Şuşa Müzikal Drama Tiyatrosu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuşa Müzikal Drama Tiyatrosu
AzericeŞuşa Dövlət Musiqili Dram Teatrı
Adres Süleyman Sani Akhundov Caddesi No.:48
Bakü
Azerbaycan Azerbaycan
Tür Müzikal komedi
Etkin dönem 1874-günümüz

Shusha Müzikal Drama Tiyatrosu (Azerice: Şuşa Dövlət Musiqili Dram Teatrı), Azerbaycan'da faaliyet gösteren müzikal drama tiyatrolarından biridir.

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Şubat 1938'de Şuşa Devlet Kolhoz ve Sovhoz Tiyatrosu kuruldu. 1943'te, Üzeyir Hacıbeyov'un adını taşıyan Şuşa Devlet Müzikal Drama Tiyatrosu olarak yeniden adlandırıldı. Şuşa Müzikal Drama Tiyatrosu 1949'un başlarında faaliyetlerini durdurdu. Azerbaycan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu kararı ile Kültür Bakanlığı, Şuşa Devlet Müzikal Drama Tiyatrosu faaliyetini restore etti. Tiyatro, 1992 yılında Karabağ'daki olaylar nedeniyle Bakü'ye taşınmış ve Genç Seyirciler Tiyatrosu binasına yerleşmiştir (1992–2005). Tiyatro, daha sonra Bakü'de "Savalan" sinema binasında faaliyet gösterdi (2005'ten 2014'e).[1]

2013 yılında "Savalan" sineması tasfiye edilerek bina, Şuşa Devlet Müzikal Drama Tiyatrosu'na devredildi. 2014 yılında binada büyük restorasyon ve onarım çalışmaları yapıldı. Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nın emriyle Savalan sinemasının onarımı yapılarak, Aralık 2018'de Şuşa Devlet Müzikal Drama Tiyatrosu'na devredilmiştir.

Yusuf bey Malikhagnazarov, Ebdürrehim bey Hagverdiyev, Zülfügar Hacıbeyov, Süleyman Sani Ahundov, Üzeyir Hacıbeyov, Feridun bey Köçerli, Badal bey Bedelbeyli, Safarali bey Valibeyov, Cabbar Karyağdıoğlu, Haşim bey Vazirov olmak üzere tiyatronun tanınmış oyun yazarları, besteciler, aktörler ve tiyatro organizatörleri vardır.[2]

Şuşa Müzikal Drama Tiyatrosu, cumhuriyet tiyatro festivallerine 1994'te "Mono performanslar", 1998'de "Deneysel performanslar", 1999'da "Ulusal klasikler ve tiyatro", 2000 yılında "Festivaller Festivali" olarak katıldı ve Üzeyir Hacıbeyov'un 2002 yılında düzenlediği "Ayri oturağ, düz danişağ" adlı oyun için "Altın Darviş" ödülünü kazandı.

Ana repertuar[değiştir | kaynağı değiştir]

"Haji Gara", "Lenkeran khaninin vaziri", "Khirs guldurbasan" (Mirza Fatali Ahundov), "Bakhtsiz cavan", "Daghilan tifag" (Abdurrahim bey Hagverdiyev), "Solghun chichaklar", "Sevil", "Almaz", "Yaşar","Ogtay Eloğl ","1905" (Cafer Cabbarlı), "Vagif","Farhad ve Shirin" (Samad Vurgun) vb.

Müzikal performanslar - "Leyla ve Mecnun", "Aslı ve Kerem", "O Değilse, Sonra Bu" (Üzeyir Hacıbeyov), "Âşık Garib" (Zülfugar Hacıbeyov) ve diğerleri.

Ekip[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Qarabağ mədəniyyətinin canlı yadigarı - Şuşa teatrının yubileyidir". azvision.az. 24 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2020. 
  2. ^ "Şuşa Dövlət Musiqili Dram Teatrı". azteatr.musigi-dunya.az. 24 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]