Radio FG

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Radio FG
Kuruluş4 Kasım 1999 Perşembe
SahibiPD (Production Department) Group
FormatıElektronik müzik
Dilİngilizce
Slogan"Music for Future Generation"
Genel merkezİstanbul
Kardeş istasyonlarıKaradeniz FM
Radio Oxigen
Lounge FM
Yön Radyo
İstanbul FM
WebsitesiRadio FG
Dinlenebilirlik
Frekanslar93.8 İstanbul

Radio FG (Future Generation), İstanbul'da yayın yapan Birol Giray ve Can Tanca tarafından elektronik müziği herkesin dinlemesi ve sevmesi için kurulan yerel radyo istasyonudur.

1999 yılında "N-R-G FG" ismi ile 102.0 frekansından İstanbul'da yayın yapmaya başlayan radyo istasyonu, Kasım 2000’den itibaren Radio FG adı ile 93.7 frekansından yayınına devam etmekte iken 2020 yılından itibaren yine aynı Radio FG adıyla fakat 93.8 frekansından müzikseverlerin karşısına çıkmaya başlamıştır.

FG (Future Generation) gelecek kuşak olarak nitelendirilen hedef kitleye yönelik Prodigy, Faithless, Run DMC, Jamiroquai ve Daft Punk gibi dünya çapında isimlerle gerçekleştirdiği organizasyonlarla bu alanın öncüsü olmuştur. 1999 yılında temelleri atılan ve 2020'den bu yana 93.8 frekansından yayınına devam eden FG 93.8 kısa bir sürede beklenenin çok üzerinde bir dinleyici kitlesine ulaşmayı başardı. FG 93.8, 4. kuruluş yılında Türkiye’nin en iyi alternatif müzik yayını yapan radyosu seçildi.

Radyonun açılış partisi dünyanın en ünlü elektronik müzik gruplarından biri olan Faithless ile yapıldı. CNR Dünya Ticaret Merkezi'nde düzenlenen bu konsere yaklaşık 8.000 kişilik bir katılım oldu. O andan itibaren İstanbul'da yapılan organizasyonların çoğunda FG 93.8'nin imzası bulunmaktadır. Şu ana kadar elektronik müziğin en iyi isimlerini ağırlayan FG 93.8 organizasyonlarına 800.000'den fazla kişi katılmıştır.

Dans müziği kültürüyle 1995'te Radyo 2019 sayesinde tanışan Türkiye gençliği, PD'nin FG 93.8 için gerçekleştirdiği organizasyonlarla bu kültürü bir yaşam tarzı haline getirdi. Tiesto, Carl Cox, Deep Dish, Mauro Picotto, Armin Van Buuren, Sasha, Roger Sanchez, Calvin Harris, David Guetta gibi isimlerin olduğu dünyanın en önde gelen DJ’lerini Türkiye'ye getirdi. FG 93.8, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2011, 2012 ve 2013 senelerinde 4 farklı sahnede gerçekleşen ve dünyaca ünlü yüzlerce DJ'i ve sanatçıyı Türk müzik severlerle buluşturan Türkiye’nin en büyük dans müziği etkinliği Electronica Festival İstanbul ile binlerce müzikseveri ağırladı.

Radio FG ayrıca Gatecrasher, Ministry of Sound, Global Gathering, Godskitchen gibi dünyanın en büyük parti konseptlerinin Türkiye temsilciliğini yürütmektedir.

İnternet sitesinden AAC+ formatında yüksek kaliteli online yayın yapan FG 93.8, müziğiyle sadece Türkiye'ye değil, tüm dünyaya ulaşmaktadır.

Yayın akışı içerisinde BeeGee, Murat Uncuoğlu, Ahmet Şendil, Ferhat Albayrak, Mert Yücel, Alican&Soner, Tan Atalar, Garen, Unit-E, Kid-e, İlker Aksungar, Rubsilent, Orkun Bozdemir, Altan Bangır, Ömür Sarı, Sina Çatak, Doğuş Çabakçor, Gadi Mitrani, Doğuş Cihan, Nurettin Çolak, Discolog, Ali Efe Dinç, Büber, Aytaç Kart, Gökberk, Efe Kantel, Selim Savaf, Jack in the Box gibi Türkiye'nin önde gelen DJ'lerinin yanı sıra Markus Schulz, Mark Knight, Nic Fanciulli, Pete Gooding, Erik Navas, Wally Lopez ve David Penn gibi dünya çapında isimler bulunmaktadır.