Şamlar, Başakşehir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Şamlar Köyü İstanbul'un Başakşehir ilçesine bağlı, muhtarlığını Rafet Keskin'in yapmakta olduğu bir yerleşim birimidir. Başlıca komşu köyleri Kayabaşı, Haraççı ve Hacımaşlı'dır. Aynı zamanda Sazlıdere Baraj Gölü ve Şamlar Ormanı'da bu köyün sınırları içinde yer almaktadır. Köy halkının başlıca gelir kaynakları tarım, hayvancılık ve balıkçılık üzerine kuruludur. Genç nüfus ise genellikle endüstri sektöründe çalışmaktadır.

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Sazlıdere Barajı'nın 1996 yılında tamamlanmasıyla Şamlar Köyü topraklarının bir bölümü sular altında kalmıştır. Bunun sonucunda devletin baraj bölgesini istimlak etme kararı almasıyla birlikte köy halkı 1 km uzaklıkta devlet tarafından kendilerine tahsis edilmiş olan bölgeye yerleştirilmeye başlanmışlardır. Ancak köyün sular altında kalmayan bölgelerinde halen yerleşim devam etmektedir. Genel olarak köy Eski ve Yeni Şamlar olmak üzere ikiye ayrılmış durumdadır.

Yeni Şamlar Köyü'nde tam donanımlı bir ilköğretim okulu, çeşitli küçük sanayi kuruluşları ve bir toprak futbol sahası mevcuttur. Ayrıca köyde bir de Angora tavşan çiftliği bulunmaktadır.

Köyün tarihi eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Şamlar köyü cami 1839 yılında yapılmış tarihi eser altında koruma altındadır. Aynı zamanda ilkokulu 1903 yılında yapılmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]