İçeriğe atla

İhsan Sıtkı Yener

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İhsan Yener tarafından geliştirilen F klavye

İhsan Sıtkı Yener, (1925, Afyon - 2 Eylül 2016, İstanbul), Türk öğretmen ve eğitimci, F klavyenin mucidi, Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu (INTERSTENO) Türkiye Temsilciliği Onursal Başkanı.[1]

Liseyi 1942 yılında İzmir Ticaret Lisesi'nde bitirdi. Ortaokul yıllarında daktiloda on parmak yazı yazmaya başlayan İhsan Sıtkı Yener, 1940'lı yıllardan itibaren standart klavye hususunda çalışmaya başladı.

Yüksek öğrenimini 1946 yılında İstanbul'da Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde tamamladı. Aynı yıl Sultanahmet Lisesi'nde daktilografi öğretmenliği yaptı. Yüksek Lisans için ABD'ye giderek, New York Üniversitesi'nde "Ölçme ve Değerlendirme" konusunda master yaptı ve aynı yıl doktorasını tamamladı.

Yener, 1946 yılında öğretmenliğe başladığı sırada, Türk dilinin özelliklerine göre yapılmış bir daktilo klavyesi icat etme çalışmalarına başladı. "On parmak için ideal Türk Klavyesi"ni 1955 yılında kabul ettirdi ve 1974 yılında tüm daktiloların F klavye olmasını sağladı. Sayısız öğrenci yetiştiren İhsan Sıtkı Yener, 2 Eylül 2016 günü evinde vefat etti ve Ayazağa Mezarlığı’na defnedildi.

Özel
  1. ^ "F klavyenin mucidi İhsan Sıtkı Yener hayatını kaybetti". T24. 3 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Eylül 2016. 
Genel

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]