İdil-Ural

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İdl-Ural, Volga (Privolzhsky) Federal Bölgesi'nin merkezinde.

İdil-Ural (Tatarca: Идел-Урал, Rusça: Идель-Урал), kelimenin tam anlamıyla Volga-Ural, Doğu Avrupa'da, bugün Rusya'da bulunan tarihi bir bölgedir. Adı tam anlamıyla Tatar dilinde Volga-Urallar anlamına gelir. Sık kullanılan Rusça versiyonu Volgo-Uralye'dir (Rusça: Волго-Уралье).[1] İdil-Ural terimi genellikle bu bölgedeki Rusya'nın 6 cumhuriyetini belirtmek için kullanılır. Bunlar: Başkurdistan, Çuvaşistan, Mari El, Mordovya, Tataristan ve Udmurtya'dır.[2]

İdil-Ural, Volga Federal Bölgesi'nin (Поволжье, Povolzhye) merkezindedir. Bölgedeki başlıca dinler İslam ve Ortodoks Hristiyanlıktır.

16. yüzyılda Rusya Çarlığı tarafından fethedilmeden önce bölgeye yerli Ural kabileleri ve İdil Bulgarları, Hazarlar, Altın Orda ve Kazan Hanlığı gibi bir dizi imparatorluk hakimdi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "История народов Волго-Уральского региона" (PDF). udmurt.info (Rusça). 31 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ekim 2018. 
  2. ^ "В России режим Путина подавляет самоидентификацию коренных народов – активисты". zmina.info (Rusça). 21 Mart 2018. 18 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mart 2021.