Azerbaycan Devlet Genç Seyirciler Tiyatrosu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Azerbaycan Devlet Genç Seyirciler Tiyatrosu

Azerbaycan Devlet Genç Seyirciler Tiyatrosu (Azerice: Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrı), Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bulunmaktadır. Azerbaycan Devlet Genç Seyirciler Tiyatrosu kapılarını halka ilk defa, Sovyet döneminde, 14 Mart 1927 tarihinde açtı. 14 yaşındaki Ağadadaş Kurbanov'un girişimi ile hazırlanan "Fırtına" oyunu, Azerbaycan'da ilk çocuk tiyatrosunun kuruluşunun temelini oluşturmuştur.

1928 yılında Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Eğtim Komiserliği'nin (Bakanlığı) kararı ile tiyatro resmen faaliyete başlamıştır. 18 Temmuz 1936 tarihinde Eğtim Komiserliği'nin kararı ile Azerbaycan Devlet Genç Seyirciler Tiyatrosuna ek olarak Maksim Gorki'nin adı verildi.

Tiyatronun Seyircileri

Tiyatroda Ağadadaş Kurbanov, Memmedağa Dadaşov, Yusuf Eminli, Mine Abdullayeva, Yusuf Dadaşov, Susanna Mecidova, Cavahir İskenderov, Süleyman Alaskerov, Hüseynağa Sadıhov, Kerim Hasanov, Zafer Nemetov, Muharrem Haşimov, Alimemmed Atayev gibi Azerbaycan Tiyatrosu'nun önemli oyuncuları ve yönetmenleri yer almıştır.

Azerbaycan Cumhuriyeti'nin bağımsızlığı ile birlikte, tiyatro yeni teknik donatımı ve dış cephesindeki tamirat ve onarım çalışmalarından sonra bugünkü görüntüsüne kavuştu. Bu binada faaliyetini sürdüren Azerbaycan Devlet Genç Seyirciler Tiyatrosuna, ayrıca Devlet Gençlik ve Bakü Kamera Tiyatroları da katılıp faaliyetlerini birleştirmiştir.

Tiyatroda başta Azeri oyun yazarların tiyatro eserleri olmak üzere, Rus ve diğer yabancı yazar ve oyun yazarların klasik tiyatro eserleri, ile Sovyet yazar ve oyun yazarlarının tiyatro eserleri, Azerice dilinde gösterilir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]