İnfazcı (film, 1989)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İnfazcı (film, 1989)
The Punisher
YönetmenMark Goldblatt
YapımcıRobert Mark Kamen
YazarBoaz Yakin
Oyuncular
MüzikDennis Dreith
Görüntü yönetmeniIan Baker
Kurgu
  • Stephanie Flack
  • Tim Wellburn
StüdyoNew World Pictures
DağıtıcıCarolco Pictures (North America)
New World International (international)
Çıkış tarih(ler)i5 Ekim 1989 (1989-10-05) (Batı Almanya)
25 Nisan 1991 (1991-04-25) (Birleşik Devletler)
Süre89 dakika[1]
Ülke
  • Birleşik Devletler
Dilİngilizce
Bütçe$9 milyon[2]

İnfazcı (İngilizce: The Punisher), Mark Goldblatt tarafından yönetmenliği yapılan Boaz Yakin tarafından yazılan ve Dolph Lundgren ve Louis Gosset Jr.'ın baş rollerinde olduğu bir 1989 Amerikan aksiyon filmidir.

Marvel Comics'in aynı isimli karakterinden esinlenildi, ayrıca film karakterin çizgi roman kökenindeki çoğu detayı değiştirir ve ana karakterin tişörtünün üstünde "kuru kafa" yoktur. Sydney, Avustralya'da çekildi. Punisher'ın yardımcı oyuncuları Jeroen Krabbé, Kim Miyori, Nancy Everhard ve Barry Otto'dur.

Marvel Çokluevrenindeki 1989 evreni Earth-58627'da geçmektedir.

Senaryo[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski-Marine Frank Castle, beş yıl evvel karısı Julie ve kız çocukları Annie ve Felice öldürülen eski bir gizli polis dedektifidir.

Ölümleri aslında Frank için yapılmış bir bombalı araç tarafından oldu. Ayrıca Frank öldü olarak bilinir. Castle o zamandan beri şehrin en çok aranan ve en gizemli kanun kaçağı namıdiğer "Punisher" olur. O artık New York Şehri'nin altındaki labirent kanalizasyon sistemlerin de yaşıyordur, beş yıl içerisinde 125 mafyaya suikast yaptı (yandaşlar hariç). Onun çalışması üstünde kuru kafa oyması olan özel fırlatma bıçaklarını kullanmasıyla anlaşılırdı. Castle'ın tek kişilik ordu suç örgütüne karşı olan savaşındaki tek yandaşı Shake'tir (tipik kafiyeyle konuşan sahne sanatçılığıyla Shakespeare'den alıntı).

Yeraltı aileleri, Punisher'ın Gianni Franco'yu zorla emekli yapmasındaki çete savaşında çok zayıfladı. Franco, büyük bir kısmı yok olan aileleri ortak bir amaç için toplamayı planlar. Bu da, Asya'nın en güçlü suç topluluğunun, Yakuza'nın dikkatini çeker. Lady Tanaka'nın izniyle, Yakuza Mafya ailelerini ve onların çıkarlarının hepsini almaya karar verir. Çeteleri kendi davalarına yönlendirmeleri için, onların çocuklarını kaçırıp fidye karşılığında tutarlar.

Shake, Punisher'la Mafya'nın taleplerine bakılıp bakılmaksızın Arap köle ticaretine satılacak olan çocuklara karşı kurtarmak için iş birliği yaparlar. Punisher, Yakuza'nın işlerine saldırır, çocukların esir tutulduğu her gün, onlara daha ağır maddi hasarlar vurur. Yakuza daha sonrasında Punisher ve Shake'i yakalar ve talep içerisinde onlara işkence yapar ama Punisher kurtulmayı başarır ve tek yol haritasını doğrudan kurtarma kararına yöneltir.

Çocukların çoğunu 45 Thompson M1928 hafif makineli silahla Yakuza korumaları ve komutanlarına karşı kurtarıp, çocukları otobüsle güvenli yere götürür. Ancak bundan önce Tommy Franco'nun oğlu Gianni Franco, Yakuza ileri karakollarına götürüldü. Çocuklarla dolu otobüsü sürerken, Punisher bir polis yolengeline doğru gider ve tutuklanır. Gözaltı esnasındayken Castle, yaşlı partnerlerinden ona çoklu öldürme yapmasının idama sebep olacağını söyleyenle karşılaşır, bir noktadan sonra Castle, Franco'nun adamları tarafından hapisten kaçırılır. Franco, Castle'ın ailesine saldırmanın bir hata olduğunu kendi başına kabul eder ve Punisher'dan oğluna yardım etmesi için rica eder. Castle eski düşmanıyla yararına, Amerika'ya kök salan Japon yer altı suç örgütünün durdurmak için çalışmayı kabul eder.

Franco ve Punisher Yakuza mekanlarına baskın yaparlar, savaşıp bütün Yakuza'ları öldürürler, bunların içerisinde Lady Tanaka ve kızı da dahil. Oğluyla birleşme yaşarken Franco, Punisher'a ihanet eder ama Castle kendisini korur ve Franco'yu öldürür. Franco'nun oğlu babasını öldürmesinden sonra Punisher'ı tehdit eder ama ona zarar veremez. Castle, Franco'nun oğluna "iyi bir çocuk ol ve büyüyüp iyi bir adam ol" diyerek babasının yolunu takip etmemesini söyler. Ayrıca çocuğun herhangi bir suç işlemesi karşısında geri döneceğini söyleyerek uyarıyor ve sonra kayboluyor. Polis geliyor, Punisher'dan hiçbir iz bulamıyor. Bu süreçte, kendi ininde, Castle gölgeler de bekleyeceğini ve kendi adalet usulüne hizmet edeceğini hikâye şeklinde anlatır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Prodüksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Production took place in Sydney.[3] The film was given a worldwide theatrical release, except in the United States, Sweden, and South Africa.[4] The film was originally slated for a US release in August 1989, as trailers were created by New World promoting the film. The film premiered in Germany and France in October 1989 and it was shown months later at the Los Angeles Comic Book and Sci-fi Convention in July 1990. Bununla birlikte, film, Yeni Dünya'nın finansal zorlukları ve yeni sahiplerinin tiyatro dağıtımı ile ilgilenmemesi nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri'nde hiçbir zaman geniş bir sinema gösterimi almadı. Haziran 1991'de VHS ve Laserdisc'te doğrudan videoya yayınlayan Live Entertainment'a (şimdi Lionsgate) satıldı. Sonunda, yönetmen Mark Goldblatt'ın kendi kişisel 35 mm baskısını sergilediği Kuzey Carolina Durham'daki 2008 Escapism Film Festivali'nde prömiyeri yapıldı. (Nisan 2009'da New Beverly tiyatrosunun ev sahipliğini yaptığı Dolph Lundgren Film Festivali'nde tekrar gösterildi).

Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

Film müziği[değiştir | kaynağı değiştir]

Tam bir orkestra müziği bestelendi ve Dennis Dreith tarafından Burbank, California'daki Warner Bros. ses sahnesinde yapıldı. Film müziğinin bir CD'si 19 Temmuz 2005'e kadar piyasaya sürülmedi (Perseverance Records, PRD006). CD, tam çok kanallı stereo kaydı ve besteci Dennis Dreith ve yönetmen Mark Goldblatt ile 22 dakikalık bir röportajı içeriyor. Perseverance Records, Tarantula Records (TARAN001) ile birlikte SACD olarak yeni bir 5.1 miksi yayınladı. Amerikan DVD sürümü, filmin Dolby Stereo ile karıştırılmasına rağmen, yalnızca bir mono (tek parça) film müziği içerir. 2013 Alman ve İngiltere Blu-ray / DVD sürümleri, Birleşik Krallık diski mono izlerden yapılmış olmasına rağmen 2.0 ve 5.1 (Dolby Digital ve DTS-HD MA) ses parçalarıyla sunuldu.

Karşılamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kritik tepki[değiştir | kaynağı değiştir]

İnceleme toplama web sitesi Rotten Tomatoes, filme 18 incelemeye göre ortalama 3,75 / 10 puanla% 28 onay verdi. Sitenin fikir birliğine göre: "Görünüşe göre tahrip edilemez Dolph Lundgren'e rağmen, İnfazcı hiç bitmeyen aksiyon sahneleriyle sıkıcı tek kişilik bir savaş". Metacritic'te film, 4 eleştirmene göre 100 üzerinden 63 ağırlıklı ortalama puana sahip ve bu da "genellikle olumlu eleştiriler" anlamına geliyor. Christopher Null, filme 5 üzerinden 1 verdi ve filmin "cheeseball setleri ve özel efektler, kötü dövüş sahneleri ve ekranı utandıracak en kötü oyunculuklardan bazıları tarafından gölgelendiğini" belirtti. MTV.com, başarısız bir çizgi roman filmi örneği olarak göstererek, filmin karakterin kendisini çekici kılan yönlerini atladığından ve kaynak malzemenin konusunu daha yakından takip etmenin daha iyi hizmet edeceğinden şikayet etti. Time Out dergisi, filmin hikâyesini ve oyunculuğunu eleştirirken, filmin "yıkıcı, kınanması gereken ve harika bir eğlence" olduğu sonucuna vardı. TV Guide'ın film rehberi filme dört yıldızdan üçünü verdi, Lundgren'in karakter tasvirini övdü ve Punisher'ın karakterizasyonunu Frank Miller'ın The Dark Knight Returns'teki Batman'ı yeniden tasavvuruyla karşılaştırdı. Filmin atmosferini daha da övdüler ve filmi "karikatürize etmek yerine gerçekten çizgi roman benzeri" olarak nitelendirdiler.

Yeniden Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

2004'te bir yeniden yapımda baş rolde Thomas Jane vardı, İnfazcı başlığı altında Lions Gate Films ve Columbia Pictures tarafından yayınlandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "THE PUNISHER (18) (CUT)". British Board of Film Classification. Nisan 4, 1990. 6 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: Eylül 5, 2014. 
  2. ^ Marvel Comics into Film: Essays on Adaptations Since the 1940s. McFarland & Company. 2016. ss. 234-6. ISBN 0786443049. 
  3. ^ Ed. Scott Murray, Australia on the Small Screen 1970-1995, Oxford Uni Press, 1996 p126
  4. ^ "The Punisher". Dolph-ultimate.com. 15 Nisan 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]