Şeritler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şeritler
Taenia saginata adult 5260 lores.jpg
Bir şeritlinin başı. Tenia solium
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Platyhelminthes
Alt şube: Neodermata
Sınıf: Cestoda
Takımlar

Amphilinidea
Gyrocotylidea

Aporidea
Caryophyllidea
Cyclophyllidea
Diphyllidea
Lecanicephalidea
Litobothridea
Nippotaeniidea
Proteocephalidea
Pseudophyllidea
Spathebothriidea
Tetraphyllidea

Trypanorhyncha

Şeritler ya da şerit solucanları (Cestoda), parazitik yassısolucanlar şubesine ait "Tenyalar" olarak da bilinen bir omurgasız hayvanlar sınıfıdır.

Genellikle şerit şeklinde vücutları olan şeritliler asalak olarak bulundukları canlıda enfeksiyona neden olurlar. Karın ağrısı, boşaltım sorunları ve kilo kaybı sebebidirler.

Sınıflandırma ve türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

En çok bilinen türleri içinde, Taenia saginata (Sığır şeridi), Taenia solium (Domuz şeridi), Taenia asiatica (Asya şeridi), Taenia psiformis (Kedi şeridi) sayılabilir. Balık tenyası olarak bilinen türler Dipyhllobotrium cinsine mensuptur. Köpek tenyası olarak bilinen ve insanında ara konağı olduğu türler Echinococcus cinsindendir. Ara konağı olmaksızın bulaşabilen Bodur tenyalar, Hymenolepis'e dahil olur.

Bunların tamamı skoleks, boyun ve gövdeden meydana gelmekle birlikte, bu üç bölüm için her biri farklı yapısal özellik gösterebilmektedir. Son yıllarda biyologlar, tenyaların evrimine dayalı yeni kladogram çizelgeleri oluşturmuşlar ve akrabalıklarla soy kütüğüne dair farklı yaklaşımlar ortaya koymuştur.

Paranoplocephala mamillana türü cestodlar tarafından atlar, eşekler ve katırlarda oluşturulan bir enfestasyon da Anoplocephalosisdur.