İçeriğe atla

Şeker hamuru

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şeker Hamuru
TürüŞekerleme
Ana malzemelerŞeker, su
Şeker Hamurlu Doğum Günü Pasta Süslemesi
Şeker Hamurlu doğum günü pasta süslemesi

Şeker hamuru (Fransızca: "fondant") pastalar, kekler ve özellikle düğün pastalarının üzerini kaplamak veya dolgu malzemesi olarak kullanmak üzere, genellikle sadece su ve şekerden yapılmış hamurdur. Şeker ve su karışımı yaklaşık 112-115 derece C ye ısıtılır, bir miktar soğuduktan sonra çırpma ya da hızlı karıştırma yoluyla mat renkli bir hamur meydana getirilir. Bu aşamada dolgu veya kaplama yapılacak "şeker hamuru" hazırdır. Bu hamura tat vermek amacıyla limon suyu, diğer tatlandırıcılar veya renklendiriciler eklenebilir. Bir miktar akışkan olan bu hamura İngilizce poured fondant yani akışkan şeker hamuru denir.

Profesyonel olarak kullanılan "kaplama şeker hamuru" için bu akışkan hamurun içerisine jelatin, gıda tipi gliserin veya agar gibi katkılar eklenerek esneklik sağlanarak oklava yardımıyla açılabilen bir kaplama hamuru oluşturulur.

Günümüzde pasta veya kurabiye süsleme işi yapan kişilerin çoğu bu hazır şeker hamuru ürünlerini kullanmaktadır. Doğum günü pastalarının süslenmesi, özel günler için yapılan kurabiyelerin veya cupcakelerin süslenmesinde sıkça kullanılır.

Kaplanacak pasta veya kekin yüzeyi ve yanları bu açılmış hamurun üzerine serilmesi ve düzeltilmesiyle pürüzsüz ve süslemelere hazır bir yüzey haline getirilir.

Ayrıca pasta-kurabiye üzerini kaplamanın yanında, ek süslemeler, şekilli figürler, renkli yazılar için de bolca kullanılıyor. Şeker hamurunu şekillendirmek ve birbirinden farklı kalıplarla kesebilmek oldukça kolay olduğundan bu tarz şekillendirmelerde çok tercih ediliyor.