İçeriğe atla

13. Savaşçı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
13. Savaşçı
Film Posteri
YönetmenJohn McTiernan
YapımcıMichael Crichton
John McTiernan
Andrew G.Vajna
Hikâye (eser)Eaters of the Dead
–Michael Crichton
UyarlamaWilliam Wisher Jr.
Warren Lewis
OyuncularAntonio Banderas
Ömer Şerif
Vladimir Kulich
Sven Wolter
Dennis Storhoi
Clive Russell
Richard Beremmer
Tony Curran
Erick Avari
Diane Venora.
MüzikJerry Goldsmith, Graeme Revell
Görüntü yönetmeniJohn Wright
StüdyoTouchstone Pictures
DağıtıcıBuena Vista Pictures
TürüTarihi
Aksiyon
Yapım yılı1999, ABD
Süre102 dakika
Dilİngilizce
Bütçe160 million $
Hasılat61,698,899 $

13. Savaşçı (The 13th Warrior) ABD'de 32.698.899 $, uluslararası olarak 29,000,000 $ hasılat ile toplam kazancı 61.698.899 $'a ulaşmıştır. Film ABD'de gösterime girdiği hafta 10,267,756 $ gelir elde etmiştir.[1]

Abbâsîler zamanında Bağdat'da yaşayan Arap şair ve gezgin Ahmed bin Fadlan (Antonio Banderas), bir adamın hükümdara kendisini şikayet etmesi yüzünden ülkeden uzaklara, Kuzey ülkesine elçi olarak gönderilir. Yanında arkadaşı Melchisidek (Ömer Şerif) vardır. Birlikte Volga nehrine kadar giderler. Burada pagan, barbar bir kavim olan Norslara rastlarlar. Kralları yeni ölmüştür, onun yakılarak denize bırakılma törenini izlerler. Norslara misafir olduklarında onların temizlik için bir kabı elden elel dolaştırdıklarını, bu kaba hem sümkürüp hem yüzlerini yıkadıklarını, tükürüp ağızlarını çalkaladıklarını görürler.

Nors kralı Bulvay'a gelen Kuzey'deki büyük kralın adamı şeytanların ülkelerini ateşe verip herkesi öldürdüklerini anlatarak yardım ister. Bulvay kavminin büyücüsü ay sayısına göre 13 savaşçının Kuzey'e gitmesi gerektiğini söyler. 13. savaşçı yabancı biri olmalıdır. İstemeyerek Ahmed, 13. savaşçı olur. Norslar ilk başta Ahmed'in Araplığıyla ve atıyla alay eder, fakat zaman içinde Nors dilini sadece dinleyerek hızlıca kavraması, at sürme becerisi, zekası ve savaşçılığı sayesinde saygılarını kazanması uzun sürmez.[kaynak belirtilmeli] Norsların Lideri'nin kendisinden "sesleri çizmesini" (yazı yazmasını) talep emesi üzerine ona "لا إله إلا الله محمد رسول الله" (Allah Birdir ve Muhammed O'nun Peygamberidir) yazmasını öğretir.

13 savaşçı Kuzey ülkesine varıp kralın huzuruna çıkarlar. Kral onlara düşmanı anlatır: Bunlar, ölü yiyen, insan olmayan yaratıklardır. Sisle birlikte gece gelip çiftçilere saldırırlar. Büyük başlı, sivri dişli, pençeli, ateş tüküren, aslan ve ayı görünüşündedirler.

Savaşçılar ilk çarpışmada bu yaratıklarla tanışırlar. Birçoğunu öldürmelerine rağmen hiçbirinin cesedi yoktur. Ölülerini götürmüşler, öldürdüklerinin kafalarını almışlardır. Bunlar şeytan diye düşünürler.

Çiftliğin etrafına kazıklar çakarlar. Köylülerin ateş kurdu, ateş yılanı, ejderha dedikleri şeyle tekrar savaştıklarında artlarında bıraktıkları bir izle onları inlerinde vurmaya karar verirler. Yolda anlarlar ki bu yaratıklar ayı postu giyen, büyücüye tapan, insanüstü olmayan putperestlerdir. Yaşadıkları mağaraya girip büyücü analarını öldürüp geri dönerler. Son savaş için köyü hazırlarlar. Son çarpışmada şeytanların liderlerini öldüren Bulvay da ölür. Liderleri ölür ölmez hepsi kaçar. Ahmed görevini tamamlayıp ülkesine döner.

Oyuncu Rol
Antonio Banderas Ahmed Ibn Fahdlan
Vladimir Kulich Buliwyf / 1. Savaşçi
Dennis Storhøi Herger
Neil Maffin Roneth
John DeSantis Ragnar
Clive Russell Helfdane
Mischa Hausserman Rethel
Asbjørn 'Bear' Riis Halga
Richard Bremmer Skeld
Tony Curran Weath
Albie Woodington Hyglak
Ömer Şerif Melchisidek
Erick Avari Hosein, Karavan Lideri
Sven Wollter Kral Hrothgar
Diane Venora Kraliçe Weilew
Anders T. Andersen Wigliff - Kralın oğlu
Maria Bonnevie Olga, Hizmetçi

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]

İbn Fadlan

Notlar ve Kaynakça

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ "Boxofficemojo.com Hasılat Detayları". 28 Ağustos 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ağustos 2006.