Şenay

Vikipedi, özgür ansiklopedi
95.6.117.142 (mesaj) tarafından oluşturulmuş 06.24, 22 Kasım 2016 tarihli sürüm
Şenay
Şenay
Genel bilgiler
Doğum 1951
İstanbul, Türkiye
Ölüm 4 Ocak 2013 (62 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Tarzlar Pop
Caz
Funk
Disko
Meslekler Müzisyen, şarkıcı, söz yazarı
Çalgılar Vokal, mızıka
Etkin yıllar 1969-1982

Şenay Yüzbaşıoğlu (d. 1951, İstanbul - ö. 4 Ocak 2013), Türk pop müzik şarkıcısı ve söz yazarı. "Sev Kardeşim" ve "Hayat Bayram Olsa" şarkıları ile tanınmıştır.

Hayatı

Şenay müziğe profesyonel olarak, 1969'da Erkan Özerman'ın keşfi olarak onun Ankara'da açtığı ‘Anahtarlı Bulvar’ adlı bir gece kulubünde başlar. Dönemin en iddialısı olan bu kulüpte daha önce Dario Moreno, Tülay German, Ruhi Su, Doğan Canku, Esin Afşar ve Emel Sayın (pop şarkıcısı olarak) sahne almıştır. Şenay aynı yıl, daha sonra İstanbul Gelişim Orkestrası adını alacak Şerif Yüzbaşıoğlu, Salim Ağırbaş, Atilla Özdemiroğlu, Selçuk Başar, Uğur Başar, Garo Mafyan, Asım Ekren'den kurulu orkestranın İlhan Kayral'la birlikte iki solistinden biri olur. Daha sonra Şenay'ın orkestra partneri Neco oldu ve orkestraya Onno Tunç, Cengiz Teoman, Aşkın Arsunan, Atilla Şereftuğ, Erdal Kızılçay gibi müzisyenler katıldı. 1971'de orkestra şefi Şerif Yüzbaşıoğlu ve Şenay evlenir.

1971'de müziklerini basit bulduğu için pek gönüllü olmadan ama aranjmanların sözlerini de yazarak "Benim Olursan/Sev Kardeşim" adlı plağı doldurur. Plağın B yüzündeki "Sev Kardeşim" patlar, hem yılın şarkısı seçilir, hem de Şenay'a yılın şarkıcısı ödülünü getirir. 1972'de aynı ödülleri bu kez de "Hayat Bayram Olsa/Nen Var Canım Kardeşim?" ile alır. İki yıl içinde Türk popunun en ünlü kadın yıldızlarından biri olur. "Sev Kardeşim", "Hayat Bayram Olsa", "Beyaz Ülke", "Gerçek Nerde?", "Açıl Susam Açıl", "Ve Ağlıyorum", "Varlar Yoklar", "Dön Artık", "Sev Yeter ki", "Dünden Bugüne", "Sessiz Bir Yer" gibi pek çok hit 45'lik yapar. Dönemin pop müzik şarkıcılarının aksine, sözlerini kendi yazdiğı şarkılarında hümanist konulardan bahseder, daha aydın bir tavır takınır. Fiziksel görünümü de donemin alaturka, yırtmaçlı, ağır makyajlı popçularından farklıdır, punk havalı sürrealist bir görüntüsü vardır. Zaten gazinolarda çok az çalışır, genelde müzik hayatını plak ve konserlerle sürdürür ve magazinden uzak durur. Bülent Ecevit'in "Karaoğlan" lakabıyla büyük zafer kazandığı seçimlerden önce, mitinglerde Ecevit'ten önce sahne alır "Sev Kardeşim" ve "Hayat Bayram Olsa"yı söyler. Siyasi mitinglerde sahne alan ilk sanatçıdır. Bir dönem şarkı sözleri TRT tarafından solcu bulunur ve Selda Bağcan, Cem Karaca, Melike Demirağ, Fikret Kızılok ve Bülent Ortaçgil gibi kara listeye alınır. Spilt, Spot, Apollonia, Altın Orfe, Atina, Yamaha, Tokyo gibi pop müzik festivallerine "Perhaps One Day", "Let In the Light" gibi şarkılarla katılır, aldığı 7 ödülle uluslararası festivallerde en çok ödül alan pop müzik şarkıcılarından biri olur. Türkiye'ye gelen bazı caz sanatçılarına vokal yapar. Günümüz kliplerinin ataları sayılacak şarkı üzerine kısa filmleri İzzet Öz, "Diskovizyon", "Sihirli Lamba" gibi televizyon programlarında ilk olarak Şenay ve Seyyal Taner için çeker. 1975'de ilk Eurovision Şarkı Yarışması elemelerine katılır ve sözlerini kendi yazdığı Selçuk Başar bestesi "Umut" adlı şarkıyla finale kalmayı başarır ama eşi Şerif Yüzbaşıoğlu jüride olduğu için, dedikodulara mahal vermemek için yarışmadan çekilir. Nilüfer'in seslendirdiği Nino Varon bestesi olarak katılan "Boşver" ise orijinal olmadığı iddia edilince Nilüfer tarafından yarışmadan çekilir.

1980'de Ajda Pekkan'ın Eurovision temsili için ısmarlanan ve Türkiye finalinde ikinci olan Şerif Yüzbaşıoğlu'nun hüseyni makamındaki bestesi "Olsam"ın demo kaydını o okur ve bu yorum Pekkan'ın yorumundan daha çok beğenilir. Rumuzla katılınan yarışmalarda, özellikle açık gırtlakla yorumladıkları şarkılardaki sesleri, sık sık popüler müziğin bir başka deha bestecisi Ergüder Yoldaş şarkılarıyla tanınan Nur Yoldaş'la karıştırılır. Uzun yıllar Şerif Yüzbaşıoğlu'nun aranjeleriyle Coco Cola'nın Türkiye cıngıllarını seslendirir, üç kez dünyada yılın Cola cıngılları değerlendirmesinde birinci olur. İlk albümünü İngilizce sözlü "Wish", "Who Are You?", "When Grass Is Gold" gibi şarkılarla Bulgaristan'da çıkarır. Türkiye'deki ilk ve tek albümü ise "Şenay" adıyla çıkar. "Honki Ponki", "Çirozname", "Dalkavuk", "Kent Yaşamı", "Şarkılar", "Doy Doy Doy Doymadım", "Bir Gün O Yok Diyecekler" gibi şarkılar yer alır. Funk ve disko tarzlarındaki plak yılın en çok satan plağı olur ve Şenay yine ön plana geçer. "Honki Ponki" İngilizce sözlerle Hollanda, Japonya, Belçika, Fransa, Almanya gibi ülkelerde, "Honky Ponky" ismiyle 45'lik olur ve Beyaz Kelebekler'in "Sen Gidince"sinden sonra Avrupa listelerine giren ikinci Türk plağı olur, üçüncüsü ise Barış Manço'nun "Nick the Chopper"ıdır. O dönemde Ajda Pekkan başta olmak üzere pek çok pop şarkıcısının Avrupa plakları hüsranla sonuçlanmıştır. Şenay ise iyi bir çıkış yakalayıp Aydın Esen, Harun Kolçak, Fatih Erkoç, Şenova Ülker, Levent Altındağ gibi müzisyenlerden oluşan Karma adlı bir orkestra kurup konserlere başlayacakken, 1981'de Türkiye'nin en önemli müzik adamlarından orkestra şefi, aranjör ve besteci Şerif Yüzbaşıoğlu'nu kaybeder. Bir daha toparlanamaz.

1981'de eski orkestra arkadaşı Selçuk Başar'ın ısrarıyla onun "Bigudi" adlı şarkısını seslendirir ve Eurovision'da finale kalır ama devam edemeyecegini açıklayıp şarkıyı Neco'ya devreder, sonuçta kadın şarkısı olduğu için "Bigudi"yi Füsun Önal seslendirir ve Türkiye ikincisi olur. 1982'de Aydın Esen'in zorlamasıyla onun Eurovision için hazırladığı "Müzikle Yaşam" isimli şarkıyı seslendirip finale kalır ama yine devam edemeyecegini belirtip çekilir, Aydın Esen de yarışmaya başka bir şarkıcıyla devam etmek istemediği için şarkısını yarışmadan çeker. 1984'de Almanya'da punk-rock Grand-Prix yarışması için aldığı bir teklifle yeniden harekete geçmeye karar verse de kendini toparlayıp dönüş yapamaz.

Aralıklarla caz şarkıcısı olarak birkaç kulüp çalışması yapar ama hem bir kadın olarak uğradığı tacizler, hem de üç kez ülkücülerin saldırısına uğraması eşini kaybettikten sonra bozulan psikolojik yapısını iyice ağırlaştırır. Ağır psikolojik sorunlar yaşar. Kendini her şeyden soyutlar ve "Sev Kardeşim" ve "Hayat Bayram Olsa" şarkıları her bayram çalınan bir kült olsa da kendisini herkese unutturmaya çalışır. 1993'de Aydın Esen, Erdal Kızılçay, Eser Taşkıran gibi müzisyenlerin desteğiyle Mevlana'nın şiirlerinin İngilizce çevirilerine fusion tarzıyla bir demo hazırlar. EMI İngiltere'den "ok" alan album, EMI Türkiye'nin başındaki Yeşil Giresunlu'nun engellemesiyle karşılaşır, bazı kulisler sonucu Kültür Bakanlığı da ekonomik desteğini çekince, Şenay yeniden kapanır ve kendini soyutlar. Popüler olduğu dönemde de pek sosyal bir karaktere sahip olmayan Şenay, kendini yazıya ve Salvador Dali etkisinde sürrealist yağlı boya resimlere verir. Şenay Yüzbaşıoğlu, 4 Ocak 2013'te, 62 yaşında, Gümüşsuyu'ndaki evinde vefat etti; Ayazağa Mezarlığı'na defnedildi. 1981 yılında ölen eşi Şerif Yüzbaşıoğlu'nun yanına gömülmek istiyordu ancak 'mezarın tapusu bulunamadığı' gerekçesiyle bu son isteği yerine getirilemedi.[1]

Tekliler

 • "Ayrılalım Ağlamadan/Sil Gözyaşlarını" 1968 - Pathe Plak [Yalçın Ateş 6 Eşliğinde]
 • "Sen De İç Benimle/Sakla Kimse Görmesin" 1968 - Pathe Plak [Yalçın Ateş 6 Eşliğinde]
 • "Sil Gözyaşlarını/Ayrılalım Ağlamadan" 1969 - Columbia Plak
 • "Çapkın Adam/Beni Sevmekten Korkma" 1970 - Columbia Plak
 • "Benim Olursan/Sev Kardeşim" 1971 - Sayan Plak
 • "Nerdeyiz?/En Buyuk Şansın Yaşıyor Olmak" 1972 - Sayan Plak
 • "Hayat Bayram Olsa/Nen Var Canım Kardeşim" 1973 - Coşkun Plak
 • "Beyaz Ülke/Gerçek Nerede?" 1974 - Diskotür Plak (İstanbul Gelişim Orkestrası Eşliğinde)
 • "Açıl Susam Açıl/Ve Ağlıyorum" 1975 - Diskotür Plak (İstanbul Gelişim Orkestrası Eşliğinde)
 • "Varlar Yoklar/Dön Artık" 1976 - Kent Plak
 • "Sessiz Bir Yer/Dünden Bugüne" 1977 - Kervan Plak
 • "Honki Ponki/Honkey Ponkey" 1980 - CNR (Hollanda)
 • "Honki Ponki/Honkey Ponkey" 1981 (Japonya)
 • "Honki Ponki/Honkey Ponkey" 1981 - Philips Records (Fransa)
 • "Honki Ponki/Honkey Ponkey" 1981 - Turkola (Almanya)

Albümler (LP)

 • "World Populer Song Festival '71" - Yamaha (Japonya) - karma album: Martine Clemenceau, Tsunehiko Kamijo, Michele Torr gibi şarkıcılarla) => "Perhaps One Day" isimli şarkıyı seslendirdi.
 • "World Populer Song Festival '73" - Yamaha (Japonya) - karma album: Akiko Kosaka, Gilda Giuliani, Shawn Philips gibi şarkıcılarla)=> "Wish" isimli şarkıyı seslendirdi.
 • "Golden Orpheus '75" - Balkanton (Bulgaristan) -karma album: Renzo D'Anglo, Don Mercedes, Konca Markes gibi şarkıcılarla)=> "Maybe" isimli şarkıyı seslendirdi.
 • "World Populer Song Festival '76" - Yamaha (Japonya) - karma album: Franco & Regina, Sandy, Mary Cristy gibi şarkıcılarla)=> "Let In The Light" isimli şarkıyı seslendirdi.
 • "Şenay" 1978 - Balkanton (Bulgaristan)
 • "Şenay" 1980 - EMI (Türkiye)
 • "Honki Ponki" 1980 - Türküola (Almanya) 7512
 • "Super 17 Altın Aranjmanlar" Türküola LP 7480=> 1 şarkıyla bu albüme katıldı.

Albümler (MC)

 • "Honki Ponki" 1981 - Türküola Kaset 1424
 • "Honki Ponki" 1981 - 767 T-20140 (Singapur Baskı)
 • "Selda - Şenay" - Hürses Band No 1095 (Selda Bağcan ile ortak bir kaset)
 • "Aranjmanlar" - Alp Kaset 426 - karma albüm => "Sev Kardeşim" ve "Hayat Bayram Olsa" isimli şarkıları seslendiriyor.
 • "Aranjmanlar 8" - Alp Kaset 516 - karma albüm => "Hayat Bayram Olsa" isimli şarkıyı seslendiriyor.
 • "Hitparade - Aranjmanlar & Hal Hal - Barış Manço" - Türküola Kaset 1482 - karma albüm => "Bir Gün O Yok Diyecekler" isimli şarkıyı seslendiriyor.
 • "1976-1977 Hit Parade Aranjmanlar 10" - Minareci Kaset 3220 - karma album => "Dön Artık" ve "Varlar Yoklar" isimli şarkıları seslendiriyor.

Kaynaklar

 1. ^ "Sevdiğinin yanına gömülemedi!". hurriyet.com.tr. 9 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ocak 2013.