İlirya Krallığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İlirya Krallığı
Almanca: Königreich Illyrien
Slovence: Ilirsko kraljestvo
İtalyanca: Regno d'Illiria
Hırvatça: Kraljevina Ilirija
1816-1849
İlirya Krallığı bayrağı
Bayrak
{{{arma_açıklaması}}}
Arma
Avusturya İmparatorluğu'nda İlirya Krallığı
Avusturya İmparatorluğu'nda İlirya Krallığı
Başkent Ljubljana
Tarihçe  
• Kuruluşu
1816
• Dağılışı
1849
Öncüller
Ardıllar
İlirya Cumhuriyeti
[[Karniyola Düklüğü
Karintiya Düklüğü
Avusturya Kıyısı]]
Günümüzdeki durumu Avusturya
Hırvatistan
İtalya
Slovenya

İlirya Krallığı, 1816'dan 1849'a kadar Avusturya İmparatorluğu'nun bir taç ülkesiydi.[1] Napolyon'un İlirya Cumhuriyeti'nin halefi olarak kurulan devlet, Altıncı Koalisyon Savaşı'nda Avusturya tarafından fethedildi ve Viyana Kongresi'nin Son Yasası'na göre geri verildi. İdari merkezi Ljubljana'daydı. (Almanca: Laibach)

1848 Devrimleri üzerine krallık dağıldı ve Avusturya'nın Karniyola, Karintiya ve Avusturya Kıyısı topraklarına bölündü.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Fransız İlirya Cumhuriyeti, Karniyola ve batı ("Yukarı") Karintiya ile Gorizia ve Gradisca'nın Adriyatik toprakları, Trieste ve İstriya yarımadasından oluşuyordu. Ayrıca Dalmaçya kıyılarını ve Sava Nehri'nin güneyindeki Hırvatistan Krallığı topraklarını da dahil etmişlerdi. Adriyatik Denizi'ndeki toprakların bir kısmı, 1797'de Campo Formio Antlaşması'nda Venedik'ten Habsburg Monarşisi tarafından ilhak edilmişti. Eyaletlerin dağılmasından sonra, Avusturya hükümeti Dalmaçya'yı böldü ve Karintiya'nın doğu ("Aşağı") bölümünü İlirya Krallığı haline gelecek olan şeyle birleştirdi.

Krallığın toprakları, modern Avusturya eyaleti Karintiya'yı ve günümüz Slovenya'sının batı ve orta kesimini içeriyordu, yani, başkenti Ljubljana olan Karniyola, Slovenya Kıyısı (Goriška ve Slovenya İstriyası) ve Sloven Karintiyası. Ayrıca kuzeybatı Hırvatistan'daki (bugünkü İstriya İlçesi ve Krk, Cres ve Lošinj Kvarner Körfezi adaları) ve kuzeydoğu İtalya'daki (Friuli-Venezia Giuli) bölgesinin doğu kısımları, yani eski Trieste Eyaletleri, Gorizia ve kuzey doğuda Tarvisio ve güney doğuda Cervignano del Friuli civarında Udine'nin bazı küçük kısımları) bazı bölgeleri de içeriyordu. 1822'de Sava'nın sağ yakası ile Rijeka arasındaki Sivil Hırvatistan yeniden Habsburg Hırvatistan Krallığı ile birleştirildi.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlirya Krallığı, Macaristan Krallığı'nın toprak iddialarına ve Rus İmparatorluğu'nun etkilerine karşı koymak için kuruldu, ancak Macaristan'ın Sivil Hırvatistan ve Rijeka'yı ilhak etmesiyle önemini yitirdi.[1] Eski Fransız makamları tarafından yapılan yasal ve idari reformlar, bu bölgelerin idari yapılarını derinden dönüştürdü, bu nedenle Avusturya İmparatorluk makamları, bunların çoğunu ayrı bir idari birim olarak gruplandırmanın daha iyi olduğunu düşündüler ve Avusturya'nın yasal, adli ve idari sistemine yavaş bir şekilde dahil edilmesini sağladı.

İlirya Krallığı resmi olarak 3 Ağustos 1816'da kuruldu.[2] Krallık, Croatie civile'in parçası olan Hırvat topraklarını da içeriyordu. Bununla birlikte, 1820'lerin başında, İlirya Krallığı'nın (doğu İstriya ile Rijeka/Fiume şehri ve Karlovac eyaleti) bir parçasını oluşturan bölgeleri de içeren Napolyon öncesi Hırvatistan Krallığı yeniden kuruldu.

SlovenceZemljovid Slovenske dežele in pokrajin ("Sloven Toprakları ve İlleri Haritası") başlıklı genişletilmiş İlirya Krallığı'nın haritası

1848'deki Milletler Baharı'nda Slovenler, Aşağı Steiermark'ı İlirya Krallığı'na dahil etmek için bir öneride bulundular, böylece Sloven topraklarının çoğu tek bir idari varlıkta birleşecek ve böylece Birleşik Slovenya fikrine ulaşılacaktı. Daha sonra Sloven ulusal bilincinde önemli bir ulusal sembol haline gelecek olan Peter Kosler, genişlemiş bir İlirya Krallığı'nın haritasını tasarladı. Ancak teklif, Habsburg İmparatoru tarafından reddedildi. İlirya Krallığı'ndan giderek daha az söz edildi ve son kez resmi olarak 1849'da Avusturya Mart Anayasası'nda bir taç ülkesi olarak ortaya çıktı.[1]

Yönetim[değiştir | kaynağı değiştir]

1822'den 1848'e kadar Ljubljana'daki (Laibach) İmparatorluk-Kraliyet Hükümeti tarafından Ljubljana'nın Kreise'si (illeri), Novo Mesto (Neustadt), Postojna (Adelsberg), Villach (Beljak) ve Klagenfurt (Celovec) ve İstriya Kreise'si (Istrien), Gorizia (Görz) ve imparatorluk şehri Trieste için Trieste'deki Kıyısal İmparatorluk-Kraliyet Hükümeti tarafından yönetildi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Vidic, Marko, (Ed.) (2000). "Ilirsko kraljestvo" [Kingdom of Illyria]. Ilustrirana zgodovina Slovencev [The Illustrated History of the Slovenes]. Mladinska knjiga. s. 213. ISBN 86-11-15664-1.  Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "Cvirn2000" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme) Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "Cvirn2000" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
  2. ^ "3. avgust" [3 August]. Delo.si (Slovence). 2 Ağustos 2006. 

 

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

46°03′K 14°30′D / 46.050°K 14.500°D / 46.050; 14.500Modül:Coordinates/styles.css sayfası içerik yok.46°03′K 14°30′D / 46.050°K 14.500°D / 46.050; 14.500