Şeker hamuru

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şeker Hamuru
Şeker hamuru ile kaplanmış ve dekore edilmiş şeker hamuru
Türü Şekerleme
Ana malzemeler Şeker, su
Şeker Hamurlu Doğum Günü Pasta Süslemesi
Şeker Hamurlu doğum günü pasta süslemesi

Şeker hamuru (Fransızca: "fondant") pastalar, kekler ve özellikle düğün pastalarının üzerini kaplamak veya dolgu malzemesi olarak kullanmak üzere, genellikle sadece su ve şekerden yapılmış hamurdur. Şeker ve su karışımı yaklaşık 112-115 derece C ye ısıtılır, bir miktar soğuduktan sonra çırpma ya da hızlı karıştırma yoluyla mat renkli bir hamur meydana getirilir. Bu aşamada dolgu veya kaplama yapılacak "şeker hamuru" hazırdır. Bu hamura tat vermek amacıyla limon suyu, diğer tatlandırıcılar veya renklendiriciler eklenebilir. Bir miktar akışkan olan bu hamura İngilizce poured fondant yani akışkan şeker hamuru denir.

Profesyonel olarak kullanılan "kaplama şeker hamuru" için bu akışkan hamurun içerisine jelatin, gıda tipi gliserin veya agar gibi katkılar eklenerek elastikiyet sağlanarak oklava yardımıyla açılabilen bir kaplama hamuru oluşturulur.

Günümüzde pasta veya kurabiye süsleme işi yapan kişilerin çoğu bu hazır şeker hamuru ürünlerini kullanmakta. Doğum günü pastalarının süslenmesi, özel günler için yaypılan kurabiylerin veya cupcakelerin süslenmesinde sıkça kullanılıyor.

Kaplanacak pasta veya kekin yüzeyi ve yanları bu açılmış hamurun üzerine serilmesi ve düzeltilmesiyle pürüzsüz ve süslemelere hazır bir yüzey haline getirilir.

Ayrıca pasta-kurabiye üzerini kaplamanın yanında, ek süslemeler, şekilli figürler, renkli yazılar için de bolca kullanılıyor. Şeker hamurunu şekillendirmek ve birbirinden farklı kalıplarla kesebilmek oldukça kolay olduğundan bu tarz şekillendirmelerde çok tercih ediliyor.

Şeker Hamurlu Kurabiye veya Şeker Hamurlu Pasta işlerinin yapımında büyük çoğunluklar bu hazır hamurlar kullanılmakta.