İçeriğe atla

İmparatorun Yeni Giysileri

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İmparatorun Yeni Giysileri (Danca: Kejserens nye klæder [ˈkʰɑjsɐns ˈnyˀə ˈkʰleːɐ̯]), Danimarkalı yazar Hans Christian Andersen tarafından yazılmış bir edebi halk hikâyesidir ve kendisinden başka hiçbir şeye önem vermeyen bir imparatorun hikâyesini anlatır. Hikâye 100'den fazla dile çevrilmiştir.[1]

İmparatorun Yeni Giysileri, ilk kez 7 Nisan 1837'de C. A. Reitzel tarafından Kopenhag'da Küçük Denizkızı ile birlikte, Andersen'in Çocuklar için Masallar adlı üçüncü ve son kitabında yayınlandı. Hikâye, çeşitli medyalara uyarlandı ve hikâyenin başlığı, "Kral çıplak" gibi benzer ifadeler ve bunların varyasyonları, birçok başka eserde ve deyimde kullanılmak üzere benimsendi.

Hans Tegner'in çizimi

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Devlet işleri pahasına giyim için savurganca para harcayan bir imparatorun başkentine iki dolandırıcı gelir. Dokumacı kılığına girerek ona aptal veya beceriksiz olanların göremediği muhteşem giysiler dikmeyi teklif ederler. İmparator onları işe alır ve dokuma tezgahları kurup işe koyulurlar. Bir dizi yetkili ve ardından imparatorun kendisi, ilerlemelerini kontrol etmek için onları ziyaret eder. Her biri tezgahların boş olduğunu görür ama aptal olarak görülmemek için belli etmezler.

Nihayet dokumacılar imparatorun giysisinin bittiğini söylerler. Onu giydiriyormuş gibi yaparlar ve kral tüm şehrin önünde bir geçit töreninde yürümeye başlar. Kasaba halkı, aptal görünmemek için kralın çıplaklığını görmezden gelmeye çalışır, ta ki bir çocuk imparatorun hiçbir şey giymediğini söyleyene kadar. İşte o zaman insanlar kandırıldıklarını anlar. İmparatorsa şaşkınlığını gizleyerek yürüyüşüne devam eder.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Andersen 2005a 4