Şamlı Nikolaos

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Şamlı Nikolaos ya da Damaskuslu Nikolaos (Yunanca: Νικόλαος Δαμασκηνός Nikolaos Damaskenos), Roma İmparatorluğu'nun ilk imparatoru Augustus'un saltanatı sırasında yaşamış olan Suriyeli[1] tarihçi ve filozof. M. Ö. 65 yılında doğdu.[2] Adı doğduğu yer olan Şam (Damascus) kentinden gelir. Ünlü Yahudi kralı Büyük Hirodes'in yakın dostuydu.

En bilinen çalışması 144 kitaptan oluşan bir dünya tarihidir ve sadece birkaç parçası günümüze ulaşmıştır. Diğer çalışmaları arasında bir otobiyografi, Augustus'un ve Hirodes'in hayat hikâyeleri ve bazı filozofik eserlerde yer alır.

Nikolaus, "Pandion (Pandyan krallığı?) ya da bazılarına göre Porus adında" bir Hint Kralı tarafından 13 yılında Roma İmparatoru Augustus'a gönderilen bir "Elçi heyeti" hakkında anlattığı hikâyeleri ile meşhurdur. Elçilik mensuplarıyla Antakya'da tanışmıştır. Sefaret yanında Yunanca yazılmış bir diplomatik mektup taşıyordu ve mensuplarından biri inancını göstermek için Atina'da kendini diri diri yakmıştı. Olaylar heyecan uyandırmış ve Strabon[3] ve Cassius Dio tarafından kaydedilmişti.[4]Sramana için Plutarch zamanında bile halâ görülebilen ve üzerinde "ΖΑΡΜΑΝΟΧΗΓΑΣ ΙΝΔΟΣ ΑΠΟ ΒΑΡΓΟΣΗΣ" ("Hindistan'daki Barygaza'dan sramana efendi") yazan bir mezar yaptırılmıştı.

Bu hikâyelerin anlattığına göre, Hint Budist din adamları (Sramanalar, Nasıralı İsa zamanında Levant'da dolaşmaktaydılar.

Yahudi tarihçi Josephus, (İbrahim peygamber) ile ilgili olarak Nikolaos'un dördüncü kitabını referans almıştır.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ George Sarton (1936). "The Unity and Diversity of the Mediterranean World" (Akdeniz dünyasının birliği ve çeşitliliği), Osiris 2, p. 406-463 [430].
  2. ^ "Nicolaus, Autobiography". 11 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2022. 
  3. ^ Strabo, xv, 1, Sramana'nın (bir çeşit budist keşiş) Atinada kurban edilmesi üzerine (Paragraf 73) 4 Ekim 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  4. ^ Cassius Dio, liv, 9.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Harpers Dictionary of Classical Antiquities (Harperların Klasik Antikite Ansiklopedisi), Harper and Brothers, New York, 1898: "Nicolaus", (İngilizce), 2008-16-02 tarihinde erişildi.
  • Wacholder, B. Z. 1962. Nicolaus of Damascus. (Şamlı Nikolaos) California Üniversitesi tarih çalışmaları 75., (İngilizce)
  • Yarrow, L. M. 2006. Historiography at the End of the Republic. (Cumhuriyetin sonlarında tarihyazım) Oxford University Press, pp. 67–77, (İngilizce)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]