Şablon:GM/2020-11-22

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Madonna Rebel Heart Tour 2015 - Stockholm (23051472299) (cropped).jpg
Celebration: The Video Collection  Amerikalı şarkıcı Madonna'nın bir DVD derlemesidir. Warner Bros. Records tarafından yayımlanan albüm, Madonna'nın en iyi şarkılarının yer aldığı Celebration'a eşlik etti. Koleksiyon, sanatçının The Immaculate Collection (1990) ve The Video Collection 93:99 (1999) adlı diğer video derlemelerini takip etmektedir. Yayım tarihi Temmuz 2009'da açıklanan DVD, Madonna'nın 1983 ile 2009 yılları arasındaki kariyeri boyunca çektiği tüm videoları kapsamaktadır.

DVD, eleştirmenlerden karışık tepkiler aldı. Bazıları videoların düşük kalitesinden ve net olmayışından dolayı hayal kırıklığına uğrarken diğerleri koleksiyonu, görselliği öne çıkaran Madonna'yı anımsattığı için övdü. Celebration: The Video Collection, Billboard Top Music Videos listesine ve Avustralya, Çek Cumhuriyeti, İspanya, İsviçre ve Macaristan'da DVD listelerine bir numaradan girdi. ABD'de 100.000 kopya satıştan sonra albüm, Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği (RIAA) tarafından platin sertifika ile ödüllendirildi. (Devamı...)


Flag of Kuwait.svg
Kuveyt  ya da resmî adıyla Kuveyt Devleti (Arapça دولة الكويت, Devletü'l-Kuveyt), Arap Yarımadası'nın kuzeydoğusunda, Basra Körfezi kıyısında yer alan ülkedir. Kuzeyde Irak ve güneyde Suudi Arabistan ile komşudur. Ülkenin ismi, Arapçada "su kenarındaki kale" anlamına gelen akwat kelimesinden gelmektedir. Yüzölçümü 17.818 km² olan ülkenin nüfusu 2010 tahminiyle yaklaşık 2,7 milyondur.

Bölgeye ilk yerleşimler MÖ 4. yüzyılda Antik Yunanlar tarafından yapıldı. MÖ 123 yılında Partların yönetimine girdi. 123'te ise Sasani İmparatorluğu tarafından ele geçirildi ve Hacer olarak anılmaya başladı. 18. yüzyıl başlarında bölgeye Arap kabilelerin yerleşmesiyle Kuveyt Şeyhliği kurularak günümüzdeki Kuveyt'in temelleri atıldı. 19. yüzyılda, Arap Yarımadası'ndaki yerleşim yerleriyle birlikte Osmanlı İmparatorluğu yönetimine giren Kuveyt, 1899'da Britanya İmparatorluğu'yla yaptığı anlaşmayla, Britanyalıların güvencesi ve denetimi altında yarı bağımsızlık kazandı. 1930'ların sonlarına doğru ülkedeki zengin petrol yatakları keşfedilmeye başlandı. (Devamı...)