İçeriğe atla

Avusturya Littoral

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Avusturya Littoral
Österreichisches Küstenland (Almanca),

Litorale austriaco (İtalyanca), Austrijsko primorje (Hırvatça),

Avstrijsko primorje (Slovence),
1849-1919
Avusturya Littoral bayrağı
Bayrak
{{{arma_açıklaması}}}
Arma
Avusturya Littoral haritadaki konumu
BaşkentTrieste
Yaygın dil(ler)İtalyanca Slovence Hırvatça Almanca
Resmî din
Roma Katolik
Tarihçe 
• Kuruluşu
1849
• Saint-Germain Antlaşması
1919
Nüfus
• Sayılan
894,287
Öncüller
Ardıllar
İlirya Krallığı
Trieste Özgür Bölgesi
Fiume Özgür Devleti

Avusturya Littoral’i veya kıyı şeridi (Almanca: Österreichisches Küstenland, İtalyanca: Litorale Austriaco, Hırvatça: Austrijsko primorje, Slovence: Avstrijsko primorje) Avusturya İmparatorluğu’nun 1849’da kurulan taç toprağı.

Toprakları üç bölgeden oluşmaktaydı, İstirya yarımadası, Gorizia-Gradisca ve Trieste Serbest Şehri. Tarih boyunca bölge sık sık el değiştirmiş, bazı kısımları çeşitli zamanlarda Venedik Cumhuriyeti, Avusturya-Macaristan, İtalya ve Yugoslavya kontrolü altına girmiştir.

İtalya Krallığı 1. Dünya Savaşı’ndan sonra bölgeyi, Londra Antlaşması ve Rapallo Antlaşması ile ilhak etti. Bölge 2. Dünya Savaşı’ndan sonra batısı İtalya’da kalmak ve doğusu Yugoslavya’ya verilmek üzere bölündü.

Trieste, Avusturya-Macaristan’ın ana liman kenti olarak stratejik öneme sahipti ayrıca bölgenin kıyısı Avusturya Rivierası olarak bilinen bir tatil beldesiydi.

Bölge, İtalyanlar, Slovenler, Hırvatlar, Almanlar ve Friulyalılar ana etnik gruplar olmak üzere çok uluslu bir yapıya sahipti. 1910’da 7969 kilometrekarelik bir yüz-ölçümü vardı ve 894,287 kişiye ev sahipliği yapıyordu.