1742-1746 Osmanlı-İran Savaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
1742-1746 Osmanlı-İran Savaşı
Osmanlı-İran Savaşları
Tarih 1742 - 1746
Bölge Batı İran ve Kafkaslar
Sonuç Kerden Antlaşması
Taraflar
Afşar Hanedanı Osmanlı İmparatorluğu Osmanlı İmparatorluğu
Komutanlar
Nadir Şah Osmanlı İmparatorluğu I. Mahmut
Güçler
35.000 22.000 yada Fazla
Kayıplar
agir Kayiplar Az Kayiplar

1742-1746 Osmanlı-İran (Afşar) Savaşı, Osmanlı Devleti, İran'daki karışıklardan dolayı İran'a savaş açtı. Rusya da İran'daki karışıklığı fırsat bilerek İran'a savaş aştı. Rusların Kafkasya'ya girmesi üzerine Osmanlı Devleti ile Rusya arasında gerginlikler oluştu. Fransa'nın girişimleri Osmanlı Devleti ile Rusya arasında 1724'te İstanbul Antlaşması imzalandı.

Bu antlaşma Osmanlı Devleti ile Rusya arasında imzalanan bir dostluk antlaşmasıdır. Bu antlaşmayla Safevîlerin Kafkaslar'daki toprakları Osmanlı Devleti ve Rusya tarafından paylaşıldı.

Rusya bu arada İran'la yaptığı savaşları kaybetti ve İran'dan toprak kazanamadı. Osmanlı Devleti ise başarılı olarak 1732'de Ahmet Paşa Antlaşması'nın imzalanmasını sağladı.

Bir süre sonra İran'ın Ahmet Paşa Antlaşmasını tanımlayarak Osmanlı Devleti'ne tekrar savaş açması üzerine yapılan mücadeleler sonucunda 1746'da Kerden Antlaşması imzalandı. Bu antlaşmayla, 1639'da imzalanmış olan Kasr-ı Şirin Antlaşması'yla belirlenen sınırlara geri dönülmüştür. Bu nedenle II. Kasr-ı Şirin Antlaşması olarak da bilinir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]