Türk Ansiklopedisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(İnönü Ansiklopedisi sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara

Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığınca, Millî Eğitim Basımevi tarafından 1943'te fasiküller halinde yayınlanmaya başlanmış ve 1985'te tamamlanabilmiştir. Tamamı 33 ciltten oluşmaktadır. Ansiklopedinin birinci cildinin ilk sayfalarında Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün 15.10.1943 tarihli el yazması mektubu ve dönemin Maarif Vekili Hasan Âli Yücel'in 21.09.1943 tarihli önsözü bulunur. Birinci cildin basım tarihi 1946 olarak görülür, bu da sadece birinci cildin tamamlanmasının 3 yıl aldığını göstermektedir.

42 yılda vücuda geldiği için "yorgun ansiklopedi" olarak da bilinir. İlk 4 cildi İnönü Ansiklopedisi, 5. ciltten itibaren "Türk Ansiklopedisi" adıyla yayınlanmıştır. Demokrat Parti ve CHP arasındaki çekişmeden bu ansiklopedinin adı da nasibini almıştır.

Bazı maddeleri bugün eskimiş olmasına rağmen çok değerli bilim adamlarından oluşan bir heyetçe hazırlandığı için hâlen çok güvenilir ve nitelikli bir kaynaktır.

1943 İnönü Ansiklopedisi Merkez Heyeti

  • Genel sekreter, Agah Sırrı Levend.
  • Müşavirlerden bazıları, Kenan Akyüz, Cemil Birsel, Abdülbaki Gölpınarlı, Suut Kemal Yetkin, Cemil Dikmen, Ekrem Akurgal.