1956 Yaz Olimpiyatları'nda Amerika Birleşik Devletleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Olimpiyatlarda Amerika Birleşik Devletleri
IOC kodu  USA
NOC Amerika Birleşik Devletleri Olimpiyat Komitesi
Resmî sitewww.teamusa.org
1956 Yaz Olimpiyatları'nda
Sporcular 19 sporda 305 sporcu
Bayrak taşıyıcısı Norman Armitage
Madalyalar
Derece: 2
Altın
32
Gümüş
25
Bronz
17
Toplam
74
Olimpiyatlar tarihi (özet)
Yaz Olimpiyatları
Kış Olimpiyatları

Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya'nın Melbourne şehrinde düzenlenen 1956 Yaz Olimpiyatları'na 305 sporcuyla (258 erkek, 47 kadın) katıldı.

Madalya kazananlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Madalya Sporcu Spor Kategori
11 Altın Bob Clotworthy Atlama Erkekler 3 m sıçrama tahtası
11 Altın Patricia McCormick Atlama Kadınlar 3 m sıçrama tahtası
11 Altın Patricia McCormick Atlama Kadınlar 10 m platform
11 Altın Bobby Morrow Atletizm Erkekler 100 m
11 Altın Bobby Morrow Atletizm Erkekler 200 m
11 Altın Charles Jenkins Atletizm Erkekler 400 m
11 Altın Tom Courtney Atletizm Erkekler 800 m
11 Altın Lee Calhoun Atletizm Erkekler 110 m engelli
11 Altın Glenn Davis Atletizm Erkekler 400 m engelli
11 Altın Thane Baker
Leamon King
Bobby Morrow
Ira Murchison
Atletizm Erkekler 4x100 m
11 Altın Tom Courtney
Charles Jenkins
Lou Jones
Jesse Mashburn
Atletizm Erkekler 4x400 m
11 Altın Bob Richards Atletizm Erkekler sırıkla atlama
11 Altın Charles Dumas Atletizm Erkekler yüksek atlama
11 Altın Greg Bell Atletizm Erkekler uzun atlama
11 Altın Parry O'Brien Atletizm Erkekler gülle atma
11 Altın Harold Connolly Atletizm Erkekler çekiç atma
11 Altın Al Oerter Atletizm Erkekler disk atma
11 Altın Milt Campbell Atletizm Erkekler dekatlon
11 Altın Millie McDaniel Atletizm Kadınlar yüksek atlama
11 Altın Amerika Birleşik Devletleri millî basketbol takımı
Basketbol Erkekler
11 Altın Jim Boyd Boks Erkekler hafif ağır sıklet
11 Altın Pete Rademacher Boks Erkekler ağır sıklet
11 Altın Charles Vinci Halter Erkekler horoz sıklet
11 Altın Isaac Berger Halter Erkekler tüy sıklet
11 Altın Tommy Kono Halter Erkekler hafif ağır sıklet
11 Altın Paul Edward Anderson Halter Erkekler ağır sıklet
11 Altın Jim Fifer
Duvall Hecht
Kürek Erkekler dümencisiz çift
11 Altın Arthur Ayrault
Conn Findlay
Kurt Seiffert
Kürek Erkekler dümencili çift
11 Altın William Becklean
Donald Beer
Thomas Charlton
John Cooke
Caldwell Esselstyn
Charles Grimes
Robert Morey
Rusty Wailes
David Wight
Kürek Erkekler sekizli
11 Altın Lawrence Low
Bert Williams
Yelken Star
11 Altın William Yorzyk Yüzme Erkekler 200 m kelebek
11 Altın Shelley Mann Yüzme Kadınlar 100 m kelebek
22 Gümüş Donald Harper Atlama Erkekler 3 m sıçrama tahtası
22 Gümüş Gary Tobian Atlama Erkekler 10 m platform
22 Gümüş Jeanne Stunyo Atlama Kadınlar 3 m sıçrama tahtası
22 Gümüş Juno Irwin Atlama Kadınlar 10 m platform
22 Gümüş Thane Baker Atletizm Erkekler 100 m
22 Gümüş Andy Stanfield Atletizm Erkekler 200 m
22 Gümüş Jack Davis Atletizm Erkekler 110 m engelli
22 Gümüş Eddie Southern Atletizm Erkekler 400 m engelli
22 Gümüş Bob Gutowski Atletizm Erkekler sırıkla atlama
22 Gümüş John Bennett Atletizm Erkekler uzun atlama
22 Gümüş Bill Nieder Atletizm Erkekler gülle atma
22 Gümüş Fortune Gordien Atletizm Erkekler disk atma
22 Gümüş Rafer Johnson Atletizm Erkekler dekatlon
22 Gümüş Willye White Atletizm Kadınlar uzun atlama
22 Gümüş José Torres Boks Erkekler hafif orta sıklet
22 Gümüş Daniel Hodge Güreş Erkekler serbest 79 kg
22 Gümüş Peter George Halter Erkekler orta sıklet
22 Gümüş David Sheppard Halter Erkekler orta ağır sıklet
22 Gümüş Pat Costello
Jim Gardiner
Kürek Erkekler iki çifte
22 Gümüş James McIntosh
Arthur McKinlay
John McKinlay
John Welchli
Kürek Erkekler dümencisiz dörtlü
22 Gümüş Bill André
Jack Daniels
George Lambert
Modern pentatlon Erkekler takım
22 Gümüş George Breen
Richard Hanley
Ford Konno
Bill Woolsey
Yüzme Erkekler 4x200 m serbest
22 Gümüş Nancy Ramey Yüzme Kadınlar 100 m kelebek
22 Gümüş Carin Cone Yüzme Kadınlar 100 m sırtüstü
22 Gümüş Shelley Mann
Joan Rosazza
Sylvia Ruuska
Nancy Simons
Yüzme Kadınlar 4x100 m serbest
33 Bronz Offutt Pinion Atıcılık Erkekler 50 m tabanca
33 Bronz Richard Connor Atlama Erkekler 10 m platform
33 Bronz Paula Jean Myers-Pope Atlama Kadınlar 10 m platform
33 Bronz Thane Baker Atletizm Erkekler 200 m
33 Bronz Joel Shankle Atletizm Erkekler 110 m engelli
33 Bronz Josh Culbreath Atletizm Erkekler 400 m engelli
33 Bronz Des Koch Atletizm Erkekler disk atma
33 Bronz Isabelle Daniels
Mae Faggs
Margaret Matthews
Wilma Rudolph
Atletizm Kadınlar 4x100 m
33 Bronz Peter Blair Güreş Erkekler serbest 87 kg
33 Bronz James George Halter Erkekler hafif ağır sıklet
33 Bronz John Kelly Kürek Erkekler tek çifte
33 Bronz John Marvin Yelken Finn
33 Bronz George Breen Yüzme Erkekler 400 m serbest
33 Bronz George Breen Yüzme Erkekler 1500 m serbest
33 Bronz Frank McKinney Yüzme Erkekler 100 m sırtüstü
33 Bronz Sylvia Ruuska Yüzme Kadınlar 400 m serbest
33 Bronz Mary Sears Yüzme Kadınlar 100 m kelebek

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]