Şanghay Fransız İmtiyaz Bölgesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
1935 yılı Şanghay haritası. Fransız İmtiyaz Bölgesi'nin sınırları kırmızı çizgiyle gösterilir.

Şanghay Fransız İmtiyaz Bölgesi (Çince: 上海法租界; pinyin: Shànghǎi Fǎ Zūjiè; Şanghayca: Zaonhe Fah Tsuka; Fransızca: Concession française de Changhaï), Çin Şanghay şehir merkezinin güneyinde bulunan tarihî bir alandır. Fransa'nın İngiliz kuvvetleriyle beraber Çing Hanedanı'na karşı İkinci Afyon Savaşı'nı kazanmasıyla bu alan, Fransız işgâli altına girdi. Fransız İmtiyaz Bölgesi, 1849 yılından 1946 yılına kadar Fransa'nın bir toprağı olarak yönetildi.[1]

19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarında imtiyaz bölgesi büyüdü ve gelişti, ancak 1943 yılında Vichy Fransası, bu toprağı Wang Jingwei yönetimi altındaki Çin Cumhuriyeti Yeniden Düzenlenmiş Ulusal Hükûmeti'ne devretmeye karar verdi. Bu her iki hükûmetin meşruluğu o dönemde uluslararası olarak tanınmasa da, Fransız Vichy Hükûmeti'nin çöküşünden sonra kurulan Geçici Fransız Hükûmeti, Çin Cumhuriyeti ile beraber imzaladığı Çongçing Anlaşması (1949) kapsamında Fransa'nın Çin'deki tüm kolonilerinin Çin'e geri devretildiğini resmen tasdik etti.

20. yüzyılın büyük bir bölümü boyunca, eski Fransız İmtiyaz Bölgesi'nin kapsadığı alan, Şanghay'ın önde gelen yerleşim ve perakende bölgesi idi. Aynı zamanda Çin'de Katolikliğin bir merkeziydi. Son yıllarda yer almış kentsel dönüşüme rağmen, alanın yine özgün bir karakteri var ve Şanghay'ın ana turistik mekânlarındandır.[1][2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Shanghai French Concession ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Canga, Miguel (18 Eylül 2009). "La Concesión Francesa de Shanghai". Sobre China (İspanyolca). 29 Eylül 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mayıs 2017. 
  2. ^ "Shanghai French Concession" (İngilizce). Atlas Obscura. 23 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mayıs 2017.