İsmail Avcı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İsmail Avcı, (d. 1939 Terkos Köyü/İstanbul) Türk ressam

Kepitepe Köy Enstitüsü-Öğretmen Okulu'ndan mezun olduktan sonra, Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü'nü 1961 yılında bitirdi.

Dönemin Sivas Pamukpınar ve Bolu Erkek Öğretmen Okulları'nda resim öğretmenliği yaptı.

1967 yılında Türkiye Cumhuriyeti devlet bursu ile gittiği Fransa'da Ulusal Eğitim Enstitüsü'nde staj yaptı. Louvre Müzesi'nde Cezanne ve Van Gogh'dan roprödüksiyon çalıştı.

Cumhuriyetimizin 50. yılında MEB adına gençlere yönelik resim ve afiş sergileri düzenledi. 1973 yılında başladığı İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü ve Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi'nde "Öğretim Üyeliği", "Ana Sanat Dalı Başkanlığı" ve "Bölüm Başkanlığı" görevlerinde bulundu. Bu sürede lisans tamaladı. Doktoraya eşdeğer Sanatta Yeterlilik aldı. 1986'da doçent, 1992'de profesör oldu.

Önce Desen Sonra Desen adlı, 311 eserini içeren kitabı yayımlandı. 1999 yılına kadar aralıksız 26 yıl görev yaptığı Marmara Üniversitesi'nden kendi isteği ile emekli oldu. Üç'ü birincilik olmak üzere beş ödülü bulunan sanatçı, halen Işık Üniversitesinde "Öğretim Üyesi" olarak görev yapmakta ve İstanbul Küçükyalı'daki atölyesinde resim çalışmalarına devam etmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]