bayrak yarışı
11 Altın Dyken, Amy VanAmy Van Dyken Yüzme Kadınlar 50 metre serbest
11 Altın Bennett, BrookeBrooke Bennett Yüzme Kadınlar 800 metre serbest
11 Altın Botsford, BethBeth Botsford Yüzme Kadınlar 100 metre sırtüstü
11 Altın Dyken, Amy VanAmy Van Dyken Yüzme Kadınlar 100 metre kelebek
11 Altın Dyken, Amy VanAmy Van Dyken
Fox, CatherineCatherine Fox
Martino, AngelAngel Martino
Thompson, JennyJenny Thompson
Jacob, LisaLisa Jacob*
Valerio, MelanieMelanie Valerio*
Yüzme Kadınlar 4 x 100 metre serbest bayrak yarışı
11 Altın Dyken, Amy VanAmy Van Dyken
Beard, AmandaAmanda Beard
Botsford, BethBeth Botsford
Martino, AngelAngel Martino
Jacob, LisaLisa Jacob*
Salmeen, AnnetteAnnette Salmeen*
Whitney, AshleyAshley Whitney*
Yüzme Kadınlar 4 x 100 metre karışık bayrak yarışı
11 Altın Thompson, JennyJenny Thompson
Jackson, TrinaTrina Jackson
Taormina, SheilaSheila Taormina
Teuscher, CristinaCristina Teuscher
Fox, CatherineCatherine Fox*
Hedgepeth, WhitneyWhitney Hedgepeth*
Quance, KristineKristine Quance*
Thompson, JennyJenny Thompson*
Yüzme Kadınlar 4 x 200 metre serbest bayrak yarışı
11 Altın Thien, MargotMargot Thien
Schneyder, NathalieNathalie Schneyder
Carrasco, Heather Simmons-Heather Simmons- Carrasco
Sudduth, JillJill Sudduth
Lesueur, EmilyEmily Lesueur
Pease, HeatherHeather Pease
Savery, JillJill Savery
Bianco, SuzannahSuzannah Bianco
Cleland, TammyTammy Cleland
Lancer, Becky Dyroen-Becky Dyroen- Lancer
Senkronize yüzme Kadınlar takım
11 Altın Agassi, AndreAndre Agassi Tenis Tek erkekler
11 Altın Davenport, LindsayLindsay Davenport Tenis Tek kadınlar
11 Altın Fernández, GigiGigi Fernández
Fernández, Mary JoeMary Joe Fernández
Tenis Çift kadınlar
11 Altın Kiraly, KarchKarch Kiraly
Steffes, KentKent Steffes
Plaj voleybolu Erkekler
11 Altın Cross, KendallKendall Cross Güreş Erkekler serbest 57 kg
11 Altın Brands, TomTom Brands Güreş Erkekler serbest 62 kg
11 Altın Angle, KurtKurt Angle Güreş Erkekler serbest 100 kg
22 Gümüş Crear, MarkMark Crear Atletizm Erkekler 110 metre engelli
22 Gümüş Harden, TimTim Harden
Drummond, JonJon Drummond
Mitchell, DennisDennis Mitchell
Marsh, MichaelMichael Marsh
Montgomery, TimTim Montgomery*
Atletizm Erkekler 4 x 100 metre bayrak yarışı
22 Gümüş Godina, JohnJohn Godina Atletizm Erkekler gülle atma
22 Gümüş Deal, LanceLance Deal Atletizm Erkekler çekiç atma
22 Gümüş Batten, KimKim Batten Atletizm Kadınlar 400 metre engelli
22 Gümüş Chladek, DanaDana Chladek Kano Kadınlar slalom K-1
22 Gümüş Nothstein, MartyMarty Nothstein Bisiklet Erkekler sprint
22 Gümüş Hartwell, ErinErin Hartwell Bisiklet Erkekler zamana karşı yarış
22 Gümüş O'Connor, KarenKaren O'Connor
Davidson, BruceBruce Davidson
Henneberg, JillJill Henneberg
O'Connor, DavidDavid O'Connor
Binicilik Takım konkur komple
22 Gümüş Matz, Michael R.Michael R. Matz
Burr, LeslieLeslie Burr
Kursinski, AnneAnne Kursinski
Leone, PeterPeter Leone
Binicilik Takım atlama
22 Gümüş Lynch, JairJair Lynch Jimnastik Erkekler paralel bar
22 Gümüş Chow, AmyAmy Chow Jimnastik Kadınlar asimetrik bar
22 Gümüş Mueller, EricEric Mueller
Young, TimTim Young
Gailes, JasonJason Gailes
Jamieson, BrianBrian Jamieson
Kürek Erkekler dört çifte
22 Gümüş Kraft, KarenKaren Kraft
Schwen, MissyMissy Schwen
Kürek Kadınlar dümencisiz çifte
22 Gümüş Bell, TeresaTeresa Bell
Burns, LindsayLindsay Burns
Kürek Kadınlar hafif sıklet iki çifte
22 Gümüş Lakatos, JoshJosh Lakatos Atıcılık Erkekler trap
22 Gümüş Hall, GaryGary Hall Yüzme Erkekler 50 metre serbest
22 Gümüş Hall, GaryGary Hall Yüzme Erkekler 100 metre serbest
22 Gümüş Schwenk, TrippTripp Schwenk Yüzme Erkekler 200 metre sırtüstü
22 Gümüş Linn, JeremyJeremy Linn Yüzme Erkekler 100 metre kurbağalama
22 Gümüş Malchow, TomTom Malchow Yüzme Erkekler 200 metre kelebek
22 Gümüş Namesnik, EricEric Namesnik Yüzme Erkekler 400 metre bireysel karışık
22 Gümüş Hedgepeth, WhitneyWhitney Hedgepeth Yüzme Kadınlar 100 metre sırtüstü
22 Gümüş Hedgepeth, WhitneyWhitney Hedgepeth Yüzme Kadınlar 200 metre sırtüstü
22 Gümüş Beard, AmandaAmanda Beard Yüzme Kadınlar 100 metre kurbağalama
22 Gümüş Beard, AmandaAmanda Beard Yüzme Kadınlar 200 metre kurbağalama
22 Gümüş Wagner, AllisonAllison Wagner Yüzme Kadınlar 400 metre bireysel karışık
22 Gümüş Dodd, MichaelMichael Dodd
Whitmarsh, MikeMike Whitmarsh
Plaj voleybolu Erkekler
22 Gümüş Paulson, BrandonBrandon Paulson Güreş Erkekler Grekoromen 52 kg
22 Gümüş Hall, DennisDennis Hall Güreş Erkekler Grekoromen 57 kg
22 Gümüş Ghaffari, MattMatt Ghaffari Güreş Erkekler Grekoromen 130 kg
22 Gümüş Saunders, TownsendTownsend Saunders Güreş Erkekler serbest 68 kg
33 Bronz Davis, CalvinCalvin Davis Atletizm Erkekler 400 metre engelli
33 Bronz Greene, JoeJoe Greene Atletizm Erkekler uzun atlama
33 Bronz Torrence, GwenGwen Torrence Atletizm Kadınlar 100 metre
33 Bronz Bailey, Tonja Buford-Tonja Buford- Bailey Atletizm Kadınlar 400 metre engelli
33 Bronz Kersee, Jackie Joyner-Jackie Joyner- Kersee Atletizm Kadınlar uzun atlama
33 Bronz Weaver, JeffJeff Weaver
Williams, JasonJason Williams
Morris, WarrenWarren Morris
Ojeda, AugieAugie Ojeda
Parque, JimJim Parque
Lee, TravisTravis Lee
Looper, BradenBraden Looper
Loyd, BrianBrian Loyd
Koch, BillyBilly Koch
Kotsay, MarkMark Kotsay
Lecroy, MattMatt Lecroy
Harkrider, KipKip Harkrider
Hinch, A. J.A. J. Hinch
Jones, JacqueJacque Jones
Glaus, TroyTroy Glaus
Green, ChadChad Green
Greisinger, SethSeth Greisinger
Allen, ChadChad Allen
Benson, KrisKris Benson
Dickey, R. A.R. A. Dickey
Beyzbol Erkekler
33 Bronz Mayweather, FloydFloyd Mayweather Boks Erkekler tüy sıklet
33 Bronz Cauthen, TerranceTerrance Cauthen Boks Erkekler hafif sıklet
33 Bronz Wells, RhoshiiRhoshii Wells Boks Erkekler orta sıklet
33 Bronz Tarver, AntonioAntonio Tarver Boks Erkekler hafif ağır sıklet
33 Bronz Jones, NateNate Jones Boks Erkekler ağır sıklet
33 Bronz DeMattei, SusanSusan DeMattei Bisiklet Kadınlar kros
33 Bronz Lenzi, MarkMark Lenzi Atlama Erkekler 3 metre sıçrama tahtası
33 Bronz Clark, Mary EllenMary Ellen Clark Atlama Kadınlar 10 metre platform
33 Bronz Millikin, KerryKerry Millikin Binicilik Bireysel konkur komple
33 Bronz Seidel, GuenterGuenter Seidel
Dover, RobertRobert Dover
Gibson, MichelleMichelle Gibson
Peters, SteffenSteffen Peters
Binicilik Takım at terbiyesi
33 Bronz Dawes, DominiqueDominique Dawes Jimnastik Kadınlar yer hareketleri
33 Bronz Pedro, JimmyJimmy Pedro Judo Erkekler 70 kg
33 Bronz Schneider, MarcMarc Schneider
Carlucci, WilliamWilliam Carlucci
Collins, DavidDavid Collins
Pfaendtner, JeffJeff Pfaendtner
Kürek Erkekler hafif sıklet dümencisiz dört tek
33 Bronz Bade, LanceLance Bade Atıcılık Erkekler trap
33 Bronz Martino, AngelAngel Martino Yüzme Kadınlar 100 metre serbest
33 Bronz Martino, AngelAngel Martino Yüzme Kadınlar 100 metre kelebek
33 Bronz Baumgartner, BruceBruce Baumgartner Güreş Erkekler serbest 130 kg
33 Bronz Barton, JimJim Barton
Massey, KentKent Massey
Madrigali, JeffJeff Madrigali
Bisiklet Soling
33 Bronz Dey, Courtenay Becker-Courtenay Becker- Dey Bisiklet Europe

Atıcılık[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler
Sporcu Etkinlik Elemeler Final Sıra
Skor Sıra Skor Toplam
Neal Caloia 10 m havalı tabanca 571 41 Bu aşamaya geçemedi 41
50 m serbest tabanca 544 39 Bu aşamaya geçemedi 39
Ben Amonette 10 m havalı tabanca 583 12 Bu aşamaya geçemedi 12
50 m serbest tabanca 555 25 Bu aşamaya geçemedi 25
John McNally 25 m çabuk atış tabanca 569 44 Bu aşamaya geçemedi 44
Roger Mar 25 m çabuk atış tabanca 581 18 Bu aşamaya geçemedi 18
Rob Harbison 10 metre havalı tüfek 594 2 691,8 7 7
50 m tüfek üç pozisyonlu atış 1170 4 1267,7 6 6
Glenn Dubis 10 metre havalı tüfek 576 41 Bu aşamaya geçemedi 41
50 m tüfek üç pozisyonlu atış 1165 10 Bu aşamaya geçemedi 10
Bill Meek 50 m tüfek yatarak atış 597 5 698,9 8 8
Eric Uptagrafft 50 m tüfek yatarak atış 592 30 Bu aşamaya geçemedi 30
Adam Saathoff 10 m koşan hedef 555 20 Bu aşamaya geçemedi 20
Josh Lakatos Trap 123 2 147 2 Silver medal icon.svg
Lance Bade Trap 123 2 147 3 Bronze medal icon.svg
Double trap 136 10 Bu aşamaya geçemedi 10
Bret Erickson Trap 119 20 Bu aşamaya geçemedi 10
David Alcoriza Trap 138 8 Bu aşamaya geçemedi 8
Bill Roy Skeet 121 9 Bu aşamaya geçemedi 9
Todd Graves Skeet 120 15 Bu aşamaya geçemedi 15
George Quigley Skeet 118 26 Bu aşamaya geçemedi 26
Kadınlar
Sporcu Etkinlik Elemeler Final Sıra
Skor Sıra Skor Toplam
Beki Snyder 10 m havalı tabanca 372 30 Bu aşamaya geçemedi 30
Jo Ann Sevin 10 m havalı tabanca 371 32 Bu aşamaya geçemedi 32
Connie Petracek 25 m tabanca 578 9 Bu aşamaya geçemedi 9
Libby Callahan 25 m tabanca 573 23 Bu aşamaya geçemedi 23
Elizabeth Jagush-Bourland 10 metre havalı tüfek 392 13 Bu aşamaya geçemedi 13
50 m tüfek üç pozisyonlu atış 583 6 674,0 7 7
Nancy Napolski-Johnson 10 metre havalı tüfek 386 36 Bu aşamaya geçemedi 36
Jean Foster 50 m tüfek üç pozisyonlu atış 578 12 Bu aşamaya geçemedi 12
Kim Rhode Double trap 108 1 141 1 Gold medal icon.svg
Terry DeWitt Double trap 105 3 137 4 4

Atletizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler
Sporcu Etkinlik Seri Çeyrek final Yarı final Final
Derece Sıra Derece Sıra Derece Sıra Derece Sıra
Dennis Mitchell 100 m 10,24 1 G 10,09 1 G 10,00 2 G 9,99 4
Mike Marsh 100 m 10,14 1 G 10,04 1 G 10,08 3 G 10,00 5
200 m 20,27 1 G 20,39 1 G 20,26 3 G 20,48 8
Jon Drummond 100 m 10,08 2 G 10,17 3 G 10,16 6 E Bu aşamaya geçemedi
Michael Johnson 200 m 20,55 1 G 20,37 1 G 20,27 1 G 19,32 Gold medal icon.svg
400 m 45,80 2 G 44,62 1 G 44,59 1 G 43,49 Gold medal icon.svg
Jeff Williams 200 m 20,37 1 G 20,47 2 G 20,39 3 G 20,17 5
Alvin Harrison 400 m 44,69 1 G 44,79 1 G 45,04 4 G 44,62 4
Butch Reynolds 400 m 45,42 1 G 45,21 3 G Yarışı tamamlayamadı Bu aşamaya geçemedi
Johnny Gray 800 m - 1:45,87 1 G 1:44,0 2 G 1:44,21 7
Brandon Rock 800 m - 1:48,47 4 E Bu aşamaya geçemedi
Tony Parilla 800 m - 1:49,99 6 E Bu aşamaya geçemedi
Paul McMullen 1500 m - 3:39,94 2 G 3:37,81 9 E Bu aşamaya geçemedi
Brian Hyde 1500 m - 3:48,20 9 E Bu aşamaya geçemedi
Jason Pyrah 1500 m - 3:39,91 9 E Bu aşamaya geçemedi
Bob Kennedy 5000 m - 13:54,57 4 G 13:27,90 4 G 13:12,35 6
Jim Spivey 5000 m - 13:53,16 9 E Bu aşamaya geçemedi
Matt Giusto 5000 m - 14:30.76 9 E Bu aşamaya geçemedi
Brad Barquist 10.000 m - 29:11,20 16 E Bu aşamaya geçemedi
Dan Middleman 10.000 m - 29:50,72 17 E Bu aşamaya geçemedi
Todd Williams 10.000 m - Yarışı tamamlayamadı Bu aşamaya geçemedi
Keith Brantly Maraton - 2-18:17 28
Bob Kempainen Maraton - 2-18:38 31
Mark Coogan Maraton - 2-20:27 41
Allen Johnson 110 m engelli 13,66 1 G 13,27 1 G 13,10 1 G 12.95 Gold medal icon.svg
Mark Crear 110 m engelli 13,44 1 G 13,14 1 G 13,22 3 G 13,09 Silver medal icon.svg
Eugene Swift 110 m engelli 13,36 1 G 13,37 1 G 13,21 2 G 13,23 6
Derrick Adkins 400 m engelli - 48,46 1 G 47,76 1 G 47,54 Gold medal icon.svg
Calvin Davis 400 m engelli - 48,94 1 G 47,91 1 G 47,96 Bronze medal icon.svg
Bryan Bronson 400 m engelli - 49,06 1 G 50,32 8 E Bu aşamaya geçemedi
Mark Croghan 3000 m hendekli koşu - 8:27,91 3 G 8:21,01 6 G 8:17,84 5
Marc Davis 3000 m hendekli koşu - 8:31,25 5 G 8:26,76 1 G 9:51,96 12
Robert Gary 3000 m hendekli koşu - 8:49,68 11 E Bu aşamaya geçemedi
Jon Drummond
Tim Harden
Mike Marsh
Dennis Mitchell
Tim Montgomery*
4 x 100 m bayrak yarışı - 38,58 1 G 37,96 1 G 38,05 Silver medal icon.svg
LaMont Smith
Alvin Harrison
Derek Mills
Anthuan Maybank
Jason Rouser*
4 x 400 m bayrak yarışı - 3:00,56 1 G 2:57,86 1 G 2:55,99 Gold medal icon.svg
Curt Clausen 20 km yürüyüş - 1-31:30 50
Allen James 50 km yürüyüş - 4-01:18 24
Andrzej Chylinski 50 km yürüyüş - 4-03:13 26
Herm Nelson 50 km yürüyüş - Diskalifiye edildi
Charles Austin Yüksek atlama 2,28 G 1 - 2,39 Gold medal icon.svg
Cameron Wright Yüksek atlama 2,20 E 26 - Bu aşamaya geçemedi
Ed Broxterman Yüksek atlama 2,15 E 31 - Bu aşamaya geçemedi
Carl Lewis Uzun atlama 8,29 G 1 - 8,50 Gold medal icon.svg
Joe Greene Uzun atlama 8,28 G 1 - 8,24 Bronze medal icon.svg
Mike Powell Uzun atlama 8,20 G 4 - 8,17 5
Lawrence Johnson Sırıkla atlama 5,70 G 11 - 5,70 8
Jeff Hartwig Sırıkla atlama 5,70 G 5 - 5,60 11
Scott Huffman Sırıkla atlama 5,60 G 12 - 5,60 11
Kenny Harrison Üç adım atlama 17,58 G 1 - 18,09 Gold medal icon.svg
Mike Conley Üç adım atlama 17,20 G 2 - 17,40 4
Robert Howard Üç adım atlama 16,92 G 7 - 16,90 8
Randy Barnes Gülle atma 16,92 G 7 - 21,62 Gold medal icon.svg
John Godina Gülle atma 20,54 G 2 - 20,79 Silver medal icon.svg
Disk atma 61,82 E 14 - Bu aşamaya geçemedi
C. J. Hunter Gülle atma 19,95 G 6 - 20,39 7
Tony Washington Disk atma 63,66 G 3 - 65,42 4
Adam Setliff Disk atma 62,36 G 10 - 56,30 12
Lance Deal Çekiç atma 78,56 G 1 - 81,12 Silver medal icon.svg
Kevin McMahon Çekiç atma 73,46 E 24 - Bu aşamaya geçemedi
Ken Popejoy Çekiç atma 72,46 E 29 - Bu aşamaya geçemedi
Tom Pukstys Cirit atma 84,70 G 4 - 83,58 8
Dave Stephens Cirit atma 79,18 E 15 - Bu aşamaya geçemedi
Todd Riech Cirit atma 78,02 E 17 - Bu aşamaya geçemedi
Dekatlon
Not: Etkinliklerdeki ilk sütun dereceyi, ikincisi puanı, üçüncüsü ise yarışmacının sırasını belirtmektedir.
Sporcu Etkinlik Sonuç
100 m Uzun atlama Gülle atma Yüksek atlama 400 m 110 m engelli Disk atma Sırıkla y. atlama Cirit atma 1500 m Toplam puan Sıra
Dan O'Brien 10,50 975 2 7,57 952 9 15,66 830 5 2,07 868 4 46,82 967 1 13,87 991 3 48,78 845 5 5,00 910 8 66,90 842 3 4:45,89 644 27 8.824 Gold medal icon.svg
Steve Fritz 10,90 883 19 7,77 1002 4 15,31 809 10 2,04 840 10 50,13 809 26 13,97 978 5 49,84 867 1 5,10 941 6 65,70 824 6 4:38,26 691 16 8.644 4
Chris Huffins 10,47 982 1 7,49 932 13 15,57 825 6 2,04 840 10 48,83 869 16 14,10 962 7 48,72 844 6 4,70 819 21 60,62 747 13 5:14,36 480 31 8.300 10
Kadınlar
Sporcu Etkinlik Seri Çeyrek final Yarı final Final
Derece Sıra Derece Sıra Derece Sıra Derece Sıra
Gail Devers 100 m 10,92 1 G 10,94 1 G 11,00 1 G 10,94 Gold medal icon.svg
100 m engelli 12,73 1 G 12,83 1 G 12,62 3 G 12,66 4
Gwen Torrence 100 m 11,11 1 G 11,11 1 G 10,97 2 G 10,96 Bronze medal icon.svg
D'Andre Hill 100 m 11,11 2 G 11,21 3 G 11,20 6 E Bu aşamaya geçemedi
Inger Miller 200 m 22,74 2 G 22,57 3 G 22,33 4 G 22,41 4
Carlette Guidry-White 200 m 22,37 1 G 22,51 1 G 22,56 4 G 22,61 8
Dannette Young 200 m 22,65 1 G 22,53 1 G 22,49 5 E Bu aşamaya geçemedi
Jearl Miles-Clark 400 m 51,96 1 G 50,84 2 G 50,21 4 G 49,55 5
Kim Graham 400 m 51,70 1 G 50,96 3 G 51,13 5 E Bu aşamaya geçemedi
Maicel Malone 400 m 51,28 1 G 51,16 1 G 51,16 6 E Bu aşamaya geçemedi
Meredith Rainey 800 m - 1:59,96 4 G 1:59,36 7 E Bu aşamaya geçemedi
Joetta Clark-Diggs 800 m - 2:00,38 3 E Bu aşamaya geçemedi
Suzy Favor-Hamilton 800 m - 2:00,47 4 E Bu aşamaya geçemedi
Regina Jacobs 1500 m - 4:07,41 3 G 4:06,13 2 G 4:07,21 10
Vicki Huber 1500 m - 4:14,82 9 E Bu aşamaya geçemedi
Juli Henner 1500 m - 4:27,14 10 E Bu aşamaya geçemedi
Lynn Jennings 5000 m - 15:19,66 3 G 15:17,50 9
Amy Rudolph 5000 m - 15:21,90 3 G 15:19,77 10
Mary Decker-Slaney 5000 m - 15:41,30 7 E Bu aşamaya geçemedi
Kate Fonshell 10.000 m - 32:48,05 9 E Bu aşamaya geçemedi
Joan Nesbit 10.000 m - 32:33,48 13 E Bu aşamaya geçemedi
Olga Avalos-Appell 10.000 m - 34:12,54 17 E Bu aşamaya geçemedi
Anne Marie Lauck Maraton - 2-31:30 10
Linda Somers Maraton - 2-36:58 31
Jenny Spangler Maraton - Yarışı tamamlayamadı
Lynda Tolbert-Goode 100 m engelli 12,97 3 G 12,78 4 G 12,77 3 G 13,11 7
Cheryl Dickey 100 m engelli 12,92 2 G 12,92 5 E Bu aşamaya geçemedi
Kim Batten 400 m engelli - 54,92 1 G 53,65 1 G 53,08 Silver medal icon.svg
Tonja Buford-Bailey 400 m engelli - 55,23 1 G 53,38 2 G 53,22 Bronze medal icon.svg
Sandra Farmer-Patrick 400 m engelli - 55,55 2 G 54,73 5 E Bu aşamaya geçemedi
Chryste Gaines
Gail Devers
Inger Miller
Gwen Torrence
Carlette Guidry-White*
4 x 100 m bayrak yarışı - 42,49 1 G 41,95 Gold medal icon.svg
Rochelle Stevens
Maicel Malone
Kim Graham
Jearl Miles-Clark
Linetta Wilson*
4 x 400 m bayrak yarışı - 3:22,71 1 G 3:20,91 Gold medal icon.svg
Michelle Rohl 10 km yürüyüş - 44:29 14
Debbi Lawrence 10 km yürüyüş - 45:32 20
Tori Herazo 10 km yürüyüş - Diskalifiye edildi
Tisha Waller Yüksek atlama 1,93 G 11 - 1,93 9
Connie Teaberry Yüksek atlama 1,90 E 18 - Bu aşamaya geçemedi
Amy Acuff Yüksek atlama 1,85 E 24 - Bu aşamaya geçemedi
Jackie Joyner-Kersee Uzun atlama 6,70 G 6 - 7,00 Bronze medal icon.svg
Marieke Veltman Uzun atlama 6,49 E 16 - Bu aşamaya geçemedi
Shana Williams Uzun atlama Derece alamadı - Bu aşamaya geçemedi
Sheila Hudson-Strudwick Üç adım atlama 14,26 G 9 - 14,02 10
Cynthea Rhodes Üç adım atlama 13,95 E 15 - Bu aşamaya geçemedi
Diana Orrange Üç adım atlama Derece alamadı - Bu aşamaya geçemedi
Connie Price-Smith Gülle atma 19,08 G 5 - 19,22 5
Ramona Pagel Gülle atma 18,55 G 12 - 18,48 9
Valeyta Althouse Gülle atma 18,16 E 16 - Bu aşamaya geçemedi
Lacy Barnes-Mileham Disk atma 57,48 E 30 - Bu aşamaya geçemedi
Suzy Powell-Roos Disk atma 56,24 E 33 - Bu aşamaya geçemedi
Aretha Hill-Thurmond Disk atma 56,04 E 34 - Bu aşamaya geçemedi
Nicole Carroll Cirit atma 54,74 E 26 - Bu aşamaya geçemedi
Erica Wheeler Cirit atma 53,34 E 30 - Bu aşamaya geçemedi
Heptatlon
Not: Etkinliklerdeki ilk sütun dereceyi, ikincisi puanı, üçüncüsü ise yarışmacının sırasını belirtmektedir.
Sporcu Etkinlik Sonuç
100 m engelli Yüksek atlama Gülle atma 200 m Uzun atlama Cirit atma 800 m Toplam puan Sıra
Kelly Blair 13,62 1033 13 1,80 978 7 12,29 680 27 24,49 934 8 6,32 949 9 50,32 866 4 2:16,87 867 11 6.307 8
Sharon Hanson 13,34 1074 4 1,77 941 12 13,45 757 15 24,42 941 6 5,96 837 19 46,98 802 6 2:11,67 940 1 6.292 9
Jackie Joyner-Kersee 13,24 1089 2 Sakatlığı sebebiyle çekildi

Badminton[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Etkinlik Son 64 Son 32 Son 16 Çeyrek final Yarı final Final
Rakip
Sonuç
Rakip
Sonuç
Rakip
Sonuç
Rakip
Sonuç
Rakip
Sonuç
Rakip
Sonuç
Sıra
Kevin Han Tek erkekler  Knowles (GBR)
M 2-1
Bu aşamaya geçemedi 33
Erika Von Heiland Tek kadınlar  Jeng (TPE)
M 2-0
Bu aşamaya geçemedi 33
Erika Von Heiland
Linda French
Çift kadınlar Danimarka Lauridsen
Thomsen (DEN)
M 2-0
Bu aşamaya geçemedi 17

Basketbol[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler
Takım Etkinlik Sonuç
Mitch Richmond
David Robinson
John Stockton
Shaquille O'Neal
Gary Payton
Scottie Pippen
Karl Malone
Reggie Miller
Hakeem Olajuwon
Charles Barkley
Anfernee Hardaway
Grant Hill
Erkekler Gold medal icon.svg
Ön eleme turu
Çeyrek finale yükseldi
Takım O G M A Y Av Puan
 ABD 5 5 0 522 345 +177 10
 Litvanya 5 3 2 427 354 +73 6
 Hırvatistan 5 3 2 422 386 +36 6
 Çin 5 2 3 360 502 -142 4
 Arjantin 5 2 3 351 396 -45 4
 Angola 5 0 5 280 379 -139 0
20 Temmuz ABD  96 - 68  Arjantin Morehouse College Gymnasium, Atlanta

22 Temmuz Angola  54 - 87  ABD Morehouse College Gymnasium, Atlanta

24 Temmuz Litvanya  82 - 104  ABD Morehouse College Gymnasium, Atlanta

26 Temmuz ABD  133 - 70  Çin Morehouse College Gymnasium, Atlanta

28 Temmuz Hırvatistan  71 - 102  Arjantin Morehouse College Gymnasium, Atlanta
Çeyrek final
30 Temmuz ABD  98 - 75  Brezilya Morehouse College Gymnasium, Atlanta
Yarı final
1 Ağustos Avustralya  73 - 101  ABD Morehouse College Gymnasium, Atlanta
Final
3 Ağustos Yugoslavya  69 - 95  ABD Morehouse College Gymnasium, Atlanta
Kadınlar
Takım Etkinlik Sonuç
Dawn Staley
Katy Steding
Sheryl Swoopes
Katrina McClain
Nikki McCray
Carla McGhee
Venus Lacy
Lisa Leslie
Rebecca Lobo
Jennifer Azzi
Ruthie Bolton
Teresa Edwards
Kadınlar Gold medal icon.svg
Ön eleme turu
Çeyrek finale yükseldi
Takım G M A Y Av Puan Tie-break
 ABD 5 0 424 360 +64 10
 Ukrayna 3 2 378 342 +36 8 1G-0M
 Avustralya 3 2 330 309 +21 8 0G-1M
 Küba 2 3 365 396 -31 7 1G-0M
 Güney Kore 2 3 347 378 -31 7 0G-1M
 Zaire 0 5 293 352 -59 5
21 Temmuz ABD  101 - 84  Küba Morehouse College Gymnasium, Atlanta

23 Temmuz Ukrayna  65 - 98  ABD Morehouse College Gymnasium, Atlanta

25 Temmuz ABD  107 - 47  Zaire Morehouse College Gymnasium, Atlanta

27 Temmuz Avustralya  79 - 96  ABD Morehouse College Gymnasium, Atlanta

29 Temmuz Güney Kore  64 - 105  ABD Morehouse College Gymnasium, Atlanta
Çeyrek final
31 Temmuz Avustralya  108 - 93  Japonya Morehouse College Gymnasium, Atlanta
Yarı final
2 Ağustos Avustralya  71 - 93  ABD Morehouse College Gymnasium, Atlanta
Final
4 Ağustos Brezilya  87 - 111  ABD Morehouse College Gymnasium, Atlanta

Beyzbol[değiştir | kaynağı değiştir]

ABD takımı 1995 Olimpiyatlarında ön eleme grubunu, sadece yenilgisiz lider Küba'ya kaybederek, ikinci sırada tamamladı. Yarı final maçında Japonya'ya kaybeden ABD, üçüncülük maçında ise Nikaragua'yı geçerek bronz madalyanın sahibi olmayı başardı.

Takım Etkinlik Sonuç
Kris Benson
R.A. Dickey
Troy Glaus
Chad Green
Seth Greisinger
Travis Lee
Augie Ojeda
Jason Williams
Chad Allen
Kip Harkrider
A.J. Hinch
Jacque Jones
Mark Kotsay
Matt LeCroy
Braden Looper
Brian Loyd
Warren Morris
Jeff Weaver
Jim Parque
Billy Koch
Erkekler Bronze medal icon.svg
Ön eleme turu
Takım G M Tiebreake
 Küba 7 0 -
 ABD 6 1 -
 Japonya 4 3 1-0
 Nikaragua 4 3 0-1
 Hollanda 2 5 2-0
 İtalya 2 5 1-1
 Avustralya 2 5 0-2
 Güney Kore 1 6 -
Yarı final
Takım 1 2 3 4 5 6 7 8 9 K V H
Japonya Japonya 0 3 0 0 3 0 2 2 1 11 15 0
Amerika Birleşik Devletleri ABD 0 0 0 0 0 2 0 0 0 2 6 1
Bronz madalya maçı
Takım 1 2 3 4 5 6 7 8 9 K V H
Amerika Birleşik Devletleri ABD 4 0 0 1 0 1 1 3 0 10 12 1
Nikaragua Nikaragua 3 0 0 0 0 0 0 0 0 3 3 2

Binicilik[değiştir | kaynağı değiştir]

At terbiyesi
Sporcu At Etkinlik 1. tur 2. tur 3. tur Toplam
% puan Sıra % puan Sıra % puan Sıra % puan Sıra
Michelle Gibson Peron Bireysel 75,20 3 G 74,28 3 G 73,35 8 222,83 5
Guenter Seidel Graf George Bireysel 69,36 11 G 71,81 10 G 73,85 7 215,02 8
Steffen Peters Udon Bireysel 67,80 13 G 67,63 18 E Bu aşamaya geçemedi 135,43 15
Robert Dover Metallic Bireysel 65,96 23 G 58,79 25 E Bu aşamaya geçemedi 124,75 25
Michelle Gibson
Guenter Seidel
Steffen Peters
Robert Dover
Metallic Takım 212,36 6 - 212,36 Bronze medal icon.svg
Konkur komple
Sporcu At Etkinlik At terbiyesi Kros Atlama Toplam
Ceza puanı Sıra Ceza puanı Sıra Ceza puanı Sıra Ceza puanı Sıra
Kerry Milliken Out and About Bireysel 47,60 9 19,60 13 47,60 9 73,70 Bronze medal icon.svg
David O'Connor Custom Made Bireysel 37,60 2 30,80 8 37,60 2 80,15 5
Mara DePuy Marcoville Bireysel 40,20 4 44,80 12 40,20 4 85,00 6
David O'Connor
Bruce Davidson
Karen O'Connor
Jill Henneberg
Custom Made
Heyday
Biko
Tankers Town
Nirvana
Takım 123,00 1 121,60 5 16,50 4 261,10 Silver medal icon.svg
Bireysel atlama
Sporcu At Etkinlik 1. eleme turu 2. eleme turu 3. eleme turu Final
Ceza puanı Sıra Ceza puanı Toplam Sıra Ceza puanı Toplam Sıra Ceza puanı Sıra
Leslie Burr-Howard Extreme Bireysel 0 1 14 14 37 0 14 14 G 8 11
Anne Kursinski Eros Bireysel 0 1 0 0 1 8 8 6 G 16 20
Michael Matz Rhum IV Bireysel 4 14 4 8 9 4 12 9 G Yarışmadı
Peter Leone Legato Bireysel 12 58 4 16 38 0 16 16 E Bu aşamaya geçemedi
Takım atlama
Sporcu At Etkinlik 1. tur 2. tur Toplam
Ceza puanı Sıra Ceza puanı Sıra Ceza puanı Sıra
Peter Leone
Anne Kursinski
Michael Matz
Leslie Burr-Howard
Legato
Eros
Rhum IV
Extreme
Takım 8 3 4 2 12 Silver medal icon.svg

Bisiklet[değiştir | kaynağı değiştir]

Dağ bisikleti[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Etkinlik Derece Sıra
Tinker Juarez Erkekler kros 17:37 19
Don Myrah Erkekler kros 18:12 20
Susan DeMattei Kadınlar kros 1:45 Bronze medal icon.svg
Juli Furtado Kadınlar kros 7:41 10

Pist[değiştir | kaynağı değiştir]

Sprint
Sporcu Etkinlik Eleme turu Son 64
(repesaj)
Son 32
(repesaj)
Son 16
(repesaj)
Çeyrek final Yarı final Final
Derece Sıra Rakip
Derece
Rakip
Derece
Rakip
Derece
Rakip
Derece
Rakip
Derece
Rakip
Derece
Sıra
Marty Nothstein Erkekler sprint 10,176 3 G  Hyeon (KOR)
G 11,415
 Hrbáček (SVK)
G 10,899
 Chiappa (ITA)
G 11,047
 Hill (AUS)
G 2-0
 Harnett (CAN)
G 2-0
 Fiedler (GER)
M 2-0
Silver medal icon.svg
William Clay Erkekler sprint 10,543 12 G  Khimonetos (GRE)
M ?
 Martínez (BOL)
G 11,191
 Hill (AUS)
M
M (3.)
Bu aşamaya geçemedi
Connie Paraskevin-Young Kadınlar sprint 11,545 7 G -  Neumann (GER)
M
M (2.)
Bu aşamaya geçemedi
Takip
Sporcu Etkinlik Eleme turu 1. tur Final
Derece Sıra Rakip
Derece
Sıra Rakip
Derece
Sıra
Kent Bostickl Erkekler bireysel takip 4:33,008 9 E Bu aşamaya geçemedi 9
Dirk Copeland
Mariano Friedick
Adam Laurent
Michael McCarthy
Erkekler takım takip 4:11,950 6 G  Avustralya (AUS)
4:12,470
2 E Bu aşamaya geçemedi 6
Rebecca Twigg Kadınlar bireysel takip 3:39,849 4 G  Arndt (GER)
3:41,611
2 E Bu aşamaya geçemedi
Puan yarışı
Sporcu Etkinlik Puan Sıra
Brian McDonough Erkekler puan yarışı 5 19
Jeanne Golay Kadınlar puan yarışı 0 17

Yol[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Etkinlik Derece Sıra
Frankie Andreu Erkekler yol yarışı 4-55:10 4
Lance Armstrong Erkekler yol yarışı 4-55:25 12
Erkekler zamana karşı yarış 1-06:28 6
Greg Randolph Erkekler yol yarışı 4-56:49 74
George Hincapie Erkekler yol yarışı 4-56:49 76
Steve Hegg Erkekler yol yarışı 4-56:51 93
Erkekler zamana karşı yarış 1-08:29 16
Jeanne Golay Kadınlar yol yarışı 2-37:6 29
Alison Dunlap Kadınlar yol yarışı 2-41:21 37
Linda Brenneman Kadınlar yol yarışı 2-40:27 36
Kadınlar zamana karşı yarış 38:52 11
Jeanne Golay Kadınlar zamana karşı yarış 39:36 16

Boks[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Etkinlik Son 32 Son 16 Çeyrek final Yarı final Final
Rakip
Sonuç
Rakip
Sonuç
Rakip
Sonuç
Rakip
Sonuç
Rakip
Sonuç
Sıra
Albert Guardado Hafif sinek sıklet  Healer (BOT)
G 9-11
 Rasoanaivo (MAD)
G 9-4
 Kiryuhin (UKR)
M 19-14
Bu aşamaya geçemedi 6
Eric Morel Sinek sıklet  Romero (CUB)
M 24-12
Bu aşamaya geçemedi 17
Zahir Raheem Horoz sıklet  Hoe (PRK)
G 19-4
 Mesa (CUB)
M HMD (02:15)
Bu aşamaya geçemedi 9
Floyd Mayweather, Jr. Tüy sıklet  Tyleganov (KAZ)
G HMD-2 (00:57)
 Gevorgyan (ARM)
G 16-3
 Aragón (CUB)
G 11-18
 Todorov (BUL)
M 16-3
Bu aşamaya geçemedi Bronze medal icon.svg
Terrance Cauthen Hafif sıklet  Abdullayev (UZB)
G 18-6
 Üitümen (MGL)
G 10-9
 Phongsit (THA)
G 14-10
 Tonçev (BUL)
M 15-12
Bu aşamaya geçemedi Bronze medal icon.svg
David Díaz Hafif welter sıklet  Garcia (ISV)
G HMD-3 (00:33)
 Urkal (GER)
M 14-6
Bu aşamaya geçemedi 9
Fernando Vargas Welter sıklet  Meşkadze (GEO)
G 10-4
 Simion (ROM)
M 8-7
Bu aşamaya geçemedi 9
David Reid Hafif orta sıklet  Lee (KOR)
G 20-4
 Polakovič (CZE)
G 12-5
 Marmouri (TUN)
G 13-8
 Tulaganov (UZB)
G 12-4
 Duvergel (CUB)
G KO-3 (00:36)
Gold medal icon.svg
Rhoshii Wells Orta sıklet  Molaei (IRI)
G 24-7
 Rodrigues (BRA)
G 16-2
 Yarbekov (UZB)
G 8-8 (HK)
 Hernández (CUB)
M 17-8
Bu aşamaya geçemedi Bronze medal icon.svg
Antonio Tarver Hafif ağır sıklet  Vıbornov (RUS)
G 5-2
 Kowah (SLE)
G HMD-1 (02:43)
 Flores (PUR)
G HMD-3 (01:54)
 Jirov (KAZ)
M 15-9
Bu aşamaya geçemedi Bronze medal icon.svg
Nate Jones Ağır sıklet Bay  Okesola (GBR)
G HMD-3 (02:53)
 Jiang (CHI)
G 21-4
 Defiagbon (CAN)
M 16-10
Bu aşamaya geçemedi Bronze medal icon.svg
Lawrence Clay-Bey Süper ağır sıklet Bay  Kliçko (UKR)
M 8-10
Bu aşamaya geçemedi 9

Çim hokeyi[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler
Takım Etkinlik Sonuç
Tom Vano
Steve Danielson
Larry Amar
Marq Mellor
Scott Williams
Steve Jennings
Steven van Randwijck
Mark Wentges
John O'Neill
Eelco Wassenaar
Nick Butcher
Ahmed Elmaghraby
Phil Sykes
Otto Steffers
Ben Maruquin
Steve Wagner
Erkekler 12
Kadınlar
Takım Etkinlik Sonuç
Patty Shea
Laurel Hershey-Martin
Liz Tchou
Marcia Pankratz
Cindy Werley
Diane Madl
Kris Fillat
Kelli James
Tracey Fuchs
Antoinette Lucas
Katie Kauffman
Andrea Wieland
Leslie Lyness
Barb Marois
Jill Reeve
Pam Bustin
Kadınlar 5

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]