Şahintepe, Başakşehir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şahintepe
ÜlkeTürkiye Türkiye
BölgeMarmara
İlİstanbul
İlçeBaşakşehir
Nüfus
 (2014)
 • Toplam36,388 [1]
Zaman dilimiUTC+03.00 (UDAS)
Posta kodu
34494
Alan kodu212
Plaka kodu34

Şahintepe; İstanbul'un Başakşehir İlçesi'nin batısında Altınşehir semtinin mahallelerinden biridir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayabaşı Şamlar, Güvercintepe, Altınşehir'i içine alan bölgenin bilinen en eski adı Azatlıkdır. Bu isim Şamlar baruthanesinde çalışan Ermenilerin Osmanlı yönetimince 1. sınıf vatandaş sayılması ile azad edilenlerin yeri manasında Azatlık olarak isimlendirilmiştir. Meşrutiyetin İlanından sonra Arnavut Kökenli Resneli Niyazi bey Bölgedeki ermenileri göndererek Arazinin sahibi olmuştur. Bu dönemde ismi geçen bölgelerin tamamı için resneli çiftliği ismi kullanılmıştır. 1980'li yıllarda Resneli ailesinin vârisleri tarafından çiftlik arazilerinin parsellenerek satılmasıyla mahalle haline gelen parsel öbeklerinden biridir. Küçükçekmece ilçesine bağlı iken 2009 yerel seçimleri öncesinde kurulan başakşehir ilçesine bağlanmıştır. Bir sonraki seçimlerde mahallenin İkiye bölünmesi düşünülmekdedir.

Konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin Doğusunda Altınşehir, kuzeyinde Güvercintepe (Bayramtepe), batısında Şamlar, Güneyinde Avcılar Tahtakale Mahallesi bulunmaktadır. Mahalle Güneyde Küçükçekmece gölü ve sazlığına, kuzeydede Sazlıdere vadısı ve baraj gölüne hakim yuksekçe bir tepe üzerine kurulmuştur. doğusunda eski Taşocağı yarığı ve üzerinde inşa edilen kaçak yapılar dikkat çekicidir.

Sosyal ve kültürel yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

1980'li yıllarddan itibaren Anadolu'dan gelen göçler sonucu oluşmuş bir yerleşim yeridir.İlk gelenler Zonguldak,Kastamonu,Sinop,Çankırı, Tokat ve Samsun gibi batı Karadeniz Bölgesi ağırlıklı iken 1990 sonrasında Anadolunun her yerinden göç almıştır. Son dönemlerde ağırlıklı olarak Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesinden göç almaktadır.

Mahellede ilk yerleşim eski istanbul caddesi, Aşık Veysel caddesi ve Barbaros caddelerınin arasında kalan Camialtı ya da Yolağzı olarak bilinen mevkide olmuştur.Başakşehir ilçesinin 3. kalabalık mahallesidir. Kaymakamlık verilerine göre toplam nüfusu 32.674 kişidir.

Yapılaşma[değiştir | kaynağı değiştir]

Kontrolsüz ve kaçak yapılaşma sonucu mahalle çarpık konutlarla dolmuştur. 1999 marmara depremi ardından yapılaşma durdurularak kontrol altına alınmışsa da 2009 yerel seçimlerinde Başakşehirinde ilçe olmasıyla çalışmalar etkisiz kalmış ve yapılaşma hızla kontrolsüz bir biçimde yeniden başlamıştır. Bölgede hala kaçak yapılaşma engellenmemekle birlikte hızla devam etmekdedir.Yakın zamanda imar planının askı süreinde oldugunu ve hayata geçirilecegini belediyenin ve kaymakamlıgın resmi sitesinde duyurulmuştur.

Uygulamalar ve projeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Semtte hiçbir sosyal donatı yoktur. Alt yapı hizmetleri belli yerler dışında hiç yoktur.Neredeyse tamamı kaldırımlı ve asfaltlıdır. Bazı mevkiilerde şebeke suyu yoktur.

Çevre kirliliği hat safhadadır. Olmayan altyapı ile atık sular sazlıdereye akıtılmakda ve istanbulun tatlı su kaynaklarından olan sazlıdere havzası ve küçükçekmece gölü kirlenmekdedir.İstanbulun farklı yerlerınden gelen kamyonların inşaat molozlarını ve benzeri atıkları bölgeye kaçak olarak bıraktıkları bilinmekdedir. Ancak şu ana kadar alınmış herhangi bir önlem mevcut değildir.

Doğal ve tarihi güzellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sazlıdere, Sazlıdere barajı dışında doğal ve tarihi önem arz eden bir yer mevcut değildir. Eski sinema filmlerinde fon olarak kullanılan taşocağı üstündeki kaçak yapılara rağmen hala enteresan bir görünüm oluşturmaktadır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahalleye İETT'nin HT20 Yenibosna Metro, MK13 Olimpiyatköy Metro, 78Ş Fenertepe / Başakşehir, 79Ş Topkapı (Bazı saatlerde İstoç) ve 147 Avcılar hatları bulunmaktadır.[1] M9 (Bahariye - Olimpiyat) Metro Hattı'na mahallenin metroya entegre otobüs hattı olan MK13 otobüsü ile ulaşım sağlanmaktadır. Ayrıca Şirinevler, İkitelli-Atışalanı semtlerinden dolmuş seferleri ile ulaşım sağlanmaktadır. Ulaşımda diğer hizmet ve olanak gibi kısıtlı ve yetersizdir.

Sosyal donatı ve kurumlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede 2 ilköğretim okulu vardır,2 Lise, 2 sağlık ocağı, mini parklar, 5 büyük boyutlu cami dışında herhangi sosyal bir yapı mevcut değildir. Başakşehir ilçesinin en az hizmet götürülmüş ve en mahrum kalmış mahallesidir. Muhtarlık, Yetkili Ödeme Merkezleri, BilgiEvi, Ptt gibi faaliyet gösteren binaları vardır. 2012 yılında bir lise faaliyete girmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "ŞAHİNTEPESİ Durağından Geçen İETT Otobüs Hatları". İETT. 23 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]