İrakli Bagration-Muhraneli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İrakli Bagration-Muhraneli
Prens Muhrani, İrakli Bagrationi Arması
Gürcistan Kralı
Irakly.jpg
Prens İrakli'nin Portresi
Gürcü Kraliyet Ailesi ve Muhrani Prenslik Hanedanı Reisi
Hüküm süresi 1957-1977
Önce gelen Georg Bagrationi
Sonra gelen Giorgi Bagrationi
Doğum 21 Mart 1909(1909-03-21)
Tiflis, Rus İmparatorluğu (Günümüz Gürcistan)
Ölüm 30 Ekim 1977 (68 yaşında)
Madrid, İspanya
Defin 1977 ve 1994
önce Madrid, İspanya; sonra Svetitşoveli Katedrali, Mtsheta, Gürcistan
Eş(ler)i Mariya Belayev
Maria Antonietta Pasquini dei Conti di Costafiorita
İnfanta Doña María de las Mercedes Raimunda
(Karsani Markizi) Doña María del Pilar Pascual y Roig, Marquesa de Carsani
Çocuk(lar)ı Muhrani Prensi Giorgi Bagrationi
Muhrani Prensesi Mariam Bagrationi
Muhrani Prensi Bagrat Bagrationi
Hanedan Bagrationi Hanedanı
Babası Muhrani Prensi Georg Bagrationi
Annesi Helena Złotnicka h. Nowina

Prens İrakli Bagration-Muhraneli (Gürcüceირაკლი ბაგრატიონ-მუხრანელი) (21 Mart 1909 – 30 Ekim 1977), eski bir Gürcü kraliyet hanedanı olan Bagratinoni'nin Muhrani branşının Gürcü kökenli prensi ve 1957-1977 yılları arası Gürcistan Kralı unvanı hak iddia edicisi ve Muhrani Prensliği ile Gürcü Kraliyet Ailesi'nin reisidir. Rusya İmparatoriçesi unvanı birinci dereceden hak sahibi Mariya Vladimirovna Romanova'nın öz dayısı ve annesi Rusya Grandüşesi Leonida Georgiyevna'nın ağabeyidir.

Günümüz Gürcistan'ın başkenti olan ve o dönem Rus İmparatorluğu içinde kalan Tiflis'te, Muhraneli Prensi Georg Bagrationi (1884–1957)'nin ve eşi Elena Sigismundovna (d. Nowina Złotnicka)'nın çocuğu olarak dünyaya geldi. 1921 Gürcü Kızıl Ordu İstilası'nda aile Gürcistan'ı terk etmek zorunda bırıkılınca Almanya'da eğitim gördü. Ardından 1930'larda İtalya'ya yerleşen prens, ilk olarak, Mariya Belayev ile evlendi ve boşandı. İkinci olarak Maria Antonietta (d. Pasquini dei Conti di Costafiorita) ile Roma'da 1940 yılında evlendi. 1944 yılında Maria Antonietta'nın ölümü ile İrakli, küçük çocuğu Giorgi ile İspanya'ya taşındı. Orada İspanya Krallığı vatandaşlığına geçti ve üçüncü olarak bir İnfanta olan Doña María de las Mercedes Raimunda (1911–1953) ile 1946 yılında San Sebastian Kalesi'nde evlendi. Evlendiği İnfanta, İspanya Kralı 13. Alfonsu'nun yeğenlerinden biriydi ve 1953 yılında, arkasında kızı Mariam (d. 1947) ve oğlu Bagrat (d. 1949)'ı bırakarak yaşamını yitirdi. Böylelikle prens dördüncü kez evlilik yaptı ve Karsani Markizi olan Doña María del Pilar Pascual y Roig ile 1961'de hayatını birleştirdi.

Irakli Bagration-Mukhraneli, Gürcü politik değişikliğinde göz çarpan bir rol oynadı ve aktif bir kraliyet üyesi olarak, her zaman, Gürcistan'daki hüküm süren Sovyet rejiminin karşısında durdu. 1939 yılında, Lordumuz Mesih İsa'nın Dikişsiz Gömleği'nin ve Gürcü Kartalı'nın Nişanı adlı nişanı yeniletti.[1] ve Almanya'da temelleri atılmış, SSCB'nin baskısından uzak bir Gürcü hükümdarlığı kurmak için savaşan ve bağımsız Gürcistan için anayasal monarşinin uygunluğunu savunan, Gürcü Gelenekçileri Birliği kuruluşunu destekledi. 1957'de babasının vefatının akabinde, Prens İrakli, Muhrani Prenslik Hanedanı'nın başına geçti ve kendisinin Gürcü Kraliyet Hanedanı'nın da başı olduğunu bildirdi ve bununla birlikte Kraliyet Hazretleri sıfatını üstlendi. 1977'de Madrid'de hayatını kaybeden ve oraya defnedilen prensin cenazesinden kalanlar 1994 yılında Gürcistan'da Svetitşoveli Katedrali'nin mezarlığına defnedildi.[2]

Ataları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ (İspanyolca) Lordumuz Mesih İsa'nın Dikişsiz Gömleği'nin ve Gürcü Kartalı'nın Nişanı adlı nişanın tarihçesi 28 Eylül 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (PDF). Gürcü Kraliyet Hanedanı'nın Resmî Web Sitesi.
  2. ^ Royal Ark: Georgia. The Bagration Dynasty – Mukhrani 13 Aralık 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Accessed on April 3, 2007.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Gürcü kraliyeti
Önce gelen
Muhrani Prensi Georg Bagrationi (Baba)
Muhrani Prenslik Hanedanı'nın Başı
1957-1977
Sonra gelen
Muhrani Prensi Giorgi Bagrationi (oğlu)
Önce gelen
Gürcü Kraliyet Hanedanı'nın Başı
1957-1977